GÜNDEM

Gastro Afyon Lezzet Festivali Tanıtım Toplantısı

GASTRO AFYON LEZZET FESTİVALİ TANITIM TOPLANTISI

7-8-9 EKİM’DE MOTOR SPORLARI MERKEZİNDE

Ülkemizin Unesco tescilli üç gastronomi şehrinden biri olan Afyonkarahisar 4. kez Uluslararası GastroAfyon Turizm ve Lezzet Festivali’ne ev sahipliği yapacak. ’Bizim mutfağımızda sadece yemek değil, insan da pişer’ temasıyla 7-9 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek festival, Motor Sporları Merkezi’nde yapılacak.

Gastronomi Şehri Afyonkarahisar’da her yıl yoğun bir katılımla gerçekleştirilen, sektör adına önemli kazanımların elde edildiği Uluslararası GastroAfyon Gastronomi Festivali’nin bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilecek.

Afyonkarahisar Belediyesi, Afyonkarahisar Valiliği ve Afyonkarahisar Profesyonel Aşçılar Derneği iş birliğinde TÜRSAB Afyonkarahisar Bölge Temsilciliği’nin desteğiyle düzenlenecek festivalde, Afyonkarahisar’ın gastronomi zenginlikleri tüm dünyaya tanıtılacak. Bu kapsamda AFBEL Otel’de festivalin tanıtım toplantısı yapıldı. Basın mensuplarının yoğun katılım gösterdiği toplantıya; Valimiz Doç.

Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, Milletvekilimiz İbrahim Yurdunuseven, Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Afyonkarahisar Bölge Müdürü Şerife Münire Burcu, Ak Parti İl Başkanı Hüseyin Ceylan Uluçay, Zafer Kalkınma Ajansı Afyonkarahisar Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Osman Köprücüoğlu, ATSO Başkanı Hüsnü Serteser, Afyonkarahisar Profesyonel Aşçılar Derneği Başkanı Hamza Kalkan, TÜRSAB Dumlupınar Bölge Temsilcisi Bilal Şenel katılım sağladı.

“BİZİM MUTFAĞIMIZDA SADECE YEMEK DEĞİL İNSAN DA PİŞER”

Programda açış konuşmasını yapan Afyonkarahisar Profesyonel Aşçılar Derneği Başkanı Hamza Kalkan ise festivale herkesi davet ederek; 4.’sünü düzenlenecek festivalimiz 100.

Yıla özel. Bu sene farklı etkinlikler ile birlikte yurt dışından ciddi katılımlar ile daha ileriye taşımak adına festivalimiz dolu dolu geçecek. Bizlere destek veren paydaşlarımıza, Zafer Kalkınma ajansına, Belediye Başkanımıza, Valimize ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum.

Herkesi 7-8-9 Ekim’de GastroAfyon Festivaline davet ediyorum’ diye konuştu.

Başkanımız Mehmet Zeybek ise paydaşlarımıza teşekkür ederek başladığı konuşmasında; ’Uluslararası düzeyde ikinci festivalimizi düzenleyeceğiz. Gastronomi şehri ilan edildikten sonra UNESCO’nun bizden yerine getirmemizi istediği şartları tamamladık.

5 yılda yapmamız gerekenleri biz neredeyse iki yılda tamamladık. Geçen yıl Brezilya’dan Kore’ye kadar ünlü şeflerinin katıldığı, 15 büyükelçinin katıldığı uluslararası festivali gerçekleştirdik. Bu konuda Gastronomi alanında Belediye içinde müstakil bir birim oluşturan tek belediyeyiz.

Diğer gastronomi festivallerine arkadaşlarımızı gönderdik. Giden arkadaşlar yaptığı incelemeler sonucu katıldıkları festivallerin bizim festivalimize ulaşamadıklarını ifade ettiler. Bu senede geniş bir katılımla Afyon’a yakışır, Zaferin Başkentine yakışır Büyük Taarruz’un 100.

Yılı münasebeti ile alnımızın akıyla Afyon’un adını bir adım daha nasıl öteye götürürüz düşüncesi ile el birliği ile festivalimizi gerçekleştireceğiz. Gelecek yıl bundan daha güzel olsun’ dedi.

Milletvekilimiz İbrahim Yurdunuseven’de bu festivalde bir rekor denemesine imza atılacağını belirterek 100 metrelik lokum yapılacağını duyurdu.

Yurdunuseven: ’Afyon’da lansmanlara yetişemiyoruz. Afyonkarahisar festivaller şehri oldu. 8 bin yıllık geçmişi bulunan şehrimizde Cumhuriyetimizin 100.

Yılında yeni bir festivalle daha sizlerle bulunmaktan mutluluk duyuyoruz. Buranın toprağında büyüdük, bu topraklara borcumuz olduğu kanaatindeyiz. Bu tür festivallere her zaman destek olmaya hazırız.

Baba-oğul, gastro, karavan gibi bir sürü festivallerle Afyonkarahisar namına yakışır uygarlıklar beşiği haline geldi. Türkiye’de 3 tane gastro şehri var birisi de elhamdülillah Afyonkarahisar. Bundan gurur duyuyoruz.

Cumhuriyetimizin 1200. Yılını kutluyoruz, çok önemli. Program gerçekten güzel ve dolu.

Afyonkarahisar’a yakışır 100 metrelik bir lokum yapılacak. Basına burada büyük görev düşüyor. Bu festivali sizler tüm Türkiye’ye dünyaya duyuracaksınız.

Emeği geçen Sayın Valimiz ve Belediye Başkanımıza, aşçılarımıza, belediye personellerimize ve basın mensuplarımıza teşekkür ediyorum’ diye konuştu.

Valimiz Doç. Dr.

Kübra Güran Yiğitbaşı ise bu yıl yapılan festivalin temasının oldukça anlamlı ve özel olduğuna dikkat çekerek; ’ Afyonkarahisar’ı ayırt eden, bizim özgünlüğümüzü gösteren güzel bir slogan olmuş. ’Bizim mutfağımızda sadece yemek değil insan da pişer’ sloganı oldukça başarılı. Bana Afyon’u kısaca anlatır mısınız diyorlar ben de kısaca hangi birini anlatayım diye cevap veriyorum.

Mevlevilik kültüründen yansıyan bu yıl ki temamız ile birlikte bütün dünyanın ihtiyacı olan bir şeyi vurguluyoruz. Açlık sadece maddi açlık değil, ruhen ve manen bir açlık söz konusu. Gastronomi kültürü ile birlikte aynı masanın etrafında toplanmak çok önemli.

Bunun için mutfakta sadece yemek değil insan da pişiyor. Bizi sevdiklerimize bağlıyor, muhabbeti artırıyor. Bizim şehrimizin bu güzel özelliklerini, hem Mevlevilik kültürünü barındırmasını ve birbirinden farklı lezzetlere sahip olduğumuzu her platformda anlatmaya gayret edeceğiz.

Uluslararası anlamda katkı sağlayacak ve her yıl daha güzel ve coşkuyla kutlanması bizleri motive ediyor. Destek veren tüm kurumlarımıza, basın mensuplarımıza, başkanımıza ve belediye çalışanlarına teşekkür ediyorum’ dedi.

FESTİVAL HAKKINDA

’Bizim mutfağımızda sadece yemek değil, insan da pişer’ temasıyla ’??Mevlevi Mutfağı’ başta olmak üzere tüm yöresel lezzetler ve coğrafi işaretli ürünlerin tanıtımı yapılacak.

Yerli yabancı şefler, gastronomi profesyonelleri ve ünlü gurmelerin yanı sıra yerel ve ulusal medya temsilcilerinin katılacağı festivalde, tüm yönleriyle Afyonkarahisar anlatılacak ve katılımcılara tam bir lezzet şöleni sunulacak.

Geri sayımın başladığı, sayılı günlerin kaldığı festival üç gün sürecek ve binlerce konuğu ağırlayacak, birbirinden renkli etkinliklere sahne olacak. Bu yılki teması ’Bizim mutfağımızda sadece yemek değil, insan da pişer’ olan Uluslararası Afyonkarahisar Gastronomi Festivali’nde yıldızlı şefler, yöresel ürünler ile düzenlenecek workshop etkinliklerinin yanı sıra sergiler, atölyeler gibi çok sayıda panel ve seminer yapılacak.

Festivalde ayrıca geziler, müze ziyaretleri, şovlar, kadın ve çocuklar için atölye çalışmaları, konserler ve pek çok eğlenceli etkinlik yer alacak.

Ünlü şefler ve akademisyenlerin Gastro Showlar ve bilimsel çalışmalarla damga vuracağı festivalde, yemek yarışmaları, paneller, konserler, rekor denemeleri ve sürpriz birçok etkinlik gerçekleştirilecek. Ayrıca, festivalin ana teması ışığında ’Uluslararası Mevlevi Mutfağı Yemek Yarışması’ düzenlenerek, Mevlevi Mutfağı gün yüzünü çıkartılacak.

Festivale ücretsiz olarak katılım sağlanabilecek. Festivalin detaylı programına, www.gastroafyonfest.com adresinden ulaşılabilecek.

İPEK AÇAR VE JÜLİDE BİLGİ KONSERİ

Atölyeler, yarışmalar, etkinlikler, şovlar ve konserlerin olacağı GastroAfyon Festivali hem damakları hem de gönülleri şenlendirecek.

6 Ekim Perşembe saat 11’de Gastronomi Treni uğurlama merasimi ile başlayacak Festival kapsamında gastronomi alanında ünlenmiş Sahrap Soysal, Cüneyt Asan gibi isimler önemli programlara imza atacak. Aynı zamanda Jülide Bilgi/İncesaz ve İpek Açar’da konser vererek Festival coşkusuna ortak olacak. Herkes tarafından bilinen ünlü radyocularda Afyonkarahisar’da muhteşem şovlara imza atacak.

Hop Dedik Ayhan, Afrikalı Ali, Serdar Gökalp, Mehmet Aydın, Umut Öztürk, Kadir Çetin şehrimizde olacak. >> RTURKAI.