GÜNDEM

Vali Kübra Güran Yiğitbaşı Amorium Antik Kentinde İncelemelerde Bulundu

İlçemiz Hisar Köyünde bulunan ve 7 uygarlığa ait izler taşıyan Amorium Antik Kentini ziyaret eden Vali Kübra Güran Yiğitbaşı, 2013 yılından bu zamana kadar yapılan kazılarda ortaya çıkarılan ve Hitit, Frig, Yunan, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait olan eserler hakkında, kazı başkanlığı görevi yürüten, Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeliha Demirel Gökalp’ den bilgiler aldı.

Kazı alanında incelemelerde bulunan Vali Yiğitbaşı yaptığı açıklamada, ’Amorium Antik Kenti, hem Afyonkarahisar’ın hem de ülkemizin turizmi için önemli bir nokta.

Bugün burada çok eski zamanlarda buralarda yaşayan medeniyetlerin tarihine şahit olduk. Amorium Antik Kentinin Afyonkarahisar ve ülkemizin turizmine kazandırmak için gereken desteği vereceğiz. Kazı çalışmalarının bu aşamaya gelmesinde emeği olan Kaymakamımıza, Belediye Başkanımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum’ dedi.

Vali Yiğitbaşı’na Kaymakam Bilici, Belediye Başkanı Serkan Koyuncu, Davulga Belediye Başkanı Ergün Erdik ve kurum amirleri eşlik etti. >> RTURKAI.