EKONOMİ GÜNDEM KÜLTÜR-SANAT MAGAZİN

EFSANE ADAM İHSAN SOYSAL “TAŞHAN”

Bir insanın elinde on marifet olabilir mi?  Evet bir adam tanıyoruz hem şehrine katma değer kazandırıyor hem de inanılmaz dürüst ve temiz işler yaparak sektörüne adeta can veriyor.

Organizasyonun samimi dürüst ve çalışkan ismi İHSAN SOYSAL’ dan bahsediyoruz. Onun yapmış olduğu kültürel alanlarda ki çalışmalardan tutunda gerek ajans boyutunda gerekse çok özel anlarınızdaki muhteşem işleri alanında değerli dostumuzu bir numara yapıyor.

Firmaları CAN AJANS KÜLTÜR VE SANAT ETKİNLİKLERİ, DÜĞÜN VE OTEL ORGANİZASYONLARI. TAŞHAN ALE-Mİ ÇARŞI, KADINANA ANTİKA VE SAHAFHANE dâhil olmak üzere sanat adına ne varsa değerli dostumuz İhsan Soysal abimizin nazik ve bir o kadar titiz ellerinden geçiyor.

Özellikle demirciler çarşısında bulunan TAŞHAN DİĞER ADIYLA ÂLEM-İ ÇARŞI tarihin engin sularında yüzmek ve sanatın kalbinde olmak isteyenlerin bir numaralı uğrak yeri. Burada değerli abimiz İhsan abi zaten kapıda gülen yüzüyle sizi karşılayıp çok kıymetli ve değerli mekânın tüm yaşam öyküsünü size adeta ruhunuza anlatarak işliyor. Sıcak bir kahve veya çay ‘la beraber tarihi mekânın büyüsüne kapılıp gidiyorsunuz. Kendisinin burada tarihi ve kıymetli eserleriyle beraber dilerseniz satın alıp dilerseniz öykülerini dinleyip ruhunuzu mekânın ahenginde dinlendirebiliyorsunuz. Elbette eğer herhangi bir özel anınız düğününüz nişanınız kınanız sünnet merasiminiz nişanınız varsa onunla beraber ölümsüz anılarınıza katabiliyorsunuz. Yok benim antika merakım var diyorsanız tam doğru adrestesiniz. Son derece profesyonel olan İhsan Soysal abimiz size bu alanda inanılmaz yardımcı olup aradığınız ne varsa derhal buluyor ve sizi kalbinizden vuruyor. Mezat işlerine de bakan değerli dost bu konuda ve alanda söz sahibi.. Demirciler Çarşısı içerisinde Alem-i Çarşı olarak da bilinen otantik mekanda hafta bir gün kurulan “antika pazarı”na Denizli, Uşak, Eskişehir, Kütahya ve Konya gibi çevre illerden çok sayıda tarih meraklısı katılıyor.

Afyonkarahisarlılar’ın da yoğun ilgi gösterdiği pazarda, ziyaretçiler sergilenen birbirinden değerli eşyaları devamında yapılan mezatta satın alıyor. Taşhan İşletmecisi İhsan Soysal, yaptığı açıklamada, çevre illerden gelen antikacıların gündüzden burada tezgâhlarını açtığını akşam saatlerinde de kalan ürünleriyle de açık artırma usulü mezat düzenlendiğini söyledi. Afyonkarahisar’da antikacılık kültürünü geliştirmeye çalıştıklarını dile getiren Soysal, “Antika pazarı ve mezatını, şehrimizde 7-8 yıldır yapıyoruz. İlgi de çok ve her geçen yıl artıyor. Ancak, içerisinde bulunduğumuz pandemi dolayısıyla biraz kısıtlı hareket ettik. Sosyal mesafe kuralı öncelikli olduğu için buraya geçen sene çok sayıda insanı aynı anda alamadık.” dedi.

“MÜZAYEDEYE DÖNÜŞTÜRMEK İSTİYORUZ”

Soysal, antika pazarında sergilenen ve satışı yapılan malzemelerin genellikle Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi 100-160 yıllık parçalar olduğunu vurguladı. Burada antika tespihten gramafona kadar çok sayıda eşyanın yer aldığını aktaran Soysal, şunları kaydetti: “Eski kıyafetler, kamalar, bıçaklar, kılıçlar ve mutfak araç gereçlerine kadar her şey burada var. Hatta akşam pazara gelemeyenler ertesi gün Taşhan’a gelerek eşyaları görmek istiyorlar. İlerleyen yıllarda da buradaki antika sevdamızı daha da genişletmeyi planlıyoruz. Hatta daha geniş kitlelere ulaşmayı hedefliyoruz. Hatta bu kurduğumuz sistemi bir müzayedeye dönüştürmeyi istiyoruz.” Denizlili antikacı Beykan Dayıbaş da kendisine “antik horoz” denildiğini ve iki haftadır Afyonkarahisar’daki antika pazarına katıldığını anlattı. Dayıbaş, Alem-i Çarşı’da kurulan antika pazarına vatandaşların büyük ilgi gösterdiğine dikkati çekti.

İhsan Soysal abimiz son olarak sahibi olduğu kadınana konağı ile ilgili şu bilgileri aktardı bizlere” KONAĞIMIZ MEVLEVİ CAMİİ YANINDA TARİHİ MÜZE KONAK OLUP, OTANTİK BAHÇE VE DİZAYNIYLA HUZUR İÇİNDE GEZEBİLECEĞİNİZ, YÖRESEL LEZZETLERİ TADABİLECEĞİNİZ MÜZE KONAKTIR..

KONAĞIMIZDA DOĞUM GÜNLERİ, SOHBETLER, SÖZ VE NİŞAN, NİKAH TÖRENLERİ DE YAPILMAKTADIR.

AYRICA HAFTANIN MUHTELİF GÜNLERİNDE KİTAP OKUMA GÜNLERİ, SOHBETLER VB SANATSAL-KÜLTÜREL ETKİNLİKLER DE YAPILMAKTA OLUP, SİZLERİN TÜM PROJELERİNİZE DE DESTEK VERMEKTEDİR..

Ayrıca antika meraklıları içinde kafemiz antika alım satım hizmeti vermektedir…