EĞİTİM-SAĞLIK GÜNDEM

DR. BAŞEKİM”KATARAKT HER YAŞTA”

KATARAKT HER YAŞTA OLABİLİR

Göz hastalıkları uzmanı Op. Dr. Zübeyde AYDIN BAŞEKİM katarakt ameliyatının her yaşta olabileceğini açıkladı.

Katarakt göz bebeğinin arkasında bulunan, görüntüye netlik ayarı yapabilen merceğin şeffaflığını yitirmesinden kaynaklanır. Katarakt hastalığının yegane tedavi yöntemi cerrahidir. Günümüzde katarakt ameliyatı teknolojinin gelişmesi ile sadece kataraktın alındığı ve göz içi merceğinin (göz içi lens) yerleştirildiği bir ameliyat olmaktan çıkmış ameliyat sonrası yakın ve uzak gözlüklerden kurtulmayı sağlayan bir boyuta geçmiştir.

Katarakt belirtileri nelerdir?

Uzağı ve yakını görememe, Işıktan şikayet ve kamaşma, Güneşli günlerde görmenin bozulması, Bulanık görme, Renklerin zor ve soluk algılanması, Göz yorgunluğu ve baş ağrısı, Gözlük numarasının sık değişmesi, Gözlük ihtiyacının azalması, Gözlüksüz yakını daha iyi görme, Gece görüşünde azalma, Derinlik hissinin kaybı gibi belirtilerden meydana gelmektedir.

Kataraktın yaşlılık hastalığı olduğuna dair genel bir kanı var ancak sorun bebekler dahil olmak üzere her yaş grubunda görülebiliyor ve tedavide geç kalınırsa görme yeteneğini önemli ölçüde etkiliyor. Katarakt hasta için yorucu bir ameliyat değildir. Çocuklarda genel anestezi yetişkinlerde ise damla ile ya da küçük miktarda uyuşturucu enjeksiyonu ile göz uyuşturulduğu için ağrı duyulmaz. Ameliyat genellikle yarım saati geçmediği için hasta için kolay bir ameliyat olarak kabul edilebilir. Ancak bu durum ameliyatın basitliği anlamına gelmemelidir. Deneyimli göz cerrahları tarafından titizlik gösterilerek yapılması gereken bir girişim olarak düşünülmeli, en iyi koşullar sağlanarak ameliyat gerçekleştirilmelidir. Kliniğimizde her yaşta katarakt ameliyatı gerçekleştirilmektedir.

 

 

 

About the author

aydemir

Add Comment

Click here to post a comment