EĞİTİM-SAĞLIK EKONOMİ GÜNDEM KÜLTÜR-SANAT POLİTİKA SPOR HABERLERİ

MHP’Lİ BAŞKAN SEZER DEN PROJELER

MHP Afyonkarahisar Belediye Başkan Adayı Sezer Küçükkurt, 31 Mart seçimi sonucu göreve seçilmesi halinde hayata geçireceği projeleri hakkında detaylı bilgiler verdi. Küçükkurt, “Afyonkarahisar’da sorunları ve çözümlerine en vakıf olan aday olduğuma inanıyorum. Bu birikim mesleğimizin bize sağladığı bir avantajdır. Bizi diğer Belediye Başkan adaylarından ayıran en önemli özellik budur diye düşünüyorum” dedi.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Afyonkarahisar Belediye Başkan Adayı Sezer Küçükkurt, İkbal Termal Otel’de düzenlenen “Basın Buluşması” programında projelerini detaylarıyla anlattı. Toplantıya; MHP MYK Üyesi ve Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak, MHP İl Başkanı Ahmet Kahveci, Merkez İlçe Başkanı İbrahim Danaoğlu, KAÇEP Sorumlusu Av. Nesrin Çelikbilek, İl ve Merkez İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri, partililer ile basın mensupları katıldı.

9 BAŞLIKTA SAYISI 55’İ AŞAN PROJEMİZ VAR

MHP Afyonkarahisar Belediye Başkan Adayı Sezer Küçükkurt, uzun yıllar basında Afyonkarahisar’ın sorunlarının çözümü ve şehrin yararına basın mensupları arasında emek veren isimlerden biri olduğunu söyledi. Başkan Adayı Küçükkurt, “Afyonkarahisar için yıllardır yayın organlarımızda dile getirmeye çalıştığımız çözüm önerilerimiz ve planlamalarımızı arz etmek üzere toplandık. Tüm basın mensubu meslektaşlarımıza katılımları için teşekkür ederim. MHP’nin âli menfaatleri gereğince basına, meslektaşlarıma karşı bu zamana kadar bilgilendirme konusunda yeterince doyurucu olamadım. Affınıza sığınarak bu eksikliği gidereceğim. MHP siyasette bu dönemde aktif rol oynuyor. Afyonkarahisar kanadında şahsım Belediye Başkan adayı oldum. Projelerimizle ilgili özet bilgiler sunacağım. MHP Afyonkarahisar Teşkilatları olarak MHP’nin 9 ışığından feyz alarak 9 ana başlıkta partimizin 55’nci kuruluş yıldönümünden esinlenerek 55 proje ile yola çıktık. Ama proje sayımız 55’i aştı. Afyonkarahisar’da sorunları ve çözümlerine en vakıf olan aday olduğuma inanıyorum. Bu birikim mesleğimizin bize sağladığı bir avantajdır. Bizi diğer Belediye Başkan adaylarından ayıran en önemli özellik budur diye düşünüyorum.” dedi.

7 BİN ARAÇLIK KAPALI OTOPARK ALANI OLUŞTURULACAK

MHP Afyonkarahisar Belediye Başkan Adayı Sezer Küçükkurt, sorunların en başında trafik ve ulaşım meselesinin geldiğini söyledi. Başkan Adayı Küçükkurt, “Şehiriçi ulaşımda öncelikli olarak yeni otopark alanları oluşturulacak. Vatandaşa aracını park edeceği alternatif yerler gösterildikten sonra yol kenarlarındaki araç parkları en az seviyeye çekilecek. İlk etapta Belediye Şehir Çarşısı arkasına 1200 araçlık otopark yapılacak. Bağ-Kur binası alanı en geniş kapasitesiyle en kısa sürede hizmete açılacak. Bizce malum olan diğer otopark alanlarında da acil şekilde çalışmalar yapılarak 7000 araçlık kapalı otopark alanı oluşturulacak. Uzun vadede şehir merkezindeki yoğunluğun şehrin çevresine yayılabilmesi için yine bizce belli olan yol haritasına göre hareket edilecek. Yeni yol ve yeni imkânlar oluşturulacak. Ali Çetinkaya Gar yanındaki Muhsin Yazıcıoğlu Köprüsü’nden, OSB’ye doğru yapılması gereken yol çalışması gerçekleştirilecek. Maliye Kavşağındaki yoğunluk azalacak, OSB güzergâhı alternatif yoldan şehir merkezine bağlanacak. Yeni üst geçitler yapılacak. Park Afyon Kavşağı, Müze Kavşağı ve Çevreyolu üzerindeki acil ihtiyaç noktaları başta olmak üzere trafiğin yoğun olduğu yerlerde üst geçitler inşa edilecek. Kullanım kolaylığı için üst geçitler asansörlü ve yürüyen merdivenli olarak tasarlanacak. Güney Çevre Yolu açılacak. Kanlıca-Hıdırlık-Olucak güzergahı bir tünelle Alparslan Türkeş Köprüsü’ne bağlanarak Kurtuluş Caddesini alternatif güzergah oluşturulacak. Şehir trafiğinde rahatlama yaşanırken, Kanlıca Bölgesi ile tarihi kent dokusunun bulunduğu bölgeler birbirine bağlanmış olacak.” diye konuştu.

YENİ KAMYON GARAJI DA YAPILACAK

MHP Afyonkarahisar Belediye Başkan Adayı Sezer Küçükkurt, kamyoncu esnafının yeme-içme, barınma, temizlik gibi tüm ihtiyaçlarını karşılayacak yeni bir kamyon garajı yapılacağını belirtti. Küçükkurt, “Minibüs ve taksi durakları şehrin dokusuna uygun bir şekilde, tek tip ve modern duraklar olarak düzenlenecek. Erenler Mahallesi AKÜ Ahmet Necdet Sezer Kampüsü girişinde öğrencilerin güvenli geçişi için alt geçit yapılacak. Kazaların sıkça yaşandığı Organize Sanayi Bölgesi girişi ile Otogar girişinde bulunan yollarda köprülü geçitlerin yapılması sağlanacak. Karayolları birimleri ile koordineli bir şekilde bu iki kavşağın tamamlanması sağlanacak. Trafik yükünün ağır olduğu Fuar Kavşağı, Şehitler Camii önünde alt geçit yapılarak trafik akışı rahatlatılacak. Her geçen gün nüfus yoğunluğu ve trafik yükü artan Uydukent bölgesine ulaşım konusunda bölgeye alternatif giriş düzenlemeleri yapılacak. Şehir içi trafikte trafik lambalarının sürelerinden, yeşil kuşak dalgalarına kadar uzanan alt yapı elden geçirilecek. Trafik akışının sağlıklı işlemesi için yapılacak akıllı sinyalizasyon çalışmaları, tümsek düzenlemeleri ve tabela çalışmaları ile desteklenecek. Şehiriçi toplu ulaşımda akıllı kent bilgi sistemleri devreye alınacak. Hangi minibüs hattı hangi güzergâhları kullanıyor. Hangi otobüs hattı nereden geçiyor, araçların kalkış ve varış saatleri cep telefonları vasıtasıyla öğrenilebilecek.” şeklinde konuştu.

ELEKTRİKLİ ARAÇLARLA ULAŞIM SAĞLANACAK

Belediye ve Özel Halk otobüslerinin yüzde 100 yerli ve elektrikli minibüslerle güncellenmesine yönelik çalışma yapılacağını belirten Başkan Adayı Küçükkurt, “Karsan ve Aselsan’ın ürettiği yüzde yüz yerli, yüzde yüz elektrikli minibüsler Afyonkarahisar’da da kullanılacak. Afyonkarahisar Belediyesi kendi elektrikli araçşarj tesislerini oluşturduğunda ulaşım maliyetleri azalacak. Böylece kent içi ulaşım fiyatları artmadığı gibi ücretsiz taşıma uygularına emeklilerden sonra tüm ilk dereceli öğrencilerin faydalanması hedeflenecek. AFBİS olarak tanımlayacağımız özellikle çarşı bölgesinde elektrikli bisiklet istasyonları kuracağız. İsteyen Afyonkarahisarlılar ve misafirler bu bisikletleri kullanarak trafikten etkilenmeden yolculuk yapabilecek, tarihi ve turistik bölgeleri gezebilecekler.” ifadelerini kullandı.

SOSYAL BARIŞIK BELEDİYE ANLAYIŞI İLE İHALELER ŞEFFAF YAPILACAK

Sosyal Belediyecilik anlamında gerekenlerin yapılmasının yanı sıra vatandaşla barışık bir sosyal belediyecilik anlayışını taşıyacağını belirten Başkan Adayı Küçükkurt, “Belediye yönetimi olarak herkesle yeni ve temiz bir sayfa açmak istiyoruz. Öteleyen, iteleyen değil, kucaklayan bir Belediye istiyoruz. En Başta Belediye personeli olmak üzere toplumun tüm kesimleri ile iyi diyaloglara önem verilecek. Belediye personelinin hak kaybına izin verilmeyecek, sosyal imkânları en iyi seviyede karşılanacak. Belediye personelinin ücret politikasında adalet sağlanacak. İhalelerde şeffaflık ve adalet sağlanacak. Sosyal medya, internet ve basın yoluyla ihaleler hakkında kamuoyu sürekli bilgilendirilecek. Belirli aralıklarla Belediye’nin mali durum bilgisi halka anlatılacak. Belediye’nin mali durumu her zaman denetlenebilir halde olacak.” ifadelerine yer verdi.

EMEKLİ VE İHTİYAÇ SAHİPLERİNE HİLAL KART VERİLECEK

“Emeklilerimize ve ihtiyaç sahibi hemşehrilerimize Hilal Kart verilecek. Hilal Kart sistemi ile hemşehrilerimize maddi katkı sunulacak.” diyen MHP Belediye Başkan Adayı Küçükkurt, “Hane halkı gelirleri asgari ücret altında kalan tüm hemşehrilerimizin temel ihtiyaçları Belediye tarafından karşılanacak. Belediye’nin sosyal tesis hizmetlerinde hilal kart sahibi emekli ve ihtiyaç sahiplerine ücretsiz hizmetler ve indirim sağlanacak. Mahallelerimizdeki sosyal etkinlik alanlarının azlığı büyük eksikliktir. Belediye’ye ait taşınmazlar üzerinde tüm hemşehrilerimize hizmet verecek sosyal donatılar kurulacak. Kent Konakları adını verdiğimiz bu tesislerde Emeklilerimizin buluşma mekânları, çocuk eğitim atölyeleri, gündüz bakımevleri, oyun ve spor alanları, meslek ve hobi atölyeleri, kadınlara yönelik eğitim salonları yer alacak. Gençler için okuma ve internet alanları oluşturulacak. Şehrin geleceğine doğrudan etki eden, vatandaşların büyük bir çoğunluğunun günlük yaşamını ilgilendiren ana konularda vatandaşımıza soracağız. Belirli aralıklarla Halk Günleri düzenleyeceğiz. İstişare meclislerinden küçük çaplı referandumlara kadar demokrasinin tüm nimetlerinden yararlanacağız. Şehri ortak akılla yöneteceğiz. Engelli hemşehrilerimizin yaşam standardını artırmaya yönelik çalışmalara ağırlık verilecek. Engelli hemşehrilerimizin hem sosyalleşmeleri, hem de gelir elde edebilmeleri amacıyla meslek kazandırma kursları, el sanatları eğitimleri gerçekleştirilecek. Şehrin uygun yerlerinde engelli hemşehrilerimiz için satış standları kurulacak.” dedi.

HAYCAN VE MAHALLE GÖNÜLLÜ EKİPLERİ OLUŞTURULACAK

Sokak hayvanları için hayvanseverden oluşan gönüllü ekipleri kurulacağını dile getiren Başkan Adayı Küçükkurt, şunları kaydetti:

“Belediye ekipleri ile koordineli bir şekilde çalışacak olan hayvanseverlerimiz Belediyemiz tarafından oluşturulan, beton zemini olmayan, hayvanların yaş, cins ve durumlarına göre gruplandırıldığı barınaklarda koruma altına alınacak. Öncelik başıboş hayvanların sahiplendirilmesi olacak. Popülasyon kontrolüne özel önem verilecek. Her mahallemizde oluşturulacak olan mahalle gönüllülerimiz ile yaşlı, ihtiyaç sahibi, bakıma muhtaç hemşehrilerimize şefkat eli uzatılacak. Belediye personelimizle koordineli çalışacak olan Mahalle gönüllülerimiz aracılığıyla yaşlılarımız başta olmak üzere ihtiyaç sahibi herkesin ihtiyacı giderilecek.”

BELEDİYE HUZUREVİ İNŞAA EDİLECEK

Yıkıldıktan sonra yıllardır yapılamayan huzurevinin devlet imkânları ile yeniden yapılmasının takipçisi olunacağını belirten Başkan Adayı Küçükkurt, “Eski Huzurevi eski yerinde devlet imkânları ile yeniden yaptırılacak. İlaveten Belediye imkânları ile ikinci bir huzurevi de yeniden inşa edilerek hizmete alınacak. Afyonkarahisar’da kamu yararına çalışan tüm sivil toplum kuruluşlarımızın çalışmalarını kolaylaştırmak, sosyal imkânlarını artırmak amacıyla ortak bir merkez yapılacak. Bu merkezde kamu menfaatine çalışan tüm sivil toplum kuruluşlarına yer ve imkânlar sağlanacak.” ifadelerine yer verdi.

ESKİ MÜZE SOSYAL BÖLGESİ OLUŞTURULACAK

MHP Afyonkarahisar Belediye Başkan Adayı Sezer Küçükkurt, Afyonkarahisar Arkeoloji Müzesi’nden boşalan alanda gençleri ve emekliler önceleyecekleri sosyal donatılar oluşturarak bu bölgenin bir cazibe merkezi haline getirileceğini dile getirdi. Başkan Adayı Küçükkurt, “Ailelerin küçük çocukları ile birlikte gittiklerinde çocuklarını güvenli bir şekilde oyun ortamına bırakabilecekleri, anne ve babaların da çocuklarını gözetlerken sosyalleşme imkânı bulabilecekleri alanlar ve parklar oluşturulacak. Her geçen gün nüfusu artan, yüzölçümü genişleyen Afyonkarahisar’da Belediye hizmetlerinin tek bir noktadan verilmesi sıkıntılar oluşturmaktadır. Afyonlu hizmetin peşinden koşan değil, hizmete kolayca ulaşan olmalıdır. Şehrin muhtelif bölgelerinde Hizmet Erişim Noktaları Kuracağız. Rutin Belediyecilik hizmetleri semtlerde verilecek. Bu noktalarda Halk Ekmek Satış hizmeti, Zabıta noktası, ATM, Su ve fatura tahsil merkezi, Sosyal Yardımlaşma ve Koordinasyon Merkezi gibi birimler hizmet verecek. Belediye’ye ait bulunan ve atıl halde bekleyen binalar Mahalle Düğün Salonları olarak düzenlenecek. Yeni Salonlar inşa edilecek. Düğün Salonu hizmetinden ücret alınmayacak. Uygun lokasyonlarda Taziye Evleri inşa edilecek. Taziye Evi bulunmayan bölgelerde Taziye Çadırı hizmeti verilecek. Taziye çadırlarında din görevlisi, cenaze ihtiyaçları, ikram gibi hizmetler Belediye tarafından karşılanacak. Bir yakınını kaybeden Afyonlunun şehir dışından, Afyon’a cenaze nakil işlemleri ücretsiz olarak gerçekleştirilecek. Yaşına ve engeline bakılmaksızın tüm engelli hemşehrilerimizin yararlanabileceği bir rehabilitasyon merkezi kurulacak. Kampüs tarzı yapılacak olan merkezde tam zamanlı hizmet verilecek. Özellikle Down semdromlu kardeşlerimiz için ayrıca rehabilitasyon merkezi, yatılı kreş hizmeti sağlanacak.” dedi.

İMAR VE ŞEHİRCİLİK KONULARINDA ADİL HAREKET EDİLECEK

İmar ve şehircilik faaliyetlerinde adil yaklaşım ile spekülasyonlara meydan verilmeyeceğinin altını çizen Başkan Adayı Küçükkurt, şu ifadelere yer verdi:

“Hak sahibi hakkını alacak, sistem adalet ve liyakat üzerine işleyecek. Şehirleşmede yatay mimari desteklenecek. İmar düzenlemelerindeki duyuru ve ilanlar halkın anlayabileceği tarzda yapılacak. Ada pafta numarası ile yapılan bilgilendirmelerin yanı sıra bölge, muhit ve tarif ile de bilgilendirme yapılacak. Yıllardır siyasi çekişmeler nedeniyle sonuca ulaştırılamayan kentsel dönüşüm projelerinin hak sahiplerinin mağduriyetine izin verilmeden gerçekleştirilmesi sağlanacak. Yeniden oluşturulacak istişare heyetleri ile hak sahipleri biraraya getirilecek ve en adil, en akılcı, en uygun çözüm yolları en kısa sürede uygulanacak. Planlamalardaki kat sayısı artırılacak, dükkân sayıları çoğaltılacak. Alternatif rezerv alanları ile hak sahiplerine değişik alternatifler sunulacak. Hak sahiplerinin mağdur edilmeyeceği dar gelirlinin konut sahibi olabileceği, riskli bölgelerin deprem riskinden kurtarılacağı bir kentsel dönüşüm vaat ediyoruz. Tarihi kent dokusu yanında olmasına rağmen uzun yıllardır perişan halde bulunan Yeni Hamam ve çevresinin düzenlemesi yapılarak bu bölgede otopark ve kültür merkezleri oluşturulacak. Harabe haldeki binalar şehre yakışır hale gelecek, çevresinde hareketlilik başlayacak.”

UYDUKENT’TE YENİ YAPILAŞMA MERKEZLERİ BELİRLENECEK”

Afyonkarahisar’ın çevresindeki yeni yapılaşma merkezleri belirlenerek, altyapısı hazır arsa çalışmaları yapılacağını dile getiren Başkan Adayı Küçükkurt, “Dar gelirli hemşehrilerimize kendi arsası üzerinde kendi evini inşa edebilme imkânı sağlanacak. Şehrin doğu yakasında bulunan yamaç ve tepelerde yapılaşma özendirilecek, bu bölgelerde oluşturulacak imar alanları ile tarım alanları korunacak. Depreme karşı geçmişte olduğu gibi sağlam zeminlerde yapılaşma sağlanacak. Belediyemize ait şehrimizin farklı noktalarında yer alan arsalar imar düzenlemeleriyle dar gelirli hemşehrilerimizin ev sahibi olabilmeleri için kullanılacak. Toplamda 6000 konutluk arsa üretilecek. Hak sahipleri noter huzurunda kurayla belirlenecek.” ifadelerini kullandı.

KASAPLAR ÇARŞISINDA YENİ YAPILANMAYA GİDİLECEK

Afyonkarahisar’ın tarihi çarşılarından Kasaplar Çarşısı’nda, mülk sahiplerinin hakları korunarak yeni yapılaşmaya gidileceğini ifade eden MHP Belediye Başkan Adayı Sezer Küçükkurt, sözlerine şöyle devam etti:

“Hak sahiplerinden bir bedel istenmeden şehrin tarihi ve turistik bölgesindeki bu çarşımızın, gastronomi turizmi başta olmak üzere turizm çalışmalarına katılması sağlanacak. Şehrin tarihi dokusu yanında bulunan Kadınlar Çarşısı, ismine uygun bir şekilde, hak sahiplerinin hakları korunarak kendi vasfına döndürülecek. Üretken kadınlarımızın ürünlerini pazarlama imkânı oluşturulacak olan bölgede kadınlarımıza yönelik sosyal donatılar yapılarak bölge zenginleştirilecek. Kadınlarımıza yönelik olarak şehrin her bölgesinde kurslar, spor imkânları ve sosyal imkânlar sağlanacak. Şehrin genelinde kadınlarımızın, tuvalet, abdest, ibadet gibi ihtiyaçlarına yönelik düzenlemeler yapılacak.”

TARIM FAALİYETLERİ DESTEKLENİP LOJİSTİK MERKEZLERİ KURULACAK

Belediye bünyesinde Tarımsal Faaliyetler Şubesi kurulacağını dile getiren Başkan Adayı Küçükkurt, “Tarım alanlarında tarımsal üretim ve seracılık faaliyetleri Belediye eliyle kurulup geliştirilecek. Üretken belediyecilik örneklerinin sergileneceği bu çalışmalar sayesinde kar amacı gütmeden istihdam artırılacak, üretim sağlanacak. Afyonkarahisar’ın fuarlar ve kongreler merkezi olabilmesi için yeni bir Fuar ve Kongre Merkezi oluşturulacak. Burada gerçekleşecek organizasyonlar ile şehrin ekonomik yapısı canlandırılacak, Türkiye’nin kavşak noktasında yer alan Afyonkarahisar bir çok organizasyona ev sahipliği yapacak. Tüm karayolu ve demiryollarının kesişim noktasında bulunan Afyonkarahisar’ın lojistik sektöründe de ortak kesişim noktası olması sağlanacak. Dev lojistik firmalarına Afyonkarahisar’da aktarma merkezleri kurmalarına imkân sağlanarak istihdam ve ekonomiye katkı sağlanacak.” dedi.

AFYON ESNAFI KORUNACAK ÖNCELİK VERİLECEK

Afyonkarahisar esnafının korunacağının altını çizen Başkan Adayı Küçükkurt, “Zafer Meydanı başta olmak üzere şehir dışından gelerek ticari kazanç sağlamaya çalışan organizasyonlarda öncelik Afyonkarahisarlı esnafımızın olacak. Afyonkarahisarlı esnafın hakkı her alanda korunacak. Şehrin merkezinde kalan küçük sanayi çarşısı ile ilgili hak sahipleri ile istişare halinde, hak kaybına neden olmadan düzenleme çalışmaları yapılacak. Yeni sanayi alanlarının oluşturulmasında öncü rol üstlenilecek. Şehrin cazibe merkezi olan bölgelerinde Belediye’nin kendi mülkiyetindeki arsalarda işyerleri yaparak şehrin değişik noktalarında ticaretin canlanmasına katkı sunulacak. Belediye yapıp satacağı ya da kiraya vereceği bu dükkânlar ile ticaretin yaygınlaşmasına öncülük edecek.” diye konuştu.

ÜRETTİĞİMİZ ORGANİK GÜBRELERİ HEMŞEHRİLERİMİZE DAĞITACAĞIZ

MHP Afyonkarahisar Belediye Başkan Adayı Sezer Küçükkurt, iş dünyası ve Merkezi Hükümet ile koordineli bir şekilde, Afyonkarahisar’da yetiştirilen tarımsal ürünlerin, şehirdeki fabrikalarda işlenip satışa sunulabilmesi için Tarıma Dayalı Organize Sanayi Bölgesi kuruluşuna öncülük edileceğini belirtti. Başkan Adayı Küçükkurt, “Bunun yanı sıra şehrimiz ekonomisinde önemli bir payı bulunan et, yumurta ve gıda sektörü üretim tesisleri için de bu kapsamda imkânlar geliştirilecektir. Belediye’nin Atıksu Arıtma Tessisi’ne solar kurutma tesisi ilave edilerek günde yaklaşık 7 ton, yılda 2500 ton kapasiteli organik gübre tesisi kurulacak. Burada üretilen organik gübreler Tarımsal Faaliyetler Şubemiz aracılığıyla köylerimizdeki çiftçilerimize dağıtılacak. Yöremizde kullanılan yüksek verimli sebze ve hububat tohumlarının üretimini, dağıtımını ve sürekliliğini sağlayacağız. Tarımla uğraşan tüm hemşehrilerimize tohum ve fide desteği vereceğiz. Belediye bünyesinde yerli tohum bankası oluşturacağız.” şeklinde konuştu.

KAN UNU VE MAMA FABRİKASI KURACAĞIZ

Kan Unu Fabrikası kurma projesini açıklayan Başkan Adayı Küçükkurt, şunları kaydetti:

“İlimizdeki et tesisleri ve kesimhanelerin atıklarını değerlendireceğimiz bir kan unu fabrikası kurarak aynı tesiste hayvan maması üreteceğiz. Atıkların bertarafı ile birlikte istihdam sağlanırken, hayvan barınağındaki sokak hayvanlarının bakım maliyetini bu şekilde ortadan kaldıracağız. İlimizde yaygın bir efsaneye sahip olan Kadınana Kaynağı başta olmak üzere içme suyu kaynakları tespit edilerek kurulacak tesislerde şişelenecek. Şişe ve damacana sularımız Kadınana Suyu adıyla markalaştırılacak. Ulaşım maliyeti minimum düzeyde olacağı için halkımız ucuz kaynak suyu içecek. Ülke ulaşımında bir kavşak noktası durumunda olan şehrimizde yolların kesiştiği üç noktada tarihi Afyon Evleri görünümünde Gastronomi Sokakları inşa edilecek ve ilimizin lezzetlerinin tanıtımı ve pazarlanması sağlanacak. Bu sokaklar elektrikli araç şarj istasyonlarıyla birleştirilecek. Çağımızda artış gösteren elektrikli araçlarını şarj etmek isteyen yolcular bu çarşılarımızda zaman geçirecek.”

TEKSTİLCİLER SİTESİNDE ÜRETİCİLER VE TOPTANCILAR BİRARAYA GELECEK

“İlimizdeki tüm tekstil üreticileri ve toptancıları yapacağımız tekstilciler sitesinde birleştirilecek. İl dışından gelen müşterilerin kolay ulaşması ve üretimin daha kolay pazarlanması sağlanacak.” diyen Başkan Adayı Küçükkurt, şöyle konuştu:

“Vatandaşlarımızın kolay ulaşım sağlayacağı lokasyonlarda başta tekstil olmak üzere, yöresel ürünler imalatı, gıda kurutma ve paketleme üniteleri vb. tesisler açılacak. Kadınlarımız aldıkları siparişleri evlerinde üretebilecekleri gibi bu tesislerde de çalışabilecek. Gerekli eğitim yapacağımız Kent Konaklarında verilecek. Benzer alanlarda faaliyet gösteren esnafın toplanacağı esnaf ve meslek siteleri kuracağız.”

AFJET: YAZLARI BAKIMDA, KIŞLARI HİZMETTE OLACAK

Afyonkarahisar Belediyesi’nin ortağı olduğu AFJET’te ana isale hatlarının tamamının yaz mevsiminde gerekli bakımdan geçirileceğini belirten Başkan Adayı Küçükkurt, şunları söyledi:

“Isınma dönemlerinde arıza yaşanmaması için gerekli tedbirler alınacak. AFJET’in yeni zam yapmaması ve ısınma bedellerini en azami seviyede tutması sağlanacak. Jeotermal rezervler korunarak, yeni kaynak arayışları gerçekleştirilecek. Belediyemize ait 25 bin metrekare alanda 3000 KW Kapasitesinde Güneş Enerji Santrali projesi hayata geçirilecektir. 2000 KW Kapasiteli Jeotermal Enerji Santrali projesi hayata geçirilecektir. 400 KW Kapasiteyi Atıksu arıtma Tesisinde biogazdan elektrik üretimi sağlanacaktır. Bu üç proje ile toplamda 12500 hanenin elektrik ihtiyacı karşılanacaktır. Afyonkarahisar Belediyesi Proje Birimi oluşturacak. Bu birim Türkiye Cumhuriyeti’nin katılım paylarını ödemesine rağmen yeterli proje hazırlanmadığı için destek alamadığı Avrupa Birliği projeleri başta olmak üzere TÜBİTAK, Kalkınma Ajansları gibi tüm bütçeli proje çağrılarına yönelik üniversiteler ve sivil toplum kuruluşları ile ortak projeler geliştirecek.”

TÜRKİYE’NİN İLK ÇOCUK MİSAFİRHANESİNİ OLUŞTURACAĞIZ

Türkiye Yüzyılı programları kapsamında “Torunları şehit dedelerini ziyaret ediyorlar” parolası ile Türkiye’nin tüm illerinden çocukların Afyonkarahisar’a gelerek şehitlikleri ziyaret edeceklerini dile getiren Başkan Adayı Küçükkurt, şu ifadeleri kullandı:

“Öğrencilerin Afyonkarahisar’da ağırlanabilmesi için Afyonkarahisar Belediyesi Türkiye’nin ilk çocuk misafirhanesini oluşturacak. Afyonkarahisar’ın tüm Türkiye ile manevi bağı kuvvetlendirilecek. Zafer Haftası kutlamaları ülke genelinde ses getiren hale büründürülecek. Büyük Taarruz ve Büyük Zafer’in öne çıkacağı şekilde yeni bir Park düzenlemesi yapılacak. Milli Mücadele kahramanlarının hatıralarının yaşatılacağı bu parkta Milli Mücadele’nin ölümsüz sahneleri canlandırılacak. Türk tarihi ve kültürü içerikli park düzenlemeleri yapılacak. Çocuklarımız, kadınlarımız, gençlerimiz, engellilerimiz ve yaşlılarımızın katılımları ayrı ayrı düşünülerek, kültür ve saat etkinlikleri organize edilecek. Şehir tiyatrosunun imkânları geliştirilecek. Sinema, konser, sergi etkinlikleri desteklenip geliştirilecek. Yapımı daha önceden planlanan ama ihale aşamasında yatırımdan vazgeçilen İsmet Attila Kültür Merkezi projesi tamamlanacaktır.”

ŞEHRİMİZİN YEŞİL DOKUSUN ARTTIRACAĞIZ

Sokaklarda hayvan sayısının kontrolsüzce artmaması, sokak hayvanlarının güven içinde yaşayabilmesi için hayvan barınakları inşa edileceğini anlatan Başkan Adayı Küçükkurt, şu ifadelere yer verdi:

“Beton üzerinde değil, toprakla temas halinde, uygar bir ortamda buluşturulacak olan sokak hayvanları kuracağımız Mama fabrikasında üretilen besinlerle beslenecek. Hem sokak hayvanları için vicdanların kabul ettiği bir ortam sağlanacak, hem istihdam sağlanacak, hem maliyet ortadan kaldırılacak. PETOTEL Projesi ile büyükşehirlerden tatile gidenlerin Afyonkarahisar’da evcil hayvanlarına bakım ve konaklama hizmeti sunulacak. Hayvan mezarlıkları oluşturularak yaşam arkadaşlarını kaybeden hemşehrilerimize imkân sunulacak. Şehir merkezi ve çevresinde uygun bulunan her noktada ağaçlandırma çalışmaları yapacağız. Şehrin yeşil dokusunu artıracağız. Ordu Bulvarındaki askeri lojmanların yenileri yapılarak bu alanlar Belediye’ye kazandırılacak. Bu alanların satışı ya da yapılaşması kesinlikle düşünülmeden, atları otopark, üstleri yeşil alan olarak düzenlemesi yapılacak.”

HIDIRLIK İHYA EDİLECEK, EMEKLİLERE HOBİ BAHÇESİ İMKANI TANINACAK

Hıdırlığın yeniden ihya edileceğini belirten Başkan Adayı Küçükkurt, “Şehrin en yakın mesire alanı olan Hıdırlık yeniden ihya edilecek, geçmişte olduğu gibi şehir merkezinde yaşayan hemşehrilerimizin en kolay ulaşabileceği temiz, nezih ve güzel bir mesire yeri haline getirilmesi sağlanacak. Şahitler Kayalığı olarak bilenen alanda 27 bin metrekare genişliğinde rekreasyon alanı ve mesire yeri düzenlemesi yapılarak şehrin kuzey bölgesine hizmet verecektir. Afyonkarahisar’ın dört bir tarafında hobi bahçeleri inşa edilecek. İsteyen her emekliye hobi bahçelerinden yararlanma imkânı tanınacak. Hobi Bahçelerinin dağıtım ve kullanımında adalet sağlanacak.” ifadelerini kullandı.

FESTİVAL TARİHLERİ TÜM TÜRKİYE’YE TANITILACAK

Turizm, tarih, kültür alanındaki planlamalarından söz eden Küçükkurt, şöyle konuştu:

“Frig Vadisi bölgesinde oluşmaya başlayan turizm potansiyeli desteklenecek. At biniciliği, Kampçılık, bisiklet turları, foto safari programları ile bölge cazibe merkezi haline getirilecek. Türk Tarih Kurumu, Afyon Kocatepe Üniversitesi, Şuhut ve Kocatepe Belediyeleri ile işbirliği içerisinde Büyük Zafer’in hatırasını yaşatan Müze ve Panaroma çalışmaları yapılacak. Türk Tarihçiliğinin önemli isimleri ile gençlerimizin buluşmaları organize edilecek. Kocatepe Buluşmaları ile Cumhuriyet Ruhu, Cumhuriyetin kazanıldığı topraklarda yükselecek. Beşincisi düzenlenen Afyon Gastronomi Festivali, beş yılda maalesef yöresel tadım standı olmaktan öteye geçemedi. Bu festival uluslararası bir kimliğe kavuşturulacak, Afyonkarahisar gastronomi turizminde önemli bir paya sahip olacak. Festival Tarihleri Afyonkarahisar’dan milyonlarca kişinin geçiş yaptığı tarihlere alınarak, lezzetlerimiz Afyonlulara değil, tüm Türkiye’ye tanıtılacak. Afyonkarahisar’a gelen ziyaretçilere uygun gezi güzergahlarını göstermek amacıyla, tur güzergahları belirlenecek. TÜRSAB onaylı rehberler mihmandarlığında kısa, orta ve uzun mesafeli turlar, gastronomi, tarih, kültür içerikli ayrı tur güzergâhları oluşturulacak. Şehrin belli bölgelerinde tabela, internet, basılı ürünler aracılığıyla ziyaretçiler bilgilendirilip, tercih ettikleri tura göre yönlendirilecekler. Yönlendirme levhaları doğru bilgilendirir hale getirilecek.”

ERENLER BÖLGESİ İLE ŞEHİR MERKEZİ ARASINDA SAĞLAM BAĞ KURULACAK

Eğitim, gençlik ve sopr alanına yapılacak çalışmalar hakkında da bilgilier veren Belediye Başkan Adayı Küçükkurt, “Afyonkarahisar’dan kopmuş bir görüntü sergileyen üniversite gençliğimizin yoğunlaştığı Erenler Bölgesi’nin şehirle bağları sağlam bir şekilde kurulup geliştirilecek. Erenler ile şehir merkezi arasında ücretsiz ulaşım imkanları sağlanacak. Üniversite öğrencilerinin şehir merkezine kolay ulaşımı sağlanacak. Hem öğrencilerimiz, hem şehir merkezindeki esnafımızın bu yöndeki talepleri en kısa sürede çözüme kavuşturulacak. Zafer Spor Kompleksindeki tesislerin profesyonel ve amatör spor kulüpleri tarafından verimli bir şekilde kullanılabilmesi için düzenlemeler yapılacak. Gençlerimizin her türlü zararlı alışkanlıktan uzak durması adına uzman antrenörlerin eğitim verecek, şehrimizi milli takımlarda temsil edecek sporcular yetiştirilecek. Belediye bünyesinde, amatör branşlarda gençlerimizin faaliyet gösterebileceği bir kulüp kurulacak.” dedi.

AFYONSPOR A.Ş İLE SPORDA PROFESYONELLEŞME SAĞLANACAK

Spor alanında da profesyonelleşmeyi ön gördüklerinin altını çizen Başkan Adayı Küçükkurt, “Futbol başta olmak üzere, basketbol ve voleybol gibi ana spor branşlarında Afyonkarahisar’ın layıkıyla temsil edilebilmesi amacıyla Afyonspor A.Ş. kurulacak. Örneğin 100 işadamının hisse satın alarak kuracakları bağımsız bir anonim şirket spor kulüplerinin kamu kurumlarının üzerindeki mali yükü alacak. Profesyonel yöneticilik sayesinde şehrin sporda temsilini ve Afyonkarahisarlı gençlerin profesyonel sporculukla önlerini açmalarını sağlayacak.” diye konuştu.

ERENLER MAHALLEMİZDE GENÇLİK MERKEZİ KURACAĞIZ

MHP Belediye Başkan Adayı Küçükkurt, sözlerine şöyle devam etti:

“Üniversite Gençliğimizin yoğun olarak bulunduğu Erenler Mahallemizde 20 bin metrekarelik alan üzerinde Gençlik Merkezi kurulacaktır. Bu merkezde kütüphane ve ders çalışma salonları, tiyatro salonu, Mediko (Sağlık birimi), Kafeterya, Halı Saha, Basketbol sahası, Tenis Kortu, kum voleybol sahası, yürüyüş alanları, fitnes salonu, amfi tiyatro yer alacaktır. Kent Konakları bünyesinde, mevcut belediye binalarında çocuklarımız için atölyeler kuracağız. Bu projeyle çocuklarımızın; bilimsel disiplinler arası ilişki kurabilecek bir bakış açısı kazanmalarını, hobiler edinmelerini, hayallerinin peşinden gidebilmelerini, Türkçeyi kullanma becerileri geliştirmeyi, yaz aylarını aktif geçirebilmelerini amaçlıyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı ve İş dünyası ile işbirliği yapılarak sanayi sektörünün ara eleman ihtiyacını çözecek, diğer üretim projelerimizi destekleyecek eğitim çalışmaları düzenlenecek. Kamu ve özel kurumlarımızdan kreş hizmetleri ile ilgili talepler toplanacak. Uygun bölgelerde kreşler kurulacak. Çalışan annelere destek olmak amacıyla Milli Eğitim ve Halk Eğitim uzmanları nezaretinde kreş hizmetleri verilecek. Çocukların kreşlere geliş-gidişleri de Belediye tarafından organize edilecek.”

AFYONLU GENÇLERİN YURT DIŞI EĞİTİMİNE DESTEK VERİLECEK

Eğitime tam destek olacaklarının altını çizen Başkan Adayı Küçükkurt, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yurt dışında eğitim için imkân bulamayan başarılı öğrencilerimizin eğitim sponsoru olunacak. Afyonkarahisarlı gençlerin yurtdışında üst düzey eğitim alabilmesi için çalışmalar yapılacak. İhtiyaç sahibi öğrencilerimiz için YKS ve LGS kursları düzenlenecek. LGS ve YKS dönemlerinde öğrencilerimizin en doğru okul tercihleri yapabilmeleri için imkânlar sağlanacak, tercih hizmetlerinde öncülük yapılacak. Başarılı öğrencilerimiz tatil ile ödüllendirilecek.”

ACİL MÜDAHALE EKİPLER KURULACAK

31 Mart Yerel Seçimi sonucu göreve seçilmesi halinde hayata geçireceği acil eylem planını da açıklayan Başkan Adayı Küçükkurt, sözlerini şöyle tamamladı:

“Acil eylem planımız kapsamında pazar yerlerinin etrafı kapatılacak. Pazar yerlerine kadın-erkek ayrı olmak üzere tuvalet yapılacak. Bakımı ve temizliği düzenli olarak belediye tarafından yapılacak. Yağmur suyu toplama hattı düzenlenecek. Yol düzenlemeleri nedeniyle konut girişleri aşağıda kalan tüm mahallelerde kot düzenlemesi yapılacak. Sadıkbey TOKİ’lerdeki ısınma sorunu çözülecek. Çetinkaya TOKİ’lerde ki koku sorunu çözülecek. Mahallelere afet kabinleri konulacak. Deprem riski yüksek bölgelerde risk tespiti ve çözüm yolları çalışmaları yapılacak. Acil müdahale ekipleri kurularak, kaldırım bozuklukları, yol yaması, ağaç budaması gibi işler aynı gün içinde tamamlanacak.”