GÜNDEM SON DAKİKA

Serteser, Atso”nun 2018-2022 Faaliyetleri Hakkında Değerlendirmelerde Bulundu

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, ATSO Meclisi’nin 2022 yılı Eylül ayı olağan toplantısında ATSO’nun 2018-2022 yılları arasında gerçekleştirdiği faaliyetler hakkında değerlendirmede bulundu.

Serteser şu ifadeleri kullandı:
’2018 yılının Nisan ayında yapılan seçimlerin ardından şahsıma verdiğiniz Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini, en iyi şekilde yerine getirmeye çalıştım. Değerli Meclis Başkanımız, Yönetim Kurulu Üyelerimiz, Meclis Divanımız da titizlik ve hassasiyetle çalıştılar. Siz değerli Meclis Üyelerimiz ile uyum içinde, birlik ve beraberlik örneği göstererek kararlar aldık.
Disiplin Kurulu Üyelerimiz, TOBB Afyonkarahisar Kadın ve Genç Girişimci Kurullarımız ve personelimiz ile büyük bir sinerji yakaladık ve üyelerimize layık oldukları en iyi hizmeti verdik.
Bu nedenle Meclis Başkanımıza, Yönetim Kurulu Üyelerimize, Meclis Divanımıza ve tüm Meclis Üyelerimize, Disiplin Kurulu Üyelerimize, Kadın ve Genç Girişimcilerimize ve tüm personelimize teşekkür ediyorum.

Kıymetli Meclis Üyeleri;
2009 yılında ilk kez Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odamız’ın Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçildim.
2013 yılında ikinci kez Yönetim Kurulu Başkanı oldum.
2018 yılında üçüncü dönem, üst üste bu göreve şahsımı layık gördünüz. Böylelikle Odamız’da en uzun süre Yönetim Kurulu Başkanlığı yapma şerefine nail oldum.

Bu vesile ile Odamız’a hizmet eden tüm Yönetim Kurulu Başkanlarımız’ı, Meclis Başkanlarımız’ı ve Meclis Üyelerimiz’i saygıyla anıyorum; hayatını kaybedenlere rahmet diliyorum.

Sayın Meclis Üyelerimiz;
2018-2022 döneminde hangi faaliyetlere imza attığımızı biliyorsunuz; ancak ben hatırlatmak için çok kısa bir şekilde özetleyeceğim:
’?¢ ’Tek Durak Ofis ATSO’ dedik ve şirket kuruluşları sırasında noterlerin yaptığı tüm işlemlerin Ticaret Sicil Müdürlüğümüz’de yapılmasını sağladık.
’?¢ Akreditasyon Sistemi’nde 2015’ten sonra 2018 ve 2021 yılında da mükemmel seviye olan A kategorisindeki belgemizi yeniledik.

2021 yılındaki denetimlerde aldığımız puanla Ticaret ve Sanayi Odaları arasında Türkiye üçüncüsü olduk.
’?¢ TOBB Nefes Kredisi’nde teminatlarımızı bankalara yatırarak üyelerimizin bu krediden yararlanmasını sağladık.
’?¢ Teşvik ve istihdam destekleri hakkında üyelerimizi bilgilendirdik.
’?¢ Milli Dayanışma Kampanyası’na destek olduk.
’?¢ Elazığ Depremi ve orman yangınları dolayısıyla düzenlenen yardım kampanyalarına destek olduk.
’?¢ İŞKUR ve KOSGEB işbirliğinde Odamız’da Girişimcilik Eğitim Programı düzenledik.
’?¢ ATSO KOBİ Akademisi’ni kurduk ve eğitimlerimizin tamamını bu isimle yaptık, yapıyoruz. Tüm eğitimlerimizi, bir sene önceden planlıyoruz, ayda en az 2 eğitim düzenliyoruz. Bu eğitimler sonrasında Katılım Belgesi verdik.

Üyelerimizin dışında da bu eğitime katılan hemşehrilerimiz oldu.
’?¢ Odamız personeline hizmet içi eğitim vererek bilgilerinin güncel tutulmasını sağladık.
’?¢ Mesleki Yeterlilik Belgesi sınavlarını Odamız’da yaptık, yapıyoruz.
’?¢ Meslek Komitelerimiz’in düzenli aralıklarla toplantı yapmasını sağladık; Meslek Komitelerimiz’de alınan kararlar doğrultusunda birçok lobi faaliyetine imza attık. Böylece Odamız’ın bütün kurullarını işletmiş ve sektör sorunlarını en yetkili mecralara iletmiş olduk. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimiz’e en çok lobi faaliyeti, Odamız’dan gönderildi.
’?¢ Lobi faaliyetlerimize çok önem verdik; özellikle pandemi döneminde üyelerimizin taleplerini hiç vakit geçirmeden ilgili makam ve mercilere ilettik.

Burada Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu’na özellikle teşekkür etmek istiyorum. Pandemi sürecinde gece 2-3’lere kadar video konferans yöntemiyle toplantı yaptığımız zamanlar oldu.

Bırakın sektör bazındaki sorunları, firma bazındaki sorunlara kadar Sayın Başkanımız eğildi. Bizim aktardığımız sorunları, ilgili Bakanlar’a aynı gün iletti. Sorunların birçoğunun çözümü sağladı.
’?¢ Gecek Termal A.Ş.’yi tadilattan geçirdik, misafirlere en iyi hizmetin sunulmasını sağladık.

Bu vesile ile Gecek Termal A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Ali İhsan Çiloğlu ve Yönetim Kurulu Üyelerimiz’e teşekkür ediyorum. Şu anda kasasında parası olan, 2009’dan bu yana neredeyse tamamı yenilenen bir Gecek A.Ş.

oluşturduk.
’?¢ Odamız, ’Projeci Oda’ nitelemesi ile anılmaya başladı. Bu süreçte Avrupa Birliği destekli projelere imza attık.
’?¢ 2018 yılında ATSO KOBİ Akademisi ve Finansa Erişim, 2019 yılında KOBİ Hastanesi ve Avrupa Ağı, 2021-2022 yıllarında Mermer Sektöründe İş Sağlığı Güvenliği projelerini sürdürdük.
’?¢ Zafer Kalkınma Ajansı’nın destekleri ile ’ATSO Yeşil Etikete Kavuşuyor’ projesine imza attık. Bu projemizle birlikte merkezi İngiltere’de bulunan BREEAM’e başvurduk ve Türkiye’deki kamu binaları arasında en üst düzeyde Yeşil Bina Sertifikası’na sahip olduk.
’?¢ Yeşil Bina Sertifikası aldıktan sonra BREEAM’in dünya genelindeki yeşil binalar arasında düzenlediği yarışmaya katıldık; yarışmada finale kaldık.

Halk oylamasında dünya birinciliğini elde ettik.
’?¢ Güneş enerjisi ve Yeşil Bina projesi ile, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimiz tarafından düzenlenen Proje Yarışması’nda, kendi kategorisinde ilk 5’e kalarak ödül aldık.
’?¢ Zafer Kalkınma Ajansı’nın ilk güdümlü projesi olan “Mermerde Yüksek Verim, Yüksek Katma Değer’ projesine ortak olduk. Proje çerçevesinde kurulan Mermer Akademisi’ne destek verdik.
’?¢ Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi, Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayelerinde sürdürülen Sıfır Atık projesini ilimizde en önce uygulayan kurumlar arasında yer aldık. Bu doğrultuda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğümüz’den iki kez belge aldık.
’?¢ TEMA’ya kurumsal üye olduk.
’?¢ Kovid-19 Güvenli Oda Belgesi aldık.
’?¢ Afyonkarahisar Devlet Hastanesi’nde Odamız’ın ismini taşıyan ve bir katı kapsayan Yoğun Bakım Ünitesi kurulmasını sağladık.
’?¢ İl Filyasyon Ekibi’ne destek olduk.
’?¢ 3 Ur-Ge projesi ile ihracatımızın artmasına katkı sağladık.
’?¢ Odamız’da İhracat Destek Ofisi kurarak, 7 gün 24 saat ihracat belgesi düzenlenmesini sağladık.
’?¢ Odamız’da Tahkim Merkezi ve Arabuluculuk kurmak üzereyiz.
’?¢ İscehisar’da Oda Temsilciliğimiz’i kurmak üzereyiz.

Her şey hazır. İnşallah bir aksilik olmazsa, gelecek hafta Sayın Başkanımız M. Rifat Hisarcıklıoğlu, programı dolu olmasına rağmen bizim için gelip açılışı yapmış olacak.
’?¢ Yöresel Ürünler ve Coğrafi İşaretler Türkiye Araştırma Ağı (YÜciTA) işbirliğinde Coğrafi İşaretlerde Afyonkarahisar Buluşması düzenledik.

4 olan Coğrafi İşaret etiket sayımızı 6’ya çıkardık.
’?¢ Türkiye-AB Gümrük Birliği Fırsat ve Zorlukları ve Termal Turizm Uygulamalarının Türkiye ve AB’de Karşılaştırılması Çalıştayı düzenledik.
’?¢ Makine, Termal ve Tıbbı Aromatik Bitkiler Sektörleri İstişare Toplantıları düzenledik.
’?¢ Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı’na destek verdik.
’?¢ İstihdam Seferberliği 2019’a destek verdik.
’?¢ İlimizin tanıtılmasına katkı sağlayan Geçerken Uğradım sinema filmine destek olduk.
’?¢ Milli Eğitim Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi arasında Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü çerçevesinde pilot okul seçilen Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Protokol Yürütme Kurulu oluşturduk. Okulumuz’u 3 yılda döner sermaye büyüklüğü noktasında 136’ncı sıradan Türkiye’nin ilk 20 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi arasına soktuk.
’?¢ Ünlü ekonomi uzmanları Murat Sağman ve Prof. Dr.

Emre Alkin’i iş dünyamızla buluşturduk.
’?¢ Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımıyla Büyüyen ve Gelişen Afyonkarahisar Ödül Töreni gerçekleştirdik.
’?¢ Pandemi sürecinde kamu bankaları tarafından düzenlenen Tedarik Zinciri kampanyalarına destek verdik.
’?¢ Afyonkarahisar ABİGEM A.Ş.’nin faaliyetlerini sürdürdük.
’?¢ Odamız’da Eski Maliye Bakanımız Sayın Naci Ağbal’ı, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank’ı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Sayın M Rifat Hisarcıklıoğlu’nu, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcımız Sayın Mahmut Gürcan’ı, DEVA Partisi Genel Başkanı Sayın Ali Babacan’ı, Gelecek Partisi Genel Başkanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nu, aynı zamanda ilimiz milletvekili olan Demokrat Parti Genel Başkanı Sayın Gültekin Uysal’ı, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Sayın Faik Öztrak’ı, Ege İhracatçılar Birliği Koordinatör Başkanı Sayın Jak Eskinazi’yi, Türk Standardları Enstitüsü Başkanı Sayın Dr. Adem Şahin’i ağırladık.

Ayrıca Afyonkarahisar Valilerimiz’i, Milletvekillerimiz’i, Belediye Başkanlarımız’ı, Rektörlerimiz’i de ağırlamaktan büyük mutluluk duyduk. Bir kez daha belirtmek istiyorum. Görevlerimiz süresince tüm siyasilerimizle, tüm Milletvekillerimiz ile, Valilerimiz ile, Belediye Başkanlarımız ile, Rektörlerimiz ile devamlı uyum içinde olduk.

Bazı projelerde fikir ayrılıklarımız olsa da hep uzlaşmadan yana olduk. ’??Bu kadrolar uyum içinde olmazlarsa Afyonkarahisar’ın gelişmesine engel olur’ diye düşündük. Afyonkarahisar, uyum sayesinde gelişti, inşallah bundan sonra da gelişmeye devam edecek.
’?¢ Çin, Rusya Irak, Bangladeş, Türkmenistan, Tacikistan, Özbekistan, Letonya, Sri Lanka Endonezya heyetlerini Odamız’da ağırlayarak ikili ilişkilerin gelişmesini sağladık.
’?¢ İstanbul Ticaret Odası, Ankara Ticaret Odası, Konya Ticaret Odası, Bursa Ticaret Borsası, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası, Uşak Ticaret ve Sanayi Odası, Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası, Şırnak Ticaret ve Sanayi Odası, Nazilli Ticaret Odası heyetlerini Odamız’da ağırladık.
’?¢ Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası ile Kardeş Oda protokolü imzaladık.
’?¢ İlimizde hizmet veren Oda ve Borsalar arasında Dış Ticaret Faaliyet Paylaşım Protokolü, Odamız’da imzalandı.
’?¢ Oda-Borsa Müşterek Yönetim Kurulu Toplantısı’nı düzenledik.
’?¢ İlimizdeki sivil toplum kuruluşları ile birlikte, teröre karşı en sert tepkiyi koyarak basın toplantıları düzenledik.
’?¢ Sivil Toplum Kuruluşları İstişare Toplantısı gerçekleştirdik.
’?¢ Kendin Yap Atölyesi’ne destek olduk.
’?¢ TEKNOFEST’e katılan takımlara katkıda bulunduk.
’?¢ Uzaktan eğitim konusunda öğrencilerimize destek olmak için tablet satın alarak İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne verdik.
’?¢ Yurtiçi ve yurtdışı fuarlara hem Oda olarak katıldık, hem de katılan üyelerimizin işlemlerini kolaylaştırdık.
’?¢ İlimizin tanıtımına yönelik projelerin de içinde yer aldık.

Bu bağlamda Frig Ultra Maratonu ve Karahisar Kalesi’ne çıkma yarışının kurumsal anasponsoru olduk. Frig Fotofest’e destek verdik. Frig Fotofest’te çekilen fotoğraflardan bir seçki ile termal otellerimizde sergi açtık.
’?¢ Antalya’da düzenlenen YÖREX Yöresel Ürünler Fuarı’na katıldık.
’?¢ Tuncer Kurşun Maketleri ve Mahmut Ülküer Abi Restitüsyon Projeleri Sergisi’ni Odamız’da açtık.
’?¢ Türk Kızılayı’nın sürdürdüğü kan bağışı kampanyalarına destek olduk ve kan bağışladık.
’?¢ Ahilik Haftası Kutlama Komitesi’nde yer aldık.

Her yıl ’Esnaflıktan Sanayiciliğe Yükselen İş İnsanı’ plaketi hazırlatarak, duayen iş insanlarımıza takdim ettik.
’?¢ Zafer Havalimanı’nın işlerlik kazanması için lobi çalışması yaptık ve açılan kampanyaya destek olduk.
’?¢ Afyon Eğitim Vakfı İktisadi İşletmesi tarafından açılan e-ticaret sitesi albikere.com’a destek olduk; desteğimizi sürdürüyoruz.
’?¢ Görüşlerimiz ve haberlerimiz, Afyonkarahisar’ın tüm yerel gazetelerinin yanı sıra Milliyet, Hürriyet, Posta, Bloomberg HT, A Haber, Dünya, Para Dergisi, TV100 ile Anadolu Ajansı ve Demirören Haber Ajansı gibi yaygın basın kuruluşlarında yer aldı.
’?¢ Büyük Taarruz ve Büyük Zafer’in 100’üncü yıldönümüne özel etkinliklere imza attık.
’?¢ Mevcut olan Facebook ve Twitter sayfalarımızda takipçi sayımızı artırdık. Instagram sayfamızı açtık. Youtube sayfamızı da etkin hale getirerek eğitimlerimizi yayınlamaya başladık.

Değerli Meclis Üyeleri;
Saydığım faaliyetlerin yanı sıra geleneksel hale getirdiğimiz etkinliklerimizi de bu süreçte sürdürdük.

Bu yıl 16’ncısını düzenlediğimiz ATSO Spor Oyunları’nı takip edilen ve müsabaka sonuçları merakla beklenen, her yıl katılımın arttığı bir organizasyon haline getirdik. Oda-Borsa Camiası’nda uzun soluklu tek spor organizasyonunu düzenlemenin gururunu yaşıyoruz.

Bir başka geleneğimiz olan İftar Çadırımız’da da 2018 ve 2019 yıllarında Ramazan ayı boyunca hizmet verdik. Pandemi dolayısıyla 2020 ve 2021 yıllarında Türkiye genelinde iftar çadırları kurulmadı.

2022 yılında, Afyonkarahisar Belediyesi tarafından kurulan iftar çadırlarının bir günlük tüm yükümlülüğünü Odamız olarak üstlendik.

Kıymetli Meclis Üyeleri;
Çok klasik bir söz vardır: Yaptıklarımız, yapacaklarımızın teminatıdır’?¦ İmza attığımız projeleri dile getirdim; bundan sonraki dönem Allah nasip eder, üyelerimiz de yetki verirse öncelikle Türkiye’nin ilk Yeşil OSB’si olacak Afyonkarahisar Merkez 2’nci Organize Sanayi Bölgesi’nin faaliyete geçmesini sağlayacağız. Bürokratik aşamalar bittikten hemen sonra yüzde 100 kapasiteye ulaşacağını öngördüğümüz Yeşil OSB, ilimize üretim ve istihdam alanında büyük katkı sağlayacak.

Bir başka ufuk açıcı projemiz olan Afyonkarahisar Sağlık Endüstri Bölgesi’nde de ilerleme kaydediyoruz. Burada en mühim konu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimiz’in Sağlık Endüstri Bölgesi Yönetici Şirketi’ne ortak olmayı kabul etmesiydi.

Sayın Başkanımız Hisarcıklıoğlu, ısrarlarımız karşısında bizi kırmadı ve ortaklık kararı alındı; kendisine çok teşekkür ediyorum.

Kıymetli Meclis Üyeleri;
2018 yılından bu yana hayata geçiremediğimiz tek proje, Odamız’ın arka kısmında kalan yapı içinde kurmayı planladığımız, doğaltaş sektörüne ait, 365 gün açık olacak bir tesis oldu.
İsmini sektör temsilcileri ile birlikte belirleyeceğimiz bu tesisin bütün proje ve planlarını hazırlattık. Küresel salgın koşullarını yaşamasaydık muhtemelen açılış törenini bile yapmış olacaktık. Ancak dediğim gibi, her şey hazır.

İnşallah bu büyük projeyi de Odamız’a kazandırmanın mutluluğunu hep birlikte yaşayacağız.

2009 yılından bu yana çok çalıştık. Ben, Odamız’a bazen sabah saatlerinde geldim, çoğu zaman personelimizden sonra çıktım. Bir çırpıda sayıverdiğimiz faaliyetler kolay yapılmıyor, takip etmek gerekiyor.

Bunu ’??bilinsin’ diye söylüyorum. Eğer Allah nasip ederse saydığım projeleri hayata geçirmek için bir 4 yıl daha bu şekilde çalışmayı taahhüt ediyorum. Yönetim Kurulumuz da benimle birlikte çalıştı, sizler de destek verdiniz.

Ben ne kadar çalışırsam çalışsam; siz bu kararlarda destek olmasaydınız benim de başarılı olmam mümkün olmazdı. 2009 yılından bu yana görev yaptığım bütün Yönetim Kurulu Üyelerimize, bütün Meclis Üyelerimize teşekkürü bir borç bilirim. Önemli işleri, hep birlikte yaptık.

Sayın Meclis Üyeleri;
Sözlerime son verirken şunu vurgulamak isterim:
Oda-Borsa Camiamız’daki seçimler; demokrasi ve temsilin tabandan tavana yayılması ile örnek teşkil eder.

Bizim seçimlerimiz 2 turludur. 1 Ekim’deki seçimlerde 35 Meslek Komitesi’nde 87 Meclis Üyesi’ni seçeceğiz. Bu tabandaki seçimdir.

Sonra, Meclis Başkanı, Meclis Divanı, Yönetim Kurulu Başkanı ve Yönetim Kurulu ile diğer organların seçimi yapılacak. 2009’da göreve geldiğimizde, 63 Meclis Üyemiz vardı. Bu seçimle birlikte 87 Meclis Üyemiz olacak.

Hiçbir Başkan, Meclis Üye sayısını artırmak istemez. Ben ve Yönetim Kurullarımız, sektörlerin daha çok temsilini istiyoruz.

Genel Sekreterimiz Sayın Ali Şenol çok yetkin; personelimiz de kendilerini oldukça geliştirdi. Personel yapısıyla da Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odamız’ı kurumsallaştırdık.

Afyonkarahisar’a hizmet etmek şereftir, gurur vericidir.

Hepimiz Afyon’a hizmet ediyoruz.

Bu vesile ile sizleri tekrar sevgi ve saygıyla selamlıyorum.’ >> RTURKAI.