GÜNDEM POLİTİKA SON DAKİKA

“BÖLGESEL BİR GÜÇ DEĞİL, KÜRESEL BİR AKTÖRÜZ”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanlığının Seçim Koordinasyon Merkezini (SKM) düzenlenen törenle açtı. Burada bir konuşma yapan Bakan Çavuşoğlu “Biz bölgesel bir güç değiliz, küresel bir aktör olduk. Bu seçimin etkisi de bir asır sürecektir” derken İl Başkanı Hüseyin Ceylan Uluçay da Millet İttifakının cezaevlerindeki PKK’lı ve FETÖ’cü teröristlere özgürlük vadettiğini hatırlattı.

AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanlığının Seçim Koordinasyon Merkezinin açılışı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun katılımı ile açıldı. Burada düzenlenen törene milletvekili İbrahim Yurdunuseven, milletvekili adayları, aday adayları ve çok sayıda partili katıldı.

 

“1400 yıllık kutsal davamızın sorumluluğunu üstleneceğiz”

 

AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanı Hüseyin Ceylan Uluçay burada bir konuşma yaptı. Başkan Uluçay

“14 Mayıs ‘ta yapılacak olan seçimler dolayısıyla bugün açıklanan adaylarımıza ve onlarla birlikte çalışacak olan aday adaylarımıza muvaffakıyetler diliyorum. 1400 yıllık bir davamızın savunuculuğunu üstlenen yol ve dava arkadaşlarımızın kutlu yürüyüşü inanıyorum ki her seçim olduğu gibi 14 Mayıs seçimlerinde de zafere ulaşacak ve bir kez daha ümmetin ve 1400 yıllık kutsal davamızın sorumluluğunu üstleneceğiz” dedi.

 

“Cezaevindeki PKK’lı ve FETÖ’cü teröristlere özgürlük vadediyorlar”

 

“Karşımızdaki güruh maalesef ülkenin bölünmesine gidecek her yolu mubah görerek, ihanet sayılacak her konuyu vaat listesine almıştır” diyen Uluçay sözlerine şöyle devam etti; Bu liste öyle ağır bir liste ki ne ülkemizin sınırları kalacak, ne insanı, ne de maneviyatını bırakacaklar. Bugün PKK terör örgütünün içeride ölümü bekleyen elebaşı Abdullah Öcalan’a özgürlük vaat edenler, ‘özgür bir Kürdistan hayali kuruyoruz’ diyenlere özerklik ile yeşil ışık yakanlar bu ülkenin seçimle bölünmesini, parçalanmasını vaat etmektedir.  Millet ittifakının üyeleri, şehit şüheda memleketi olan Afyonkarahisar’da PKK terör örgütünün hapiste yatan üyelerine özgürlük vaat ediyorlar! PKK terör örgüne operasyon yapan Mehmetçiklerimizi vaat ediyorlar? Terör örgütlerinin kitaplarını büyükşehir belediyelerinin kütüphanelerinde sunarak ülkenin bölünmez bütünlüğüne kast ediyorlar! Bu ülkeyi 15 Temmuz’da kana bulayan FETÖ terör örgütü üyelerini serbest bırakmayı vaat ediyorlar!

 

“Terörle mücadele eden Mehmetçiklerimiz ve emniyet mensuplarımızla mücadele edecekler”

 

Uluçay “Çok basit bir denklem var. Bu terör örgütleri, Erdoğan’ın gitmesini istiyor mu? İstiyor. PKK gitmesini istiyor mu? İstiyor. Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Birliği, NATO’su, Brüksel’i, hepsi istiyor değil mi Erdoğan’ın gitmesini. Evet istiyor. Acaba Erdoğan ne yapıyor ki Türkiye’ye karşı bu şer ittifakını oluşturan hepsi Erdoğan’ın gitmesini istiyor? Türkiye üzerine hasmane tutumları olan niyetleri olan bütün terör örgütleri ve yapılar Erdoğan’ın gitmesini istiyor. Cumhurbaşkanımız Erdoğan kendi milletinin çıkarlarını öncelediği için hazzetmiyor ve gitmesini istiyorlar! Peki Erdoğan giderse ne olacak? Erdoğan gidince bunların istediklerinin hepsi de olacak! Az önce saydığım millet ittifakının vaatlerinin tamamı gerçekleşecek! Terör örgütlerinin hepsini özgürleştirip, terör örgütlerine operasyon yapan Mehmetçikleri ve emniyet mensuplarımız ile mücadele edecekler! Öyle ağır bir ihanet vaat ediliyor ki hem memleketimize hem de maneviyatımızı kast eder üzerinden bile isteye geçiyorlar! Tıpkı seccademizin üzerinden geçtikleri gibi…” diye konuştu.

 

“Başörtüsüne ve seccadeye bez parçası diyerek önemsizleştiriyorlar”

 

Uluçay ‘Başörtüsü bez parçası, Seccade bez parçası, o bez parçası, bu bez parçası’ diyerek her şeyi  önemsizleştiriyorlar. Söyleyin sizin nazarınızda bayrakta bir bez parçası mı? Bizim için ‘Başörtüsünü Allah’ın ayeti, Seccade Allah’a teslimiyetin adresi, Bayrak özgürlüğümüzün simgesidir’ o yüzden bunları el üstünde tutuyoruz. Bir kişi bunları ayaklar altına alırsa dün koyduğumuz bugün bugün de yarın da kesinlikle tepkimizi ortaya koyarız. Kendi yanlışınızı görmeyip, yanlışı dillendirenlere kızmaya kimsenin hakkı yok.  Mesele basit; Kim olursanız olun bu milletin milli ve manevi değerlerine saygılı olacaksınız!” dedi.

 

“Afyonkarahisar’da olmaktan büyük mutluluk duyuyorum”

 

Başkan Uluçay’ın ardından konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu “Afyonkarahisar’ımızın çok güzel insanları bu akşam Afyonkarahisar’ımızda olmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Bu vesileyle Afyonkarahisar AK Parti seçim koordinasyon merkezinin açılışını sizlerle beraber yapmaktan da ayrıca mutluluk duyuyorum. Biraz önce iftar soframızda saygıdeğer Cumhurbaşkanımızın sizlere selamlarını iletmiştim. Bir kere de burada tüm Afyonkarahisarlı kardeşlerimize Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın selam ve sevgilerini iletmek istiyorum. İnşallah bugün bu akşam açılışını yapacağımız seçim koordinasyon merkezimiz Cumhur İttifakı anlayışıyla Afyonkarahisar il bölgesinde yapacağımız tüm siyasi çalışmaların organizasyonunu yapacaktır, koordine edecektir. Yapacağımız diyorum

Tabii seçimin aday listesinin belirlendiği ilk akşamda buradayız. Ama fırsat buldukça her ne kadar Antalya’dan aday olsak da başta Afyonkarahisar bölge illerimiz olmak üzere her yerde tüm illerimizde mümkün olan illerimizde Ankara seçim koordinasyon merkezimizin gönderdiği her yerde çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Afyonkarahisar’ımıza da inşallah tekrar geleceğiz. Seçim listelerinin adaylarımızın Afyonkarahisar’ımıza hayırlar getirmesini diliyorum. Elbette birçok aday adayımız vardı. Sadece AK Parti’den altı binden fazla aday adayı vardı. Bir liste yapılacaktı. Epeyce de zorlandıklarını biliyorum genel merkezde gece gündüz Cumhurbaşkanımızın başkanlığında. Sabah sahurlara kadar arkadaşlarımız çalıştılar. Bazı arkadaşlarımız Listeye girdi. Bazıları da giremedi. Ama ben biliyorum ki listeye giremeyen arkadaşlarımız da adaylıklarını, tarafını belli etmek için, dava insanı olduğunu göstermek için aday adaylık başvurusu yapmıştır. Bunlardan bir tanesi de Cengiz Sağlam’dır. Cengiz Sağlam benim çok eski arkadaşımdır. Bravo. Delikanlı adamdır. Dava adamıdır. Ve her zaman davasının peşinde koşmuş memleketimize de güzel hizmetler olmuş bir kardeşimizdir. İşte aday listesinde ismini görmedi. Ama bu akşam aramızda ben davadayım diyor. Cengiz kardeşimize de huzurlarınızda çok teşekkür ediyorum. Hepimiz için hayırlısı olur inşallah. Tabii bu akşam

Özellikle aramızda Milliyetçi Hareket Partisi milletvekilimiz Mehmet Taytak da var. Kendisi de çok sevdiğimiz bir büyüğümüz, ağabeyimiz işte Cumhur İttifakı sevgili Afyonkarahisarlılar on beş Temmuz darbe girişiminden sonra Milliyetçi Hareket Partisi’nin Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’yle Sayın Cumhurbaşkanımızın birlikte başlattığı, inisiyatif aldığı bir ittifaktır. Daha sonra Büyük Birlik Partisi de yine aramıza katılmıştı. Şimdi yeni partilerle beraber başta Yeniden Refah Partisi olmak üzere Cumhur İttifakımız daha da güçlenmiştir” dedi.

 

“İkinci yüz yılı Türk asrı yapacağız”

 

“Vatanını, milletini seven siyasetçiler, liderler ve onların dava arkadaşları ve siyasi partilerimiz memleket sevdasıyla bir çatı altında birleşmişlerdir” diyen Çavuşoğlu, “İnşallah Cumhur İttifakı olarak

biz sadece önümüzdeki seçimleri kazanmayacağız. Ama Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılını Türkiye yüzyılı, Türk’ün asrı Türk dünyasının asrı yapmak için çalışacağız. Vizyonumuz bellidir. Hedefimiz bellidir. Gururla Cumhuriyetimizin ilk asrını, ilk yüzyılını tamamladık. Bu sene cumhuriyetimizin yüzüncü yılını kutlayacağız. Diğer taraftan bakanlığını yaptığım teşkilatımızın temellerinin atılışının da beş yüzüncü yılını bu sene kutluyoruz. Ve beş yüz sene önce ecdadımız hariciye teşkilatının temellerini atmıştır. Köklü bir devlet geleneği, köklü bir geleneği derken laf olsun diye söylemiyoruz. Beş yüz yıllık bir geçmişten bu yana dünyada diplomaside attığımız adımlarla ecdadımızın hamleleriyle, cumhuriyetimizin kuruluşundan bu yana yaptığımız hamlelerle bir marka olmuş bir milletiz, bir devletiz. Ve özellikle son yirmi yılda Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde

yine Cumhur İttifakı’yla birlikte attığımız adımlarla bugün diplomasi deyince dünyada herkesin aklına gelen ilk ülkelerden bir tanesi olduk” ifadelerine yer verdi.

 

“Uluslararası sistem yetersiz olduğu için Türkiye inisiyatif alan bir ülke oldu”

 

Çavuşoğlu, “Şu Ukrayna Savaşı’nda bir taraftan ilkeli tutum sergilerken bir taraftan Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü desteklerken Kırım’ın illegal ilhakını tanımazken diğer taraftan her iki tarafla da konuşabilen, savaşın sona ermesi için gece gündüz çaba sarf eden ve tahıl anlaşması gibi yine esir takası gibi çok önemli hamlelerle aslında barışın da olabileceğini gösteren ülke Türkiye Cumhuriyeti’dir. Lider sayın cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dır. Bugün Filipinler’den Venezuela’ya kadar ara buluculuk yapan bir ülke haline geldik. Neden; objektif, adaletli politikalarımız sayesinde doğruya doğru diyen, yanlışa yanlış diyen, yanlış yapana da sen yanlış yapıyorsun diyen bir ülkeyiz. Aynı zamanda güçlünün değil, her zaman haklının yanında olduk. Bugün dünyada adaletsizlikler var. Dünyada İkinci Dünya Savaşı sonrası kurulan başta BM olmak üzere

uluslararası sistem de yetersiz. Ve uluslararası sistemin yetersiz olduğu bir dönemde Türkiye Cumhuriyeti inisiyatif alan, ön alan, liderlik sergileyen bir ülke haline geldi” şeklinde konuştu.

 

“Biz bölgesel bir güç değiliz, küresel bir aktör olduk”

 

Dünyada zorluklar ve çatışmalar olduğunu kaydeden Bakan Çavuşoğlu, “Girişimci ve insani dış politikayla Türkiye aynı şekilde umudun adı olmuştur. Dünyanın her yerine yaptığımız yardımlarla insani yardımlarda en önde gelen ülke olmuştur. İşte yaşadığımız şu tarihimizin, asrın afeti felaketi diyoruz ya, tarihimizin en büyük afetini yaşıyoruz maalesef. Allah beterinden saklasın herkes bizim yardımımıza koştu. Afetin büyüklüğünü gördüler. Ama Türkiye’nin ve Türk milletinin her zaman zora düşen, afet yaşayan ve ihtiyaç duyan herkesin yanında olmasından dolayı herkes bize koştu. Ve teşekkür ettiklerimiz de aynı şeyi söylüyorlar. Her zaman Türkiye koşardı. Şimdi sıra bizde diyerek Türkiye’ye geldiler. Hepsine de huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum. İşte Türkiye bugün oyun kurucu bir ülke oldu. Ama Türkiye’nin aleyhine kurulan oyunları da bozan bu tür masaları da deviren bir aktör haline geldi. Yani biz bölgesel bir güç değiliz. Küresel bir aktör olduk. Türkiye bugün savunma sanayinde biraz önce de söyledim. Yüzde seksen millilik oranına, yerlilik oranına yükseldi

Eğer biz bu orana yükselmeseydik bu SİHA’ları üretmeseydik ve elimizdeki her türlü hava, kara, helikopter dahil hava savunma sistemleri, taarruz sistemlerini üretmeseydik Azerbaycan Karabağ’ı almakta zorlanırdı. Azerbaycan sahaya indi, Türk’ün gücünü, tüm dünyaya gösterdi ve işgal edilmiş topraklarını aldı. Ha bizim içimizde maalesef Azerbaycan’a yardım ettik diyenler var mı? Var. Bunlar muhalefet partilerinin en üst düzeyinde görev yaptılar mı? Yaptılar. Bunu söyleyenler de var. Ama bugün Türkiye Libya’yla yaptığı anlaşmayla sadece karada değil denizde de haklarını garanti altına alan kendi kıta sahanlığını Deniz Yetki Alanlarını belirleyip BM’ye kaydettiren ve haklarını her zaman

bunu yaparken de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni Kıbrıs Türk’ünü ihlal etmeyen ihmal etmeyen daha doğrusu bir ülke haline gelmiştir. Türk devletleri teşkilatı, Türk dünyası bizim önceliğimiz. Tıpkı yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız, soydaşlarımız ve akraba topluluklarımız gibi. Dolayısıyla Türk konseyini Türk devletleri teşkilatı haline getirdik. Hedefimiz küresel bir aktör, küresel bir uluslararası örgüt haline getirmektir. Ve dünyanın her yerinden de büyük ilgi görüyor. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’miz de anayasal adıyla ve bayrağıyla, şanlı bayrağıyla aramızda yer alıyor. En son on altı Mart’taki zirvede Ankara’da Cumhurbaşkanımız Ersin Tatar da aynı şekilde aramızdaydı. Değerli Afyonkarahisarlılar, sizler de takip ediyorsunuz. Ülkemiz gerçekten bugün dünyada çok önemli bir aktör haline geldi. Olmak da zorundayız zaten. Çünkü dünyada çok sıkıntılar var. Maalesef var. Bu sıkıntıların büyük bir bölümü yüzde altmıştan fazlası bizim coğrafyamızda. O nedenle biz kendi çıkarlarımız, kendi güvenliğimiz ve refahımız için güçlü olmak zorundayız” diye konuştu.

 

“Bu seçimin etkisi bir asır sürecektir”

 

Çavuşoğlu konuşmasında şunları söyledi; Cumhuriyetimizin ilk asrı, başarılı olduysa bunda Cumhurbaşkanımızın liderliğinde AK Parti iktidarlarının ve Cumhur İttifakı’nın büyük bir rolü vardır ve kazandırdığımız eserler ortadadır. Ama bugün dünyadaki zorluklara baktığımız zaman aynıca sistemdeki çarpıklıklardan dolayı herkes kendi gücünü bir taraftan pekiştirmeye çalışırken

güç savaşı, güç paylaşımı yaşanırken Türkiye’nin ve Türk milletinin çok daha güçlü olması gerekiyor. Bir deprem afeti yaşadık. On bir şehrimiz hemen hemen birçok bölümü yerle bir oldu.

Acımız büyük, üzüntümüz büyük. Ama buraları ayağa kaldırmak bizim boynumuzun borcudur. Nasıl milletimizin yaralarını devlet, millet, el birliğiyle yurt dışından da yardım geldi. Teşekkür ettik. Bundan sonra şehirlerimizi de birlikte ayağa kaldıracağız. Bugün sokağa çıkın, oy veren, vermeyen herkese sorun. Bunu kim yapabilir diye sorun. Herkes evet oy vereceğim Recep Tayyip Erdoğan. Ben oy vermem ama Recep Tayyip Erdoğan yapar der. Bravo. Bu aslında bir güvenin eseridir. Tıpkı biraz önce başta ara buluculuk olmak üzere dünyada herkesin güvendiği bir ülke olduğumuz gibi içeride de vatandaşımız, vatandaşımızın bir teveccühü, bir güveni var. Önümüzdeki seçim elbette ülkemiz için tarihi bir seçimdir. Ülkemizin Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci asrına girdiği bir dönemde gerçekleştirilen seçimin etkileri bir asır sürecektir. Çünkü şahlanış dönemimiz başlıyor. Ve gelecek bir asır içinde gençlerimizin gelecek nesillerimizin geliştireceği gerçekleştireceği daha doğrusu vizyonları da ortaya koymak zorundayız. Bu doğrultuda çalışıyoruz. İşte böyle bir dönemde cumhurbaşkanımızın ve cumhur ittifakının tekrar işbaşına gelmesinin önemi ortadadır. Burada dünyanın kriz yaşadığı bir dönemde ülkemizin refahı ve istikrarı açısından olduğu gibi bugün Recep Tayyip Erdoğan tekrar kazansın diye dünyada çokça dua eden ve hiç beklemediğiniz ülkelerinin Dışişleri Bakanları, liderleri bile sık sık arayıp soruyorlar. Durum nasıl? Recep Tayyip Erdoğan’ın kazanması bizler için de önemlidir. İstikrar için de önemlidir diyen çok sayıda ülke var.

 

“Türk Devletleri Teşkilatının mensupları güçlü ifadeler kullanmak istedi”

 

“Türk devletleri teşkilatı zirvesinde hatta ortak açıklamaya güçlü ifadeler koymak istediler” diyen Çavuoğlu, “Biz onlara rica ettik. Dedik ki bu Cumhurbaşkanımız da rica etti. Bu milletimizin iradesine biraz yönlendirmek gibi olur. O yüzden rica ettik. Sadece Türk dünyasının birleştirilmesindeki rolü sebebiyle hepsi teşekkür etti ama kendi konuşmalarını tabii biz engelleyemeyiz. Ortak açıklamaya

bu tür ifadeleri koymamalarını biz özellikle hassaten rica ettik. Neticede özgür iradesiyle milletimiz karar verecektir. Milletimiz kimin ülkemizi yönetebileceğini, hangi ittifakın milletimizin menfaatine olacağını gayet çok iyi biliyor. Biraz önce başkanımız birçok olumsuz senaryoları da ortaya koydu. Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığını yürüttüğü ittifakın kazanması halinde hangi risklerle karşı karşıya kalabileceğimizi söyledi. Doğrusu bu riskler iç politika, iç güvenliğimiz bakımından da çok önemlidir. Yani bu riskler ortadadır. Ama ayrıca biz biraz önce söylediğim gibi başta Ukrayna savaşı olmak üzere biz tarafsız, ilkeli, dengeli politika izliyoruz. Mesajlara baktığımız zaman yani şunu anlıyoruz. Ülkemiz

bir tarafa tutacak ve hatta savaşın içine girecek. İşte şunu göstereceğiz, bunu göstereceğiz. Oysa bölgemizde bizim tarafsız kalmamız şu anda herkesin imrendiği, aslında olmak istediği ama baskılar yüzünden de tarafsız olamadığı konumumuzu kaybetme lüksümüz yoktur. Biz önce milletimizin çıkarlarını düşünmek zorundayız. Batılı şöyle istiyor, böyle istiyor diye ülkemizin güvenliğini riske atacak adımlar atamayız. Ülkemizin refahını etkileyecek risklere ülkemizi sokamayız. Dolayısıyla başkalarının güdümünde olan siyasi partiler ve ittifaklar bunu yapmak isteyecektir. Şimdide de şimdiden söylemlerinde görüyoruz. Bu bakımdan da ciddi riskler olduğunu da görüyoruz. Ama milletimiz aslında bizden çok daha iyi görüyor. Ve on dört Mayıs’ta milletimiz gerek ülkemizin istikrarı için, gerekse dünyadaki konumumuzun daha da güçlenmesi için Cumhur İttifakı’na ve de Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a oy verecektir” şeklinde konuştu.

 

“Bu şerefi her zaman taşıyacağız”

 

Afyonkarahisar’ın Cumhur ittifakına her zaman çok güçlü destek verdiğini vurgulayan Bakan Çavuşoğlu, “Partimizi kurduğumuz zaman ben de AK Parti’nin kurucu üyelerinden bir tanesiyim. Bu şerefi her zaman taşıyacağız, ömür boyu taşıyacağız. Ve burada Afyon o zamanki ismiyle il başkanlığımızı açılışına geldiğimiz zaman öyle güzel bir kar yağıyordu ki Başkanımız, genel başkan olarak otobüsün üstüne çıktı. Meydandaki kardeşlerimizle şöyle bakıyoruz biz de. Bir tanesi ayrılmadığı gibi daha fazla daha fazla insan meydana geldi. İşte o gündür bu gündür Afyonkarahisarlı kardeşlerimiz tüm ilçeleriyle beraber Recep Tayyip Erdoğan’ı yalnız bırakmamıştır. Bu seçimde de en güçlü desteği verecektir. Milletvekilliği olarak da tabii Cumhur İttifakı olarak daha güçlü inşallah Ankara’ya geleceğiz. Mehmet abiyi de getireceğiz. AK Parti milletvekillerimizi de Ankara’ya göndereceksiniz. Biz de omuz omuza Afyonkarahisar’ımız ve ülkemiz için birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Seçim koordinasyon merkezimiz hayırlı olsun. Hayırlı çalışmalara vesile olsun. Hepinize teşekkür ediyorum. Hayırlı akşamlar diliyorum. Sağ olun, var olun” diyerek sözlerini noktaladı.