GÜNDEM KÜLTÜR-SANAT MAGAZİN

TARİHİN DİĞER ADI”ŞİRİNOĞLU ANTİKA”

ŞİRİNOĞLU “VİZYONUMUZ TARİHİ HALKLA BULUŞTURMAK

Gittiğimizde gördüğümüzde gerçekten çok memnun olduk Neden derseniz ilimizde antika eşyalar ve malzemeler bir mezat aracılığıyla hem alıcısına hem de satıcısına kazandırıyor hem de yasal yollardan…

Emre Şirinoğlu… Değerli insan bu işe adeta hayatını adamış bir antika sever. Öylesine nezih ve öylesine adil bir ortamda bu işleri yapıyor. Yukarı pazarda bulunan inanılmaz dükkanında eski eser ve antika adına ne varsa rahatlıkla bulabilirsiniz.. Her Salı günleri farklı mekânlarda yapılan mezat adı altında yapılan eski eserlerin ve antikaların alış ve satışları o kadar çok kalabalık geçiyor ki anlatılacak gibi değil. Neredeyse ilimizin tanınmış simaları da bu mezatlara dâhil oluyorlar. Osmanlı eserlerinden tutunda eski dönem yakın dönem eserler ve malzemeler bu mezatlarda hayat buluyor.

ŞİRİNOĞLU “BİZİM İŞİMİZ TARİHİ HALKLA BULUŞTURMAK”

KARAHİSARİ ANTİKA VE EMANETÇİLER DERNEĞİ yapılan bu mezatlar sayesinde artık hayat buluyor gibi. Başkanlığını Emre Şirinoğlu’nun yapacağı Başkan yardımcılığını Ali Budak’ın üstleneceği bu özel dernek mezatlardan tutunda eski eser antika ve alanlarındaki projelerle gerçekten özel işlere imza atacak gibi gözüküyorlar. Kuruluşları 2022 yılı.. Proje bazlı dernekte Ulucami yolu ve Antika yolu adı altında muhteşem projelerini hayata geçirecekler. Zaten 3 yıldır devam eden bir sürecin resmi boyut kazanması için Emre Bey ve gurubu yoğun çalışmalar yapıyorlar.

Ermeni ve Rum evlerinde ki tarihi ve Osmanlı eserlerini kurulan ve onay bekleyen dernek gün yüzüne çıkarırken, malzemeler konusunda konak ve eski evlerden de faydalanıyorlar. Pazarlardan ve esnaflardan da mal temini yolunu seçiyorlar. Mezatlar aynı zamanda yakın illerde Eskişehir Kütahya Uşak Isparta ve ege bölgelerinde malzemelerini getiren esnaflar tarafından yapılıyor. Başkan Emre Şirinoğlu son olarak şunu söylüyor” Biz tarihin tozlu raflarını insanların gözü önünde değerleriyle hayat bulmalarını sağlıyoruz. Yakın bir zamanda başlayacak olan derneğimiz “ Karahisari Antika ve Emanetçiler Derneği “ olarak şehrimize yakışır kültürel faaliyetlerimiz hız kazanacak dedi.