GÜNDEM

6. Uluslararası Gastronomi Turizmi Araştırmaları Kongresi Galası Düzenlendi

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) ve Afyonkarahisar Belediyesi iş birliğinde Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Zafer Kalkınma Ajansı, Sandıklı Belediyesi ile Afyonkarahisar Sanayi ve Ticaret Odasının katkılarıyla düzenlenen, ’Herkes İçin Gastronomi’ ana temasıyla 6-9 Ekim 2022 tarihlerinde gerçekleştirilen 6. Uluslararası Gastronomi Turizmi Araştırmaları Kongresi Galası, Akrones Termal Otel’de yapıldı.
6. Uluslararası Gastronomi Turizmi Araştırmaları Kongresi Galasına Afyonkarahisar Vali Yardımcısı Kübra Teymur, Afyonkarahisar İkmal ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Osman Alp, AKÜ Rektörü Prof. Dr.

Mehmet Karakaş, Afyonkarahisar Belediye Başkan Yardımcısı Barış Dal, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Şuayıp Özdemir ve Prof.

Dr. Yılmaz Yalçın, Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr.

İsa Sağbaş, İl Genel Meclisi Başkanı Burhanettin Çoban, Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Veli Oğuz, Balıkesir Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Kongre Dönem Başkanı Prof. Dr. Murat Doğdubay, AKÜ Genel Sekreteri İhsan Ceran, kamu kurum ve kuruluş ile özel sektör temsilcileri, farklı ülkelerden gelen bilim insanları ve öğrenciler katıldı.
’Kongre, turizmin daha da canlanmasına ve gelişmesine katkıda bulunacak’
6.

Uluslararası Gastronomi Turizmi Araştırmaları Kongresi Galasının açış konuşmasını yapan Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsa Sağbaş, Afyonkarahisar’da mermer ve gıdanın yanı sıra önemli sektörlerden biri olan turizm alanına yapılacak yatırımların da Afyonkarahisar’ın refahını daha da artıracağını belirtti.

Sağbaş, ’Afyonkarahisar’da bugünlerde gerçekleştirilen Gastronomi Festivali ve 6. Uluslararası Gastronomi Turizmi Araştırmaları Kongresi gibi etkinlikler bir yatırım olarak uzun vadede turizmin daha da canlanmasına ve gelişmesine katkıda bulunacaktır. Üniversite olarak bu konunun bilincindeyiz ve katkı sunmaya çalışıyoruz.

Gastronomi şehri unvanının sürdürülebilmesi için UNESCO’ya verilen taahhütlerden biri kapsamında Uluslararası Gastronomi Kongresini gerçekleştiriyoruz’ diye konuştu.
’Paydaşlarımızla birlik ve beraberlik içinde çalışıyoruz’
Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Veli Oğuz ise Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğünün koordinasyonunda faaliyetlerini yürüten Zafer Kalkınma Ajansının Afyonkarahisar’ın Gastronomi yolculuğunda en başından beri yer aldığını söyledi. Oğuz, ’UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına katılım, dünyadaki diğer şehirlerle iş birliğinin geliştirilmesi, Afyonkarahisar’ın dünyada tanınırlığının arttırılması, yeni gelişim fırsatları sunması, gelecek yabancı turist sayısının arttırılması bakımından büyük önem taşımaktaydı. Biz bu önemin farkında olarak paydaşlarımızla birlik ve beraberlik içerisinde bu süreci çok iyi yürüttüğümüzü ve Afyonkarahisar’ımızın unvanlarına Gastronomi şehrini de ekleyerek ulusal ve uluslararası platformlarda bilinirliliğini arttırdığını söyleyebiliriz’ dedi.
’Beklentilerimizin üzerinde bir kongre oldu’
Balıkesir Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Kongre Dönem Başkanı Prof.

Dr. Murat Doğdubay konuşmasında 6. Uluslararası Gastronomi Turizmi Araştırmaları Kongresinin çıktılarının ilgili alana ve uygulamaya katkı sağlamasını temenni etti.

Doğdubay, ’Bize bu güzel ev sahipliğini yapan Sayın Rektörümüz nezdinde Afyon Kocatepe Üniversitesine, Sayın Dekanımız nezdinde Turizm Fakültesine ve Bölüm Başkanımız nezdinde Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümüne danışma kurulu adına teşekkür ediyorum. 6.’sını güzel şartlarda akademik beklentilerimize hitap eden hatta zaman zaman beklentilerimizin üzerine çıkan şartlarda ifa ettiğimiz bu Uluslararası Gastronomi Turizmi Araştırmaları Kongresinin öncelikle 7.’sini Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Turizm Fakültesi tarafından düzenlenecek’ dedi.
6. Uluslararası Gastronomi Turizmi Araştırmaları Kongresi Galası, Afyon Kocatepe Üniversitesi Türkçe Öğretimi Uygulama Araştırma Merkezinde öğrenim gören Kazakistanlı misafir öğrencilerimizin yöresel dans gösterisi, katılımcılara ve paydaş kurumlara belgelerin takdim edilmesi, bilim insanlarının kongre ilgili düşüncelerini bildirmesinin ardından sona erdi.

>> RTURKAI.