EKONOMİ GÜNDEM İLÇE HABERLERİ

ENGELLİNİN ÖNCELİKLİ SORUNU İSTİHDAM

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, engelli vatandaşlara gereken hassasiyetin gösterilmediğini belirterek, “Engelli bireylerimizin sorunlarına ilişkin kalıcı çözümler üretilmeli. Engelli kardeşlerimizin birinci öncelikli sorunu istihdam” dedi.

Cumhuriyet Halk Patisi (CHP) Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, Altı Nokta Körler Derneği Afyonkarahisar Şube Başkanlığı, Afyonkarahisar Diyaliz Hastaları Koruma ve Yardımlaşma Derneği, Türkiye Sakatlar Derneği Afyonkarahisar Şubesi ile Afyonkarahisar Gönül Dostları Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği’ni ziyaret etti.

ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZA GEREKEN HASSASİYET GÖSTERİLMİYOR

İlk olarak Türkiye Sakatlar Derneği Afyonkarahisar Şubesi’ni ziyaret ederek Dernek Başkanı Faruk Özkara ve engelli bireylerle bir araya gelen Köksal, “Sosyal devlet, toplumda sosyal adaleti sağlamak için, devletin elinde bulundurduğu kaynakları sosyal, politik ve ekonomik olarak adil dağıtılmasını, toplumdaki tüm kesimlere ulaştırılmasını ve güvenli bir hale getirilmesini öngören bir devlet modelidir. Sosyal devletin en önemli görevlerinden birisi toplumun bütün kesimlerini ekonomik ve sosyal açıdan korumaktır. Sosyal devletin korumaya öncelik verdiği kesimlerin başında yaşlılar, engelliler, gaziler ve şehit yakınları gelmektedir. Ülkemizde engelli vatandaşlarımızın korunması, desteklenmesi ve toplumsal yaşama katılmalarının sağlanmasında büyük yetersizlikler bulunmaktadır.” dedi.

Dernek Başkanı Özkara ise, Milletvekili Köksal’ın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, engelli bireylerin yaşadıkları sorunları ve taleplerini aktardı.

KALICI ÇÖZÜMLER ÜRETİLMELİ

Daha sonra Altı Nokta Körler Derneği Afyonkarahisar Şube’ni ziyaret ederek Dernek Başkanı Hakan Erdoğan’la görüşen Milletvekili Köksal, “Engelli kardeşlerimiz için gereken istihdam koşulları, yaşam alanları oluşturulmalı. Engelliliğe neden olabilecek etmenler için kalıcı çözümler üretmek sosyal devlet olmanın gereğidir. Engelli yurttaşlarımızın toplumsal yaşama etkin katılımı fırsat eşitliğinden yararlanması ve hiçbir ayrımcılığa uğramaması gerekiyor. Sağlık ve eğitim hizmetlerinin, kamusal mekânların, kaldırımların, yolların, alt ve üst geçitler ile toplu taşıma araçlarının gerektiği şekilde erişilebilir olması, görme engelli vatandaşlarımız için çok önemli. Engellilerin en temel sorunlarından biriside maalesef istihdam. Cumhuriyet Halk Partisi, engelli vatandaşlarımızı sadece özel günlerde hatırlayıp, sonra unutan zihniyetten uzaktır. Görme engelli bireyler dahil tüm engelli bireyleri temsil eden kuruluşlarımızla belirli periyotlarda toplantılar gerçekleştiriyoruz. Engelli bireylerimizin sorunlarını ortadan kaldırmak en temel ilkelerimizden birisidir. Bu toplantılar sonucunda bize ulaşan istek ve talepleri değerlendirerek sorunların çözümü için çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

SAĞLIĞIN SİYASETİ OLMAZ

Milletvekili Burcu Köksal, Afyonkarahisar Diyaliz Hastaları Koruma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Ahmet Akdağ ile Yönetim Kurulu Üyesi Sema Akdağ’ı da ziyaret etti. Dernek Başkanı Akdağ’dan diyaliz hastalarının yaşadıkları sorunları dinleyen Köksal, “Sağılın siyaseti olmaz. Partim ve ben dernek olarak yaptığınız tüm çalışmaların sonuna kadar destekçisiyiz. Ancak maalesef ülkemizde diyaliz hizmetinin yüzde 60’tan fazlası özel diyaliz merkezleri aracılığıyla sağlanıyor. Bu konuda da yaşanan bir dizi sorunu biliyor ve bu sorunların çözümü için çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

Milletvekili Köksal daha sonra Afyonkarahisar Gönül Dostları Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği’ni ziyaret ederek Dernek Başkanı Yıldız Değer’den çalışmalar hakkında bilgiler alarak karşılıklı görüş alışverişinde bulundu.