DÜNYA EKONOMİ GÜNDEM

KUTUP YILDIZI “İBRAHİMOĞULLARI MERMER”

MERMERDE YÜKSELEN YILDIZ” İBRAHİMOĞULLARI MERMER”

Genelde erkeklerin çalıştığı mermer fabrikalarında kadınlar sıklıkla boy göstermeye başladı. Organize sanayi bölgesinde eski Tempo çağrı merkezinin yeni yerinde İbrahimoğulları mermerde, Mermer ve traverten kadınların narin ellerinde hayat bulup işleniyor ve dünyaya ihraç ediliyor.

Türkiye’de mermer denilince ilk akla gelen yerlerden birisi olan Afyonkarahisar’da, Organize sanayi bölgesinde İbrahimoğulları mermer fabrikasında kadınlar hayatın her alanında olduğu gibi ağır sanayi olmasına rağmen mermer ve traverten sektöründe de kendilerine yer edinmeyi başardı.

Kentte organize sanayi bölgesinde faaliyet gösteren 75 çalışanı olan Bünyesinde KAPMER TRAVERTEN, İBRAHİMOĞULLARI MARBLE VE SADAKAT MADENCİLİK bulunan ibrahimoğulları mermer fabrikasında 25 kadın işçi adeta fabrikanın yükünü sırtlanmış gibi çalışıyor. İki vardiye halinde çalışan kadın çalışanlar pek çok çalışanın sırtlayamayacağı işleri büyük bir titizlikle yerine getiriyorlar.

MERMER VE TRAVERTEN KADINLARLA ANLAM KAZANIYOR

Birçok meslekte var olan kadınlar Afyonkarahisar’ın lokomotif sektörlerinden birisi olan mermer sektöründe de faaliyet göstermeye başladı. Ağır sanayi ve ağır işçilik gerektiren mermer sektöründe kadınlar erkeklere taş çıkartır gibi çalışırken, yaptıkları işçilik ile de erkekleri adeta solluyorlar. Kentte faaliyet gösteren ve ihracat odaklı çalışan İbrahimoğulları mermer fabrikasında kadın istihdamını arttırılması için harekete geçildi. 75 çalışanın olduğu firmada 25 kişi kadın mermer işçisi istihdam edilirken, firmanın hedefi olan 150 kişilik istihdamda kadın çalışan sayısında ise hedef 75 kadın çalışan.

ÇALIŞAN KADINLAR “BİZ BU İŞİ SEVDİK”

Mermer fabrikasında erkeklere taş çıkartır nitelik çalışan Fatma Avşar isimli kadın işçi, yaptıkları işin ağır olmasına rağmen işi severek yaptıklarını ifade etti. Kadınların işten korkmaması gerektiğini de vurgulayan Avşar, “İşe yeni başladım ve fabrikada ‘seçme’ denilen işi yapıyorum yani çeşit ve özelliklerine göre mermeri ayırıyorum. İş ağır, belli zorlukları var ama bu zorluklarla bir şekilde mücadele ediyorum. Devam etmeyi düşünüyorum bu işe. Bu işi sevdim, yapmak isteyen herkes yapabilir, büyük bir zorluğu yok” diye konuştu.

KADINLAR SEKTÖRDE ERKEKLERE GÖRE 10-0 ÖNDELER DİYEBİLİRİZ

Fabrikanın üretim müdürü Ali Berkan Kayaardı ise kadınların erkeklere göre daha temiz ve titiz çalıştıklarını ifade etti. Kadınların sektörde çalışmasının daha güzel bir işçiliği ortaya çıkardığını belirten Kayaardı, “Makinelerimiz ve işçilik hassasiyet istediği için kadın işçi çalıştırmak bizim için daha iyi oluyor. Kadın işçi çalıştırmak sektör için daha iyi oluyor, işleyişte herhangi bir aksama olmuyor. Yapılan işe sürekli dikkat ediliyor, makineler sürekli temizleniyor. Kadınlar bakıldığı zaman sektörde erkeklere göre 10-0 öndeler diyebiliriz” diye konuştu.

ERGÜÇ “ÜLKEDE İŞSİZLİK SORUNU YOK.

Firma sahibi Bektaş Ergüç de kadınların çalışmalarından memnun olduklarını ancak sektörün genel anlamda bir eleman sıkıntısı olduğunu vurguladı. Ergüç açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Kadınlarla çalışmaktan memnunuz. Erkeklere göre daha azimliler, erkeklere göre iş güçleri daha fazla. Ama sektörde genel anlamda bir eleman sıkıntısı var. Türkiye’de işsizlik sorunu var deniliyor, biz İş Kur başta olmak üzere birçok yere erkek ve kadın çalışan bulunması konusunda ilan verdik ama şu anda ihtiyacımız olan 150 elemanı bulamadık. Yani diğer bir anlamı ile ülkede nasıl bir işsizlik sorunu var ben onu da henüz çözmüş değilim.” Dedi.