GÜNDEM

Gastroafyon Festivali Coşkuyla Başladı

GASTROAFYON FESTİVALİ COŞKUYLA BAŞLADI

4’üncüsünü düzenlediğimiz Uluslararası Afyonkarahisar Turizm ve Lezzet Festivali coşkuyla başladı. ’Bizim mutfağımızda sadece yemek değil insan da pişer’ teması ile düzenlediğimiz GastroAfyon 2022 heyecanla başladı.

Tarihten gelen yerel lezzetlerimizi tüm Dünya’ya tanıtmak amacıyla Belediyemiz tarafından Afyonkarahisar Valiliği koordinasyonunda Profesyonel Aşçılar Derneği ve pek çok kurumun paydaşlığında düzenlenen GastroAfyon2022, kortej yürüyüşü ile başladı. GastroAfyon coşkusu kortej yürüyüşüyle tüm kente yayıldı.

Vatandaşların da alkışlar eşliğinde telefonlarıyla anı kayıt altına aldıkları yürüyüş Mevlevihane’den başlayarak Zafer Meydanına kadar sürdü.

Festival kapsamında şenlik havasında geçen korteje, Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek, eşi Sevim Zeybek, Valimiz Doç. Dr.

Kübra Güran Yiğitbaşı, Afyonkarahisar protokolü, dünyaca ünlü Michelin yıldızlı şefleri, UNESCO gastronomi şehirleri temsilcileri, Türkiye’nin gastronomi profesyonelleri ve şefleri, gurmeler, gastronomi yazarları, şehrin üreticileri, yerli ve yabancı basın temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Kortej, çevrede bulunan dükkanlar ile vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılandı.

Zafer Meydanında sona eren yürüyüş ardından protokol konuşmaları ile resmi açılışın yapıldığı festivalimiz Motor Sporları Merkezindeki etkinliklerle devam etti.

Liseler arası yemek yarışması, sokak sanatçılarının müzikal gösterileri, çocuk etkinlikleri, kadınlar arası sarma yarışması, fotoğraf sergisi, yaren gecesi gibi yüzden fazla etkinliğe sahne olan festivalin ilk gününde Araştırmacı, yemek yazarı Nevin Halıcı ve Yazar, Şef Ulaş Tekerkaya’da ’??Mevlevi Mutfağı’ üzerine söyleşide bulundu. GastroAfyon için şehre gelen ünlü gastronomi profesyonelleri hem hünerlerini sergiledi, hem de yerel mutfağı tanıma fırsatı buldu. Aynı zamanda yapılan yarışmalar ve atölye çalışmaları ile gastronomi dünyasının kalbi şehrimizde attı.

Festivalimizin resmi açılışı için tören düzenlendi. Törene Başkanımız Mehmet Zeybek ve eşi Sevim Zeybek, Valimiz Kübra Güran Yiğitbaşı, Vekilimiz Mehmet Taytak, Afyonkarahisar Profesyonel Aşçılar Derneği Başkanı Hamza Kalkan, İl Genel Meclisi Başkanı Burhanettin Çoban, TÜRSAB Dumlupınar Temsilcisi Bilal Şenel, büyükelçiler, gastronomi profesyonelleri, şefler ve vatandaşlar katıldı.

’İLKLERİN ŞEHRİ AFYONKARAHİSAR’

Festivalin açılış töreninde konuşan Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek şehrimizin 2019 yılında UNESCO tescilli Gastronomi şehri olduğunu hatırlatarak; ’Geçen yılki festivalimiz geniş bir katılımla yapıldı.

Bu seneki festivalimizin de daha güzel olması için Valimiz, Aşçılar Derneğimiz, Zafer Kalkınma Ajansımız, üniversitemiz, ATSO ve diğer paydaşlarımızla birlikte çalışmalar yaptık. Bu seneki Uluslararası Turizm ve Lezzet Festivalimizi de güzel ve yoğun bir katılımla açılışını yapıyoruz. Büyük Taarruz’un 100.

Yılında 75 etkinlik yaptık. Bunların birçoğu da uluslararası düzeyde organizasyonlardı. İlimizi tanıtma açısından bir adım daha ileriye gitmenin hazzını yaşayacak.

600’ün üzerinde yöresel lezzetimiz var. 32 ürün tescillendi, 31 ürünümüzün de tescili için başvuru yapıldı. 99 ürünümüzün tescil almasını hedefliyoruz.

Diğer gastronomi şehirlerinden farkımız ürünlerimizin sebze ağırlıklı olması. Afyonkarahisar’da Gastronomi alanında ilkleri gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Bu konuda darphanede gastronomi hatıra paraları bastırdık, seyahat halinde lezzet yolculuğu sunan ilk gastronomi trenimizde şehrimizden uğurladık.

Dezavantajlı grupların yararlanabileceği, istihdama olanak sağlayan Engelsiz Gastronomi Mutfağı ve Terapi Merkezimizi tamamlayarak önümüzdeki günlerde hizmete sunacağız. Gastronomi Festivalimize katılan herkese teşekkürlerimi sunuyor, festivalimizin hayırlar getirmesini temenni ediyorum’ dedi.

ZEYBEK BAŞKAN HÜNERLERİNİ SERGİLEDİ

Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek, Valimiz Kübra Güran Yiğitbaşı ve yemek yazarı Sahrap Soysal ile keyifli bir atölye çalışması yapıldı.

Kaymaklı yumurtalı sucuk pişiren Başkanımıza eşi Sevim Zeybek’te eşlik etti. Şehrimizin meşhur ve ünü dünyaya yayılmış sucuğu farklı bir yorumla pişirilmiş oldu. Mutfakta keyifli anların da yaşandığı atölye çalışması herkesten tam not aldı.

>> RTURKAI.