GÜNDEM MAGAZİN

ŞİFA NİYETİNE “ÖMER MAZİ”

TİYATRO SEZONU ŞİFA NİYETİ İLE BAŞLIYOR 

Afyonkarahisar’ın tiyatro alışkanlığını değiştiren Ömer Mazi, Covid 19 nedeniyle verilen aradan sonra yeni sezonu Ünlü Sanatçı Altan Erkekli ve Veysel Diker’in yer aldığı 8 kişilik Şifa Niyeti gösterisiyle açıyor.

Dünya turnesi yapan Samia ile 2015’de Afyonkarahisar’da sahne gösterilerine imza atan Ömer Mazi 2017’den sonra ise İstanbul’un ünlü Tiyatro oyunlarını Afyonkarahisar’a getirerek şehrin tiyatro alışkanlığını değiştirdi. Bu güne kadar 25 oyun getiren Mazi, yeni sezonu Altan Erkekli ve Veysel Diker’in yer aldığı Şifa Niyeti gösterisi ile açıyor. 11 Eylül Cumartesi günü saat 20.00’da AKÜ Atatürk Kongre Merkezinde yapılacak.

Şifa Niyetine

Altan Erkekli ve Veysel Diker’in 2 perdelik sahne gösterisi. Orkestranın (piyano, kontrabas, gitar, çello, perküsyon) müziklere eşlik ettiği Şifa Niyetine gösterisinde, Altan Erkekli, hayatı ile ilgili önemli kesitleri, Veysel Diker’de, Anadolu türkülerinin batı alt yapılı aranje edilmiş halini seyirciye sunmuyor. Sözün ve müziğin iç içe olduğu süreç, seyircide, bazen hüzün bazen gülmeye dönük duygusal etkiler bırakıyor. Altan Erkekli’nin kendi hayatından paylaştığı kesitler, içerik olarak yakın Türkiye özel tiyatro tarihine ve cumhuriyetin sanatla olan ilişkisine seyirciyi tanık tutar. Veysel Diker’in seslendirdiği türküler, kentleşme sonucu kendine yabancılaşma sorunu yaşayan hedef kitleye öze dönüşü amaçlar.

Yeni sezona yeni oyunlar

Gazeteci Ömer Mazi, “Bu güne kadar Afyonkarahisar’a bir birinden ünlü onlarca sinema, dizi ve tiyatro sanatçısını konuk ettik. Yeni sezona yine bomba gibi oyunlarla hazırlık yapıyoruz. Şu anda 6 oyunla tarihleri netleştirdik. 25 Eylül’de yine büyük bir isim olan Oya Başar ve Begüm Birgören’in Plastik Aşklar oyunu ile Afyon’da olacak. 16 Ekim’de Hakan Yılmaz, Ebru Cündebeyoğlu ve Cengiz Şahin’in yer aldığı Ölü’n Bizi Ayırana Dek, 30 Ekim’de Suna Keskin, Melek Baykal ve Nedim Saban gibi tiyatronun ustalarının yer aldığı Ahududu Afyonkarahisar tiyatro izleyicisiyle buluşacak.