EKONOMİ GÜNDEM

ATSODAN TEKNOLOJİK TRENDLER

PERAKENDEYİ DEĞİŞTİRECEK TEKNOLOJİ TRENDLERİ VE ÖRNEKLERİ EĞİTİMİ VERİLDİ

ATSO KOBİ Akademisi eğitim takvimi çerçevesinde Perakendeyi Değiştirecek Teknoloji Trendleri ve Örnekleri eğitimi düzenlendi. Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda düzenlenen eğitimin açılış konuşmasını ATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Şükrü Köse gerçekleştirdi. Köse, “Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odamız, üyelerimizin talepleri doğrultusunda düzenlediği eğitimlerde her alanda yaşanan güncel gelişmeleri de yakından takip etmeyi amaçlıyor. Son 10 yıldır teknolojideki hızlı gelişmeler ekonominin tüm alanlarında karşılık bulmaya başladı. İnternet hayatımızın vazgeçilmez parçası oldu. Üretim, ticaret, hizmetler gibi tüm alanlarda dijitalleşme zorunlu hale geldi. Daha önce bize garip kelimeler gibi gelen Nesnelerin İnterneti, Bulut Tabanlı Bilişim, Yapay Zeka, Blockchain, NFT ve Metaverse gibi kavramları bugün yadırgamasak da NFT dünyasından arsa satın alanları şaşkınlıkla karşılıyoruz. Ancak işin boyutu gerçekten farklı yerlere geliyor. Metaverse evreninde ürün satmak istiyorsanız bir mağaza açmalısınız ve bu mağazayı açabileceğiniz bir adresiniz, bir arsanız olmalı. Arsanız yoksa mağazanızı nereye açacaksınız? Demek ki arsa satın almaz ya da kiralamazsanız kimse sizin mağazanızı bulamayacak” dedi.

İşletmelerin geleceklerini iyi planlaması gerektiğine dikkat çeken Köse, “Blokchain teknolojisiyle meydana getirilmiş sanat eserleri milyon dolarlara alıcı buluyor. NFT ile resim ve müzik alınıp satılıyor. Bitcoin, Etherium gibi para birimleri artık garipsenmiyor. Hayatımızın her alanında sanal bir yeni evren kuruluyor. Bunların dışında kalmak mümkün değil. Elbette teknolojinin baş döndürücü gelişimi, bu kelimeleri bile belki kısa sürede eskitecek ve 3-5 yıl sonra çok daha farklı kavram ve meslekleri konuşmaya başlayacağız.

Geleceğini planlayanların bu dünyaya kulaklarını, gözlerini ve kapılarını açması bir an önce ilk adımlarını içeri atması gerekiyor. Avrupa Birliği’nin öncelikli iki hedefi Yeşil Mutabakat ve Dijital Dönüşüm konularıdır. Dijitalleşmede ülkemizin AB’nin çok gerisinde olduğu görülüyor. Bu bağlamda, işletmelerimiz de yeni teknoloji düzenine ayak uydurmalı ve oyunun dışında kalmamalıdır. Burada bulunmakla sizlerin de bunu istediğinizi düşünüyorum. Bu eğitimin sizlerle katkılar sağlayacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Köse, konuşmasını şu vurgularla noktaladı:

“Bu eğitimi verecek olan Afyon Kocatepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Sayın Prof. Dr. Erkan Akar, eski Belediye Başkanımız, merhum Erdal Akar’ın oğludur. Bu vesile ile merhum Erdal Akar’ı bir kez daha rahmetle anıyorum.”

ATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Şükrü Köse’nin konuşmasının ardından Afyon Kocatepe Üniversitesi Uluslararası Ticaret Ana Bilimdalı Başkanı Prof. Erkan Akar, teknoloji ile birlikte hayatımıza giren ve kullanımı daha çok yaygınlaşan kavramların ekonomi ve ticarete yansımaları hakkında ayrıntılı bilgi verdi.