GÜNDEM

Afyonkarahisar Ticaret Ve Sanayi Odası Tahkim Ve Arabuluculuk Merkezi Törenle Açıldı

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi, ATSO Meclis Başkanı Dr. Mehmet Sıtkı Merdivenci ve ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser’in ev sahipliğinde, yoğun bir katılımla açıldı.
ATSO hizmet binasında düzenlenen törene Afyonkarahisar Valisi Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, Türkiye Büyük Millet Meclisi Eski Başkanı ve TOBB UYUM Arabuluculuk ve Uyuşmazlık Çözüm Merkezi Başkanı Cemil Çiçek, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M.

Rifat Hisarcıklıoğlu, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Karabacak, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı (2. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı) Fatih Serdar Köken, Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.

Nurullah Okumuş, Afyonkarahisar Baro Başkanı Av. Turgay Şahin, İl Jandarma Komutanı J. Albay Yılmaz Kırgel, İl Emniyet Müdürü Ali Temiz, İl Genel Meclisi Başkanı Burhanettin Çoban, Afyonkarahisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Mühsürler, TOBB Genel İdare Kurulu Üyesi Şadan Eren, Kredi Garanti Fonu Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Özegen ilçelerdeki Oda ve Borsalar’ın Yönetim Kurulu ve Meclis Başkanları, ATSO Yönetim Kurulu Üyeleri, Meclis Üyeleri, Meslek Komiteleri Üyeleri ile çok sayıda iş insanı katıldı.
’HİSARCIKLIOĞLU BİZLERE DESTEK OLDU’
Açılış dolayısıyla yapılan toplantının ilk konuşmasını Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser gerçekleştirdi.

Serteser, ’Bugün bizim için çok önemli iki açılış töreni vesilesi ile sizlerle bir araya geldik. Önce İscehisar ilçemizde Odamız Temsilciliği’ni açtık. Az sonra da Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Tahkim Merkezi ve Arabuluculuk Merkezi’ni törenle açacağız.

Her iki açılışımızın esas kahramanı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’dur. Temsilcilik açma talebimizde bizleri kırmadı ve talebimizi onayladı; Arabuluculuk ve Tahkim Merkezi açma noktasında da Oda ve Borsalarımız’ı teşvik etti. İnşallah her iki merkezimizde de önemli hizmetlere imza atacağız.

Sayın Başkanımız Hisarcıklıoğlu ile Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odamız’ın Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı sürdürdüğüm 3 dönemdir yakın temas halinde çalışıyoruz. Her zaman bizim yanımızda oldu, bizlere destek verdi. Odamız ve memleketimizle ilgili ne zaman arasak kendisine ulaştık.

Özellikle pandemi döneminde gece 2-3’lere kadar bizlerle video konferans üzerinden toplantılar yaptı. Sektörlerin sorunlarının yanı sıra, firmaların özelinde karşılaşılan sorunların da birçoğunun çözümünü sağladı. Sayın Başkanımız Hisarcıklıoğlu’na destekleri ve Oda-Borsa Camiamız’a yaptığı büyük liderlik için teşekkürlerimi sunuyorum’ dedi.
2009’DAN BU YANA ÖNEMLİ GÖREVLER VERİLDİ
Serteser, kendisine TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’nun 2009’dan bu yana birçok görev verdiğini hatırlatarak şöyle devam etti:
’Sayın Başkanımız, göreve geldiğim 2009 yılından bu yana şahsıma da önemli görevler tevdi etti.

Sayın Başkanımız’ın teveccühleri ile 2009-2013 yıllarında TOBB Ekonomi Politikası Komisyon Başkanlığı, KOBİ A.Ş. Denetleme Kurulu Üyeliği yaptım.
2013-2018 yıllarında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Ticaret ve Sanayi Odaları Konsey Başkan Yardımcılığı yaptım. 2018-2022 yıllarında da TOBB Strateji Geliştirme Yüksek Kurulu Üyesi, Ticaret ve Sanayi Odaları Konseyi Üyesi, TOBB KOSGEB Genel Kurulu Üyesi, TOBB Dijital Dönüşüm Komitesi Üyesi olarak görev yaptım.
Ayrıca yine Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’nun görevlendirmesiyle 2013 yılından bu yana Milletlerarası Ticaret Odası Türkiye Milli Komitesi Yönetim Kurulu Üyeliği’ni yapıyorum.

Bu görevlerde bana güvenen Sayın Başkanımız Hisarcıklıoğlu’na çok teşekkür ediyorum.’
İŞÇİ DE, İŞVEREN DE MAĞDUR OLMAYACAK
Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi ile iş dünyasının anlaşmazlıklar durumunda yaşadığı sorunlara çözüm bulunacağını aktaran Serteser, ’Bugün açılışını yapacağımız Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi ile işverenler ile çalışanların arasındaki uyuşmazlıkların mahkemelere gitmeden çözülmesini amaçlıyoruz. Bu bağlamda Afyonkarahisar Baromuz’da kayıtlı ve arabulucu unvanı taşıyan değerli avukatlarımızın isimlerini Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimiz’e bildirdik ve onay aldık. Buradaki çalışmalarımızla işçi de işveren de mağdur olmayacak; işçi hak ettiğini kısa sürede alacak, işveren ise haddinden fazla hak talebi ile karşılaşmayacak.

Dolayısıyla adil ve barışçı bir adımı da böylece atmış oluyoruz’ ifadelerini kullandı.
MÜHSÜRLER TEŞEKKÜR ETTİ
Afyonkarahisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Mühsürler de konuşmasında ’Bugün Afyon’da iş dünyamız için önemli bir adım atıyoruz. Aşırı dosya yükü sebebiyle yargı sisteminin yavaş işlemesinden iş dünyası olarak hep şikayet ediyorduk. Dönemin Adalet Bakanı Sayın Cemil Çiçek’in destekleri ile arabuluculuk konusunda ülkemizde çalışmalar yapılmaya başlandı.

Birlik Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da bu işe sahip çıkması sonrasında uyuşmazlıklarda arabuluculuk zorunlu hale getirildi. Sonraki süreçte TOBB bünyesinde TOBB Arabuluculuk ve Çözüm Merkezi faaliyete geçti. Bugün de Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi’ni hayata geçiriyoruz.

Bu Merkez’den Afyonkarahisar Ticaret Borsası da faydalanacaktır. Bugün açılışı yapılan bu Merkez ile Afyonlu iş insanlarımız kısa zamanda anlaşmazlıklarını çözmüş olacaklardır. Bu Merkez’in ilimize kazandırılmasını sağlayan Sayın Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanımız, TOBB Başkanımız ile Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanımız Hüsnü Serteser’e teşekkürlerimi iletiyorum’ değerlendirmesinde bulundu.
DİRİLİŞİN VE ZAFERİN KENTİ
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M.

Rifat Hisarcıklıoğlu, ise sözlerine Afyonkarahisar’dan bahsederek başladı. Hisarcıklıoğlu, ’Afyonkarahisar, Türk Tarihi’nde çok önemli bir yeri olan şehrimiz. Başkumandanlık Zaferi’nin 100’üncü yıldönümünde kurtuluşun, dirilişin ve zaferin kenti, Batı Anadolu’nun kavşak merkezi, Afyonkarahisar’da aranızda bulunmaktan şeref duyuyorum, buraya hayırlı işler için geldik.

Önce Odamızın İscehisar temsilciliğini açtık. Şimdi de Odamız bünyesinde kurulan Arabuluculuk Merkezi’ni faaliyete geçireceğiz’ dedi.
ADALETE ERİŞİM HIZLANDI
Ticari davaların yıllar sürdüğünü anımsatan Hisarcıklıoğlu, ’Sağ olsun Sayın Cemil Çiçek, Adalet Bakanlığı döneminde bu işe al attı ve arabuluculuk sistemini getirdi. Bir davamız 4 senede biteceğine 3 ayda bitiyor.

Arabuluculuğa gelen başvuru sayısı ayda 100 bine ulaştı. Ve bunların yüzde 70’i, anlaşmayla sonuçlandı. Yani adalete erişim hızlandı.

En önemlisi de, taraflar helalleşerek ayrıldı’ şeklinde konuştu.
ATSO’NUN HİZMET KALİTESİ 5 YILDIZLI
Hisarcıklıoğlu, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası ve Ticaret Borsası’nın akredite ve 5 yıldızlı oda olduğunu, belirtti. Hisarcıklıoğlu, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası’nın son yapılan denetimlerde aldığı puanla da ülke genelindeki Ticaret ve Sanayi Odaları arasında Türkiye üçüncüsü olduğunu söyledi. Hisarcıklıoğlu, ’Bu başarılarından dolayı Yönetim Kurulu Başkanımız’ı, Meclis Başkanımız’ı, Yönetim Kurulu ve Meclis Üyelerimiz’i, Genel Sekreterimiz’e ve tüm çalışanları kutluyorum; Allah kendilerinden razı olsun’ dedi.

’BİRİNCİLİK DOLAYISIYLA SİZLERİ KUTLUYORUM’
Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti:
’Afyonkarahisar TSO, yerel değerlere sahip çıkmıştır.

Afyon Mermeri, Sucuğu, Pastırması, Manda Yoğurdu ve Kaymağını, coğrafi işaretle koruma altına almıştır. Ama ben Hüsnü Başkandan şikayetçiyim ne manda yoğurdu görüyoruz. Mesleki eğitim ve meslek liselerinde kim hangi meslek lisesini istiyorsa bağladı, hamiliği verdi.

Afyonkarahisar Ticaret Sanayi Odası’nın hamiliğini üstlendiği Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, döner sermaye bazında ülke çapında ilk 20 içine girdi. Oda hizmet binamız da, Yeşil Bina sertifikası almak suretiyle, bir başka ilke imza atmıştır. Sonrasında dünya genelindeki yapılan yarışmada birinci seçilerek, bu başarısını taçlandırmıştır.

Bu nedenle sizleri kutluyorum.’
SAĞLIK ENDÜSTRİ BÖLGESİ PROJESİ
Afyonkarahisar Sağlık Endüstri Bölgesi projesine de atıf yapan Hisarcıklıoğlu, ’Başkanımız, Eski Orman ve Su İşleri Bakanımız ile gelerek bizleri Sağlık Endüstri Bölgesi gibi vizyoner bir projeye bizleri ortak etti. Biz de TOBB olarak kurulacak Sağlık Endüstri Bölgesi’ne Afyonkarahisar’a bir katkımız olacak’ dedi.
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, TOBB olarak, merkezde ve Bolvadin’de 2 lise yaptıklarını hatırlatarak, Çay, Dinar, Emirdağ ve Sandıklı ilçelerine de birer okul yapma kararı aldıkları müjdesini verdi.
PANDEMİ DÖNEMİNDE YÜKSEK PERFORMANS
Hisarcıklıoğlu, pandemi döneminde 365 oda/borsa başkanının, üyelerinin sıkıntılarını ve çözüm taleplerini kendisine ilettiğini anlatarak, ’Özellikle pandemi döneminde Yönetim Kurulu Başkanlarımız müthiş bir performans gösterdi. Sokağa çıkma yasağının olduğu günlerde dahi 365 Oda-Borsamın hepsi vazifesinin başında idi.

Sorunları hep birlikte icra makamında olan hükümete ilettik. Bunların önemli bir kısmından da sonuç aldık. Pek çok destek ve düzenleme hayata geçti.

Sıkıntılarımız var mı var. Bizim işimiz çözmek değil. Bizler üyelerimizin sesiyiz ve onların tercümanları oluruz, Bize yasayla verilen görev budur.

İcraat yetkisi ve sorumluluğu, hükümetimizindir’ dedi.
TOGG’DA MART MÜJDESİ
Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin Otomobili TOGG hakkında da şu müjdeyi verdi:
’Türk insanının 120 yıllık rüyası var, hayali var. 60 yıl önce yarım kalmış bir rüyamız var. Türkiye’nin otomobili.

2017’de bu görevi üstlendiğimiz 5 yıllık sürede şimdi dünya ile rekabet edebilecek, bütün hakları bizim olmak kaydı ve şartıyla inşallah TOGG fabrikamızı 29 Ekim’de Gemlik’te açılışını yapıyoruz. Hayırlı uğurlu olsun. Allah nasip ederse de mart ayında inşallah Afyonkarahisar’da TOGG arabasını hep beraber göreceğiz.’
GELİŞİME AYAK UYDURMAK GEREKİYOR
TOBB Uyum Arabuluculuk ve Uyuşmazlık Çözüm Merkezi Başkanı Cemil Çiçek de dünyanın hızla değiştiğini, dünyada en hızlı değişen ülkelerin başında da Türkiye’nin geldiğini söyledi.

Cemil Çiçek, ’Eski yapılarla yeni sorunları çözmek, dünün güneşi ile bugünün çamaşırını kurutmak, eski bilgiyle yeni sorunları çözüme kavuşturmak mümkün değil. Nasıl karasabanla çiftçilik yapmıyorsak, bir kısım kamu hizmetlerimizi de klasik yol ve yöntemlerimizle çözmede zaman zaman devlet de sıkıntıya giriyor, hepimiz de sıkıntıya giriyoruz. Bu gelişme ve değişmelere paralel olarak hem mevzuatımızı hem de kurumlarımızı yeni baştan gözden geçirmek gerekiyor.

Çünkü kuralları da kurumları da ihtiyaçlar belirler’ diye konuştu.
Çiçek, şöyle devam etti:
’Arabuluculuk en az masraflı, en kestirme yoldur. Anlaşmazlık dolayısıyla açılan davalarda, mahkemelerde beklersiniz. Arabuluculuk meselesinde ise bir araya geleceksiniz, vardığınız mutabakat mahkemenin kararı ne ise o hükümde olacak.

Arabuluculuk yapanlar, 5 yıl avukatlık yapmış olacak. 84 saat kursa gidecek. Bu yasanın hazırlanmasında rol oynayan birisi olarak ben de Adalet Bakanı ve Meclis Başkanı olarak bu kursa gittim.

Biz TOBB ETÜ’de de bu eğitimi veriyoruz.’
’KADİM ŞEHİR AFYONKARAHİSAR’
Afyonkarahisar Valisi Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı ise Afyonkarahisar’ın önemli özelliklere sahip bir şehir olduğunu vurguladı.

Yiğitbaşı ’Termalin, mermerin, zaferin, lezzetin şehri, çalışkan, gayretli ve girişimci insanların kenti güzel ilimiz Afyonkarahisar’da iş dünyasının kıymetli temsilcileriyle bu güzel buluşmada bir arada olmaktan son derece memnun olduğumu ifade etmek isterim. İsmini 2300 yıldır ekimi yapılan haşhaş bitkisinden alan, 8 bin yıllık köklü bir geçmişi bulunan, Türkiye’de 7 coğrafi bölgenin üçünde yer alan, 100 yıl öncesinde uğradığı işgalden zafere giden yolun ilk ışıklarını yakan, her dönemde önemini koruyan ülkemizin kadim bir şehridir Afyonkarahisar. Sınırlarına girdiğiniz andan itibaren Afyonkarahisar; etiyle, sütüyle, keçesiyle, vişnesiyle, kirazıyla, haşhaşıyla, maden suyuyla, tavukçuluğuyla, yumurtacılığıyla, mermeriyle, 5 yıldızlı termal otelleriyle marka bir şehir olduğunu her fırsatta hissettiren özel bir kent’ dedi.
AFYONKARAHİSAR KÜRESEL REKABETTE YERİNİ ALIYOR
Vali Yiğitbaşı, konuşmasına şöyle devam etti:
’Yaklaşık 5 aylık bir süredir Afyonkarahisar’dayım.

Bu şehrin ilk kadın Valisi olarak şehrin her bir noktasını gezip görmeye, üretimi yerinde incelemeye gayret ediyorum. Afyonkarahisar beni her geçen gün şaşırtmayı başarıyor. Zaman zaman ziyaret ettiğim bu şehir aslında nice büyük zenginlikleri, her bir noktası derin anlamlarla yüklü sayısız tarihi ve kültürel zenginlikleri, tattığınızda vazgeçemeyeceğiniz birbirinden güzel lezzetleri, üretiminde öncü olduğu zengin ürünleriyle her geçen gün büyüyor, gelişiyor, değişiyor.
Afyonkarahisar, bugün birçok alanda uluslararası arenada boy göstererek sözü kimseye bırakmıyor ve göğsümüzü kabartıyor.

Küresel rekabetin kızıştığı günümüz dünyasında Afyonkarahisar, üzerine düşeni her zaman yapıyor.
Dış ticaret fazlalığı veren ender illerden bir tanesiyiz. Mermerin başkentiyiz. Termal su cennetiyiz.

Türkiye’de üretiminde lider olduğumuz çok sayıda ürün mevcut. Mevleviliğin beşiğiyiz. Anadolu’nun kapısıyız.

Frigya, Akdağ, Karahisar Kalesi, tarihi konaklar, ulu cami gibi eşsiz güzelliği bulunan önemli tarihi ve doğal güzelliklere sahibiz. En önemlisi ise üretmeyi seven, bu ülke için alın teri akıtan, İscehisar ilçemizdeki gibi ekmeğini taşa verdiği emekten çıkaran çalışkan ve gayretli insanlara sahibiz.
Milli mücadelede döneminde üzerine düşeni fazlasıyla yapan, dört bir yanı şehit kanlarıyla sulanmış bu topraklar bereketli topraklardır. Afyonkarahisar, kanıyla, canıyla vatan kıldığı bu topraklardan en iyi şekilde istifade etmeyi bilmiş, tarımda, sanayide, ihracatta önemli bir noktaya gelmiş, ekonomide Türkiye’nin en iyi şehirlerinden biri olma yolunda da emin adımlarla ilerlemektedir.’
Konuşmaların ardından Çiçek ve Hisarcıklıoğlu’na hediye takdim edildi.

Tören, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi’nin kurdelesinin kesilmesi ile sona erdi. >> RTURKAI.