GÜNDEM

BAŞKAN ZEYBEKTEN UZUN ÇARŞI DENETİMİ

ZEYBEK BAŞKAN UZUN ÇARŞI YENİLEME ÇALIŞMALARINI İNCELEDİ

Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek’’in vizyon projesi tarihi Uzun Çarşı cephe sağlıklaştırma projesinde çalışmalar hızla devam ediyor. Trafik ve transit geçiş düzenlemeleri, şehrin tarihi mimarisine uygun dizayn edilen modern çarşı dükkanları, iş yerleri ve rekreasyon alanları ile cazibe merkezi haline gelecek yenileme projesi çalışmalarını Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek yerinde inceledi.

Afyonkarahisar Belediyesi, şehrin en önemli noktalarından biri olan Uzun Çarşı’’da başlattığı dönüşüm çalışmalarını sürdürüyor. En çok ziyaret alan Tarihi çarşı bölgesinin daha güzel bir görünüme kavuşturulmasını amaçlayan projede cephe yenilemede seviye %60’’a ulaştı.

Yüklenici firma tarafından hassasiyetle tarihi dokuya uygun yapılan cephe çalışmalarını inceleyen Başkanımız Mehmet Zeybek, yetkililerden bilgi alarak denetlemelerde bulundu. 90 adet cephenin yenilenmeye devam edildiğini belirten Başkanımız Mehmet Zeybek sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada; “Her adımında buram buram tarih kokan şehrimizin kalbi olan Uzun Çarşı’’da devam eden cephe yenileme çalışmalarımızı yerinde inceledik. Yüklenici firma yetkililerinden çalışmalarla ilgili bilgiler aldık” dedi.

YENİLEME PROJESİ HAKKINDA

Ticari hayatın aksamaması adına gece sürdürülen çalışmalar kapsamında 90 adet cephe ihtişamına yeniden kavuşacak. Bu proje ile Afyonkarahisar’’ın kalbi niteliğinde olan uzun çarşı, parmakla gösterilen, istihdam üreten, şehir merkezinin ekonomisinin lokomotifi olan tek merkezlerden birisi olacak.

Görsel kirliliğinin önüne geçmek amacıyla proje kapsamında tabelalar traverten olacak şekilde tasarlanıyor.

Uzun Çarşı yolu 4 metre, kaldırımlar ise 4 metre olacak şekilde yenilenerek toplamda 12 metre uzunlukta alan oluşturulacak. Çevre aydınlatmasının da modern mimariye uygun olacak şekilde tasarlandığı proje de çalışmalar hızla sürüyor. Çarşımızdaki imar hatalarından kaynaklı problemler, görsel kirlilik, trafik sorunları ortadan kalkacak çarşı silueti de yeni baştan değişecek.

Yapılan çalışmalar kapsamında tarihi uzun Çarşı’’nın yeni bir kimliğe kavuşması, Afyonkarahisar’’ın turizm ve ticaret hayatına da önemli ölçüde katkı sağlaması hedefleniyor.

HABERİN VİDEOSU İÇİN LİNKE TIKLAYIN

https:”wetransfer.com/downloads/518ab4bb0d32110ac19df7acee1726a920221013121445/a9cc47 >> RTURKAI.