EĞİTİM-SAĞLIK GÜNDEM KÜLTÜR-SANAT

MHP SEZER”  SOSYAL YAŞAMI CANLANDIRACAĞIZ

MHP Afyonkarahisar Belediye Başkan Adayı Sezer Küçükkurt, göreve gelmesi halinde gençlere yönelik faaliyetlere önem verileceğini söyleyerek, “Organizasyon noktasında hem kültürel, hem eğitimsel, hem sportif, hem de tiyatro gibi etkinliklerle şehrimizin sosyal yaşamını canlandıracağız” dedi. 

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Afyonkarahisar Belediye Başkan Adayı Sezer Küçükkurt beraberindeki partililerle birlikte Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi’ni ziyaret etti. Başkan Adayı Küçükkurt gün içerisinde yoğun bir tempoyla devam ettiği seçim çalışmalarına Afyonkarahisar Beşiktaşlılar Derneği’nin düzenlediği iftar yemeğine katılarak devam etti. Erenler Camii’nde teravih namazını kılan Küçükkurt daha sonra Erenler Mahallesi’ndeki kafeleri ziyaret ederek gençlerle sohbet etti.

ŞEHRİN SOSYAL YAŞIMINI CNALANDIRACAĞIZ

Gittiği her yerde vatandaşların sevgi seli ile karşılaşan Belediye Başkan Adayı Küçükkurt, göreve gelmesi halinde gençlere yönelik faaliyetlere önem verileceğinin altını çizerek, “Gençlerimizle ilgili özellikle kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetler noktasında büyük bir talep var. Gençlerimiz bu noktada diğer şehirlere gıpta ile bakıyorlar ki bizlerde öyle. Diğer şehirlerden bizim fiziki olarak, kadro olarak maddi imkan olarak da bir eksiğimiz yok. Ama ne yazık ki organizasyon noktasında eksikliklerimiz var. Afyonkarahisar Belediyesi’nin imkânlarını kullanarak organizasyon noktasında hem kültürel, hem eğitimsel, hem sportif, hem de tiyatro gibi etkinliklerle de şehrimizin sosyal yaşamını canlandıracağız.” ifadelerini kullandı.

GENÇ ŞEHİR AFYONKARAHİSAR PROJESİYLE GENÇLERİMİZİ GELECEĞE EN İYİ ŞEKİLDE HAZIRLAYACAĞIZ

Başkan Adayı Küçükkurt, “Her şeyden önce şunu ifade etmeliyim ki, havasıyla, suyuyla, tarihi ve doğal güzellikleriyle bu ülke, bu şehir bize atalarımızın mirası olduğu kadar, bizim gelecek nesillere, gençlerimize daha güzel bir şekilde devretmemiz gereken bir emanettir. Tüm projelerimizi bu şuurla hazırladık. Gençleremiz geleceğin büyük Türkiye’sinin mimarları, Türk yüzyılının kurucuları olacaklardır. Bizim zamanını İnternet kafelerde, iddia bayilerinde heba edecek, uyuşturucu illetine kurban verecek bir tek gencimiz yoktur. Gençlerimiz bugününü en iyi şekilde değerlendirmeli, teknolojiyi zaman öldürmek için değil, geleceğe en iyi şekilde hazırlanmak için kullanmalı. Afyonkarahisar Belediyesi olarak kendi sorumluluk alanımız içerisinde gençlerimizi geleceğe en iyi şekilde hazırlamak amacıyla Genç Şehir Afyonkarahisar projemizi hayata geçireceğiz.” şeklinde konuştu.

GENÇLERİMİZİ SPORA TEŞVİK EDİP, ŞEHRİMİZE MİLLİ SPORCULAR KAZANDIRICAĞIZ

Kentte ki mevcut olan spor kompleksinde uzman antrenörler eşliğinde açılacak tenis, boks, güreş ve badminton gibi bireysel spor kurslarıyla hem gençleri spora teşvik edeceklerini hem de kente milli sporcular kazandıracaklarını belirten Başkan Adayı Küçükkurt, “Belediyemiz bünyesinde bireysel ve ekstrem sporlar kulübü kuracağız. Gençlerimizin servis ihtiyacı ve spor malzemeleri belediyemiz tarafından ücretsiz karşılanacak ve antrenmanlara katılan sporcuların aileleri ile birlikte spor yapmaları için gerekli tesisler kurulacaktır. Aileleriyle birlikte gelen sporcular antrenman yaparken, ailelerinin de vakit geçirebileceği bir tesis yapılacaktır. Yapacağımız tesiste SPA merkezi, bay, bayan fitness salonu, kafeterya, kitap okuma ve dinlenme salonları bulunacak, ailelerimizin antrenman süresince çocuklarını beklemekle geçirecekleri vakitlerini daha verimli bir şekilde değerlendirebilecekleri bir ortam oluşturulacak. Bu sayede ailelerinin desteğini alarak gençlerimizin spora olan ilgisini daha da artıracağız.” diye konuştu.

GENÇ GİRİŞİMCİLERE DESTEK VERECEĞİZ

18-30 yaş grubu gençlerin genç girişimci adayları olarak kendi işlerini kurabilmeleri için Belediye yönetimi olarak gençlere destek vereceklerini söyleyen Başkan Adayı Küçükkurt, “Üretime dayalı meslek edindirme eğitim programları düzenlenecek. Atölye ve üretim tesisleri kurma aşamalarında yer tahsisi yapılacak. İşletme aşamasında teknik ve maddi destek verilecek. Ürünlerin pazarlanma aşamasında e-ticaret eğitimleri düzenlenecektir. Evde üretim yapan vatandaşlarımız ise ürünlerini belediyemiz teslim noktalarına teslim edebilecek ve bu ürünler sergilenebilecek ve belediyemizin kurduğu E- Ticaret Merkezi sayesinde satış desteği alabilecek. Bu projemiz Ev Hanımları Üretiyor projemizle entegre bir şekilde yürütülecek.” dedi.

AFYON’DA YAŞAYAN HER GENCİN DÜNYAYI TANIMAYA HAKKI VAR

Milli olmak için evrensel olmak gerek bilinciyle gençlerin yurt dışı eğitim programlarına destek vereceklerini dile getiren Başkan Adayı Küçükkurt, şöyle konuştu:

“Wwork&Travel, ESC ve EVP programları, workaway programları, AGH programları, campamerica, AIESEC programlarından faydalanmak isteyen öğrenci ve mezun arkadaşlarımıza belediye olarak danışmanlık hizmeti vereceğiz. Ayrıca bu programlara gitmek isteyen gençlerimizin ulaşım masrafı ve giderleri belediye tarafından karşılanacak. Şehrimizde yaşayan her gencimizin dünyayı tanımaya, farklı kültürler görmeye ve en önemlisi şanlı Türk kültürünü yurtdışında tanıtma ve temsil etmeye hakkı olduğunu düşünüyorum.”

ERENLER, GENÇLİK MERKEZİ PROJESİNDE YOK YOK…

Başkan Adayı Küçükkurt, “Erenler Gençlik Merkezi Projesi”nin detayları hakkında şunları söyledi:

“Erenler Gençlik Merkezi girişinde planladığımız bu proje 2019 yılında da bizim vaatlerimiz arasındaydı. Ancak bize tercih edilen parti Erenler’e Gençlik Merkezi yerine 0-6 yaş grubuna hitap edecek oyun grubu inşaa ederek yılın en anlamsız yatırımını yaptı. 2019’da biz seçilseydik, Gençlik Merkezi en az dört yıldır faaliyette olacaktı. Onun yerine nur topu gibi bir oyuncak grubu var. Bizim projemiz 20 bin metrekarelik bir alan üzerinde inşa edeceğimiz bir kampüstür. Burada gençlerimiz için; Kütüphane ve çalışma salonları, sinema ve tiyatro salonu, sağlık birimi, kafeterya ve restoran, halı saha, basketbol sahası, kum voleybol sahası, yürüyüş ve koşu parkurları, fitness salonu, amfi tiyatro yer alacak. Faydalanmak isteyen tüm Afyonluların ve öğrencilerimizin kullanımına açık olacaktır. Yıl boyunca belediyemiz desteğiyle etkinlikler düzenlenecek.”

Sayın Basın Mensupları, Değerli Katılımcılar;

Her hafta üç projemizi tanıtacağımız ve gündeme dair değerlendirmeler yapacağımız basın toplantılarımızın beşincisine hoş geldiniz. Milliyetçi Hareket Partisi olarak Afyonkarahisar’ımızın sorunlarını ve bulduğumuz çözümleri sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz.

Bu hafta paylaşacağımız ilk projemiz Modernize Gastronomi Sokakları adını verdiğimiz projemizdir. Bu proje ile şehrimizin jeopolitik avantajlarını ve potansiyelini daha fazla kullanabilmek istiyoruz. Modernize Gastronomi Sokakları ile şehrimizin tanıtımına katkı sağlamayı, yöresel ürünlerimizi ülke çapında tanınır hale getirmeyi ve istihdam oluşturmayı amaçlıyoruz.

Karayolları Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre; Afyonkarahisar’dan geçen araç trafiğinin sadece  % 3’ünü mevcut tesislerde durdurabiliyoruz ve 1000 kişilik bir istihdam sağlıyoruz. Biz bu % 3’lük oranı %10’a çıkarmayı hedefliyoruz.

Karayolları bağlantı noktaları üzerinde lokasyonu uygun en az 3 bölgede(Antalya-İzmir, Kütahya-İstanbul ve Ankara güzergahları) Modernize Gastronomi Sokakları inşa edilecek.

Bu sokaklarda sucuk, lokum, kaymak, haşhaş gibi coğrafi tescilli yöresel ürünlerin satışı yapılacak. Afyon lezzetlerinin sunulacağı lokantalar olacak. Ev Kadınları Üretiyor projemizin ürünlerinin satılacağı merkezler bu sokaklarda yerini alacak. Bu sokaklar Tarihi Afyon Evleri modelinde inşa edilecek. Şehrimizi tanıtıcı simgelerle donatılacak olan bu sokaklarda vakit geçiren yolcularımızın şehrimizi merak edeceğine, ilk fırsatta turist olarak da geleceklerine inanıyoruz. Böylece turizme de katkı sağlayacağız.

Biliyorsunuz, 2024 yılı itibariyle elektrikli araçlar yaygınlaşmaya başladı. Bu araçların şarj edilmeleri yarım saat-45 dk civarında sürüyor. Modernize Gastronomi Sokaklarında şarj istasyonları da mutlaka yer alacak. Aracını şarj edecek olan yolcularımız bu sokaklarda keyifle zaman geçirecek.

Bu proje şehrimizi sadece karayollarının buluşma noktası değil, kültürel ve tarihsel anlamda da buluşma noktası olacak bir şehir yaparak; ilimize gelen turistlere Afyonkarahisar’ı tanıtma ve gezebilecekleri alternatif bir alan oluşturulmasını hedefliyoruz.

İkinci Projemiz Çocuk Atölyeleri projesidir. Bu projeyle amacımız:

  1. Bilimin hayatın bir parçası olduğu düşüncesinden yola çıkıldığı,
  2. Çocukların merak etme, soru sorma, sorgulama ve araştırma becerilerinin geliştirildiği,
  3. Katılımcı bir anlayışla, çocukların düşledikleri bir dünyada, çocuk bakış açısıyla bilim dünyasına katkıda bulunuldukları bir ortam hedeflemekteyiz.

Ayrıca, çocukların hayallerini hayata geçirirken ne gibi haklara sahip olduğunu öğrenmesini, disiplinler arası bir bakış açısı kazanmasını, bilim/teknoloji/mühendislik/matematiği birbiriyle entegre etmelerine yardımcı olmak, kısaca çocukların yaratıcı, problem çözebilen, işbirliği yapabilen, doğayla barışık bireyler olmasını destekleyecek bir merkez oluşturmayı amaçlamaktayız.

İçerisinde Bulunacak Atölyeler

1.STEM Atölyesi

STEM Atölyesi’nde verilecek eğitimle çocuklar; yeni buluşlar keşfetme, olaylar arasındaki ilişkiyi daha iyi anlama, işbirliği ve bağımsız çalışma yoluyla çocukların özgüven ve öz yeterliliklerini geliştirme, düşünmeye teşvik etme, karşılaşılan problemlere daha kısa sürede çözüm üretme, tasarım odaklı düşünme ve yenilikçi olma yetilerini kazanacaklardır.

Robotik Kodlama Atölyesi

Robotik Kodlama atölyesinde; çocukların problemlere çok yönlü çözümler sunması, sistematik düşünmesi, olayları ilişkilendirmesi, farklı ve yaratıcı düşünebilmesi, problem çözme odaklı olması, takım çalışması yapabilmesi, eleştirel düşünebilmesi gibi özellikler kazanmaları amaçlanmaktadır. Çocuklar; mekanik bileşenleri, sensörleri ve motorları bir araya getirerek robot yapmayı ve bu robotları çeşitli görevler için kodlayarak programlamayı öğreneceklerdir.

Atölyede robot tasarımı ve montajı ile ilgilenen çocuklar, el becerilerini arttırarak, soyut düşüncelerini somutlaştırarak ve yaratıcılığını geliştirirken aynı zamanda kendini keşfetme imkanı bulacaklardır.

 

Doğa Atölyesi

Doğa Atölyesi çocuklar için keşfetme/düşünme/araştırma/deneme ve sonuca varmayı sağlayan bir program içermektedir. Çocuklar doğada dokun/dene/öğren ilkeleriyle yaşayarak, keşfederek öğrenecektir.

Çocuklar Doğa Atölyesi çalışmalarında, doğayı ve doğal yaşamı her boyutuyla inceleyebilecek, yaşamsal değerin farkına varabilecek ve doğayı ses/koku/dokusuyla çok yönlü biçimde ayırt edebileceklerdir. Doğa Atölyesi 2’şer saatlik çevrimler halinde toplamda 4 saat sürecektir.

Kısa Modül Eğitimler

Atölye saatleri dışında, merkeze randevu ile ziyarete gelen, atölyelere kayıt yaptırmamış çocuklar Kısa Modül eğitimlerinden faydalanacaklardır.

Kısa Modül eğitimlerde, Çocuk Keşif Atölyeleri Merkezi’nde verilen eğitimler anlatılacak, çocukların atölye çalışmalarına yönelik uygulamalı çalışmalar yapılacaktır. Bu modül de çocuklar yarım günlük uygulamalı çalışmaların ağırlıkta olduğu bir eğitim alacaklardır.

Üçüncü projemiz Hobi Bahçeleri Projesi;

Şehrimizin dört farklı lokasyonunda ve dört etapta yaklaşık 12 bin hobi bahçesi inşa edeceğiz. Görev süremiz boyunca talep eden her emeklimizin hobi bahçesi sahibi olmasını hedefliyoruz. Hobi bahçelerinde yetiştirilmek üzere yerli tohum desteği de vereceğiz. Emeklilerimiz bu bahçelerde torunlarıyla birlikte toprağı işleyip üretebilecekler.