EKONOMİ GÜNDEM POLİTİKA SON DAKİKA

ASGARİ ÜCRETE ARALIKTA ZAM

ÇALIŞMA BAKANI BİLGİN, AFYONKARAHİSAR 2023 ŞEHİR BULUŞMALARI PROGRAMINA KATILDI.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ‘2023 Şehir Buluşmaları’ kapsamında Afyonkarahisar’da basın mensupları ile bir araya geldi. Teşkilat mensuplarının da katıldığı toplantıda konuşan Bakan Bilgin gündemi değerlendirdi. Asgari ücret, EYT ve sözleşmelilere kadro konusunda konuşan Bakan Bilgin, maden şehitlerinin aileleri ile ilgili de önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla 81 ilde düzenlenen 2023’e doğru şehir buluşmaları kapsamında Afyokarahisar’a gelen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin önemli açıklamalarda bulundu.

BÖLGEDEN 17 MİLLETVEKİLİ GELEREK İLÇELERE DAĞILDILAR

Toplantıya AK Parti Afyonkarahisar Milletvekilleri Veysel Eroğlu, Ali Özkaya ve İbrahim Yurdunuseven ile birlikte Ankara Milletvekili Hacı Turan, Aydın Milletvekilleri Metin Yavuz, Rıza Posacı, Mustafa Savaş, Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey, Bursa Milletvekilleri Atilla Ödünç, Vildan Yılmaz Gürel, Osman Mesten, Emine Yavuz Gözgeç, Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay, Denizli Milletvekilleri Cahit Özkan ve Şahin Tin, Isparta Milletvekilleri Recep Özel ve Mehmet Uğur Gökgöz, İzmir Milletvekili Cemal Bekle ile Uşak Milletvekili Mehmet Altay katıldı. Toplantıya ayrıca AK Parti Genel Merkez Demokrasi Ve Hakem Kurulu Üyesi-Teşkilat Başkanlığı İl Koordinatörü Necip Filiz, AK Parti İl Başkanı Hüseyin Ceylan Uluçay, Gençlik Kolları Başkanı Ethem Karahan ve Kadın Kolları Başkanı Ferda Ertürk, yönetim kurulu üyeleri, Merkez İlçe Başkanı Ziya Coşkun Karadeniz, İl Genel Meclis Başkanı Burhanettin Çoban, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

“BÜTÜN İLÇELERİMİZDE AYNI ANDA BAŞLADI”

Toplantıda ilk konuşmayı AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanı Hüseyin Ceylan Uluçay yaptı. Uluçay, “Bugün Afyonkarahisar ve 17 ilçemizde milletvekillerimiz sahaya inerek 2023 seçimleri öncesi çalışmaları yerinde görecekler. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları ile yapılacak olan bu 2023’e doğru şehir buluşmaları bütün ilçelerimizde bugün itibariyle başlamış, gün boyu devam edecektir. Bu programın hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum” dedi.

“ASGARİ ÜCRETE ARALIK AYINDA KAPSAMLI BİR MÜDAHALE YAPACAĞIZ”

Başkan Uluçay’ın ardından konuşan Bakan Bilgin, “Çalışanlarımızı hiçbir zaman enflasyon karşısında ezdirmeyeceğiz. Enflasyon karşısında önce asgari ücreti, sonra da bütün ücretleri masaya yatırıyoruz. Bakın asgari ücrete Temmuz ayında müdahale ettik. Yılın başında yaptığımız zammın sonrası ortasında da müdahalede bulunduk. Şimdi Aralık’ta müdahale edeceğiz. Toplumun enflasyon karşısında yaşadığı tahribatı koruyucu tedbirlerle gidermeye çalışıyoruz. Tabii Aralık ayında en kapsamlı müdahaleyi yapacağız. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Emekçilerimiz şunu bilsinler ki Türk devleti sosyal bir devlettir. Emekçilerimizin emeğini koruyacak tedbirleri almanın gayreti içerisindedir” dedi.

“MADEN ŞEHİTLERİNİN AİLELERİ KAMUDA İSTİHDAM EDİLECEK”

Bakan Bilgin “Maden şehitlerimizin ailelerini kamuda istedikleri bir yerde istihdam edeceğiz. Bu daha önce sınırlandırılmış ama biz bu sınırlandırmayı kaldırıyoruz. Bunu genişleterek uygulamaya sokacağız” diye konuştu.

“SÖZLEŞMELİ PERSONEL KADROYA GEÇİYOR”

Sözleşmeli personelin kadroya geçmesi konusunda da açıklamalarda bulunan Bakan Bilgin şöyle konuştu; Bunlarla birlikte kamuda sözleşmeli olarak çalışan personellerimiz ile ilgili bir çalışmamız daha var bu çalışmayı da bu ay içerisinde açıklayacağız.

EYT HAKKINDA AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Emeklilikte yaşa takılanlar konusu da Bakan Bilgin’in gündemindeydi. Bakan Bilgin bu konuda da şöyle konuştu; En çok konuşulan bir konuda emeklilikte yaşa takılanlar konusu. Biz bunu da çözeceğiz. Türkiye bu ekonomik şartlar içerisinde özellikle çalışanlarını özellikle bu olumsuz tablo karşısında koruyacaktır. Topluma gerekli destekleri verecektir. Bununla ilgili de çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

“AFYONKARAHİSAR ÇOK ÖNEMLİ BİR ŞEHİRDİR”

“Afyonkarahisar çok önemli bir şehrimizdir” diyen Bakan Bilgin, “Afyonkarahisar İstiklal harbinin karargahlarından birisidir. Anadolu’nun merkezinde böyle bir şehirde siyasetçilerimiz Veysel bey, Ali bey, İbrahim bey ve Parti teşkilatımız bugüne kadar çok önemli hizmetlere imza attılar. En önemli hizmetlerden birisi de hızlı tren kavşağı olmasıdır. Ben bu projeyi imzalayan eski Demiryolları Genel Müdürü olarak da mutluyum. Ben burada yapılan hizmetleri teker teker saymayacağım ama yapacak çok işimiz var. Onları yapmaktan asla tereddüt etmeyeceğiz. Buradaki arkadaşlarımız her sorunu çözecek iradeye sahiptir” ifadelerini kullandı.

Toplantı daha sonra gazetecilerin soru ve cevapları ile devam etti.