GÜNDEM

AKÜ VE BELEDİYE İŞBİRLİĞİ

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) ile Afyonkarahisar Belediyesi arasında ’Sahipsiz Hayvanların Hastalıklarının Muayene, Teşhis ve Tedavisi’ başlıklı iş birliği protokolü imzalandı. İmzalanan protokol kapsamında Afyonkarahisar’daki sahipsiz sokak hayvanlarının aşılanması, muayene, teşhis ve tedavileri Afyon Kocatepe Üniversitesi Veteriner Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezinde (Kocatepe Hayvan Hastanesi) yapılacak.
AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş ile Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’in imzaladığı protokol esnasında AKÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Şuayıp Özdemir ve Prof. Dr. Yılmaz Yalçın, Afyonkarahisar Belediye Başkan Yardımcısı Murat Öner, AKÜ Veteriner Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi (Kocatepe Hayvan Hastanesi) Başhekimi Doç. Dr. Deniz Yeni de hazır bulundu.
’Sokak hayvanlarının bakım ve rehabilitasyonuna önem veriyoruz’
Protokol imza töreninde konuşan Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Afyonkarahisar Belediyesi olarak sokak hayvanlarının bakım ve rehabilitasyonuna büyük önem verdiklerini belirterek, ’Sokakta küpesiz, kontrolsüz başıboş dolaşan bazen insanlara saldıran hayvanlar, teşhis, tedavi ve kısırlaştırmaları yapılarak rehabiliteleri bittikten sonra doğal ortamlarına bırakılıyor’ dedi.
AKÜ Rektörü Prof.Dr. Mehmet Karakaş ise üniversite-şehir iş birliğinin önemine dikkat çekti. Rektör Karakaş, ’Sayın Başkanımız ile birlikte her alanda iş birliği yapma gayreti içerisindeyiz.

Bu da özellikle sokak hayvanlarının rehabilitasyonu noktasında daha önceden başlayan şimdi daha farklı çerçevede devam ettireceğimiz bir faaliyetin protokolü. Sahipsiz hayvanlar meselesi son yıllarda bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de önemli bir konu ve bu konunun soruna dönüşmeden insanlarımızın ve hayvanlarımızın lehine çözülebilecek bir faaliyet olarak değerlendiriyoruz’ diye konuştu. >> RTURKAI.