Genel

Engelsiz bir Afyonkarahisar için ‘iyi niyet sözleşmesi’ imzalandı

ngelsiz Hayat Topluluğu (EHAT), başlattığı "Engelsiz kent ve engelli dostu belediye başkan adayı" kampanyası kapsamında AK Parti Afyonkarahisar Belediye Başkan adayı Mehmet Zeybek ile ‘iyi niyet sözleşmesi’ imzaladı. Programda konuşan AK Parti İl Başkanı Av. Hüseyin Sezen, engelliler için yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Belediye Başkan adayı Zeybek ise “Yarın engelli olmayacağımızın garantisi yok” dedi.

Engelsiz bir Afyonkarahisar için ‘iyi niyet sözleşmesi’ imzalandı

Engelsiz Hayat Topluluğu (EHAT), başlattığı “Engelsiz kent ve engelli dostu belediye başkan adayı” kampanyası kapsamında AK Parti Afyonkarahisar Belediye Başkan adayı Mehmet Zeybek ile ‘iyi niyet sözleşmesi’ imzaladı. Programda konuşan AK Parti İl Başkanı Av. Hüseyin Sezen, engelliler için yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Belediye Başkan adayı Zeybek ise “Yarın engelli olmayacağımızın garantisi yok” dedi.

Engelsiz Hayat Topluluğu,engelli dostu belediye başkan adayı Mehmet Zeybek ile iyi niyet sözleşmesi yaptı. AK Parti İl Başkanlığında yapılan programa, AK Parti İl Başkanı Av. Hüseyin Sezen ile birlikte, Tanıtım ve Medya Başkanı Selim Arıcı, Kadın ve Gençlik Kolları Başkanları, belediye başkan adayı Mehmet Zeybek, Engelsiz hayat topluluğu, AfyonkarahisarAğır Düzey Zihinsel Engelliler Derneği, AfyonkarahisarOtistik Çocuklar SosyalYardımlaşmaDerneği, Altı Nokta Körler Derneği, Engelliler Meclisi Başkanı ve Türkiye Sakatlar Derneği başkanları katıldı.

“Engelli kardeşlerimiz için önemli çalışmalar yapıldı”

Toplantıda konuşan AK Parti İl Başkanı Av. Hüseyin Sezen, “Çok kıymetli engelli dernekleri yöneticilerimiz meclis başkanlarımız değerli belediye başkan adayımız Gençlik Kolları ve Kadın Kolları Başkanım, komşu Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nden gelen Engelsiz Hayat Topluluğu yöneticileri, çok değerli genç kardeşlerim hoş geldiniz.Bugün burada engelli kardeşlerimiz için yerel yönetimlerle inşallah yarın Belediye Başkanı olarak seçilecek Mehmet Zeybek abimiz ile Kütahya’dan gelen kardeşlerimiz ve Türkiye’de dernekleşme yolunda ilerleyen Engelsiz Hayat Topluluğu ile bir niyet sözleşmesi yapmak için huzurlarınızdayız. AK Parti dönemlerinde engelli kardeşlerimiz için önemli çalışmalar yapıldı.Gerek yerel yönetimlerde, gerek Kent Konseylerimizde, gerekse mecliste her dönem Sayın Cumhurbaşkanımızın da takdirleri ile engelli kardeşlerimiz her daim temsil edilmişlerdir.Gerek yasal mevzuat çerçevesinde, gerekse sosyal yaşamlarında engelliler için AK Parti hükümetlerinde olağanüstü işler ve girişimler yapıldı. AK Parti döneminde Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde engelli kardeşlerimiz hayata kazandırıldı.Evlerinden dışarıya çıkma fırsatı buldular. Bizim sosyal politikalarımız sadece engelli kardeşlerimiz için değil, aynı zamanda engelli kardeşlerimizin aileleri ile ilgili ciddi girişimlerde bulunuldu. Ciddi bir yasal mevzuat hazırlandı.Hayata kazandırılmak adına çok ayrıntılı işler yapıldı. Önümüzdeki dönem de yapacağımız çok iş var” dedi.

“Tüm Türkiye’de inşallah büyük bir hedeflerimiz var”

“Biz engellilerimize pozitif ayrımcılık yaptık” diyen Sezen konuşmasında, “Ciddi kazanımlar sağladık.Gerek araç edinmeleri, her türlü vergisel anlamda teşvikler uygulandı.İmar yasasında bildiğiniz üzere asansör yönetmeliğinden tutun da her yerde engellilerin rahatça girip çıkabileceği düzenlemeler yapıldı. Dolayısıyla bizim en büyük amacımız engelli kardeşlerimizin hayata kazandırılmasıdır.Bunlar yeter mi, elbette etmez.İnşallah bundan sonra da gerek yerel yönetimlerde, gerek belediyelerimiz ile gerekse merkezi hükümet noktasında engelli kardeşlerimizle ilgili daha yapılacak çok işimiz var.Biz her zaman diyoruz;Her birimiz engelli adayıyız ve bu kardeşlerimiz ile de inşallah hemhal olup muhabbetimizi daha da artıracağız.Genç kardeşlerimizi de ben şimdiden tebrik ediyorum. Kütahya veAfyonkarahisar üzerinden başlattıkları çalışma ile 6 şubeye ulaşmışlar. Dernekleşme yolunda gidiyorlar. Tüm Türkiye’de inşallah büyük bir hedeflerimiz var.Birliktelik sağlayarak konfederasyon olma yolunda ilerliyorlar. Ben kendilerini tebrik ediyorum.Üzerimize düşen neyse il olarak, merkezi hükümet olarak, belediye olarak her türlü ve her daim yanınızdayız. Yolları açık olsun.Şimdiden yapacağımız taahhütname, sözleşme engelli kardeşlerimize, ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerine yer verdi.

“Engellilerin dertlerini dert edindim”Belediye Başkan adayı Mehmet Zeybek de konuşmasında, “Değerli arkadaşlar AK Parti, özünde engellileri en çok düşünen, en çok fayda sağlayan bir partidir. Bunu hepimiz biliyoruz.Engelli kardeşlerimizi İl Başkanlığı yaptığım dönemde de kendimden hiçbir zaman farklı görmedim.Daima yanlarında oldum.Dertlerini dert edindim.Problemlerine çözüm bulmaya gayret ettim.İnşallah 31 Mart seçimlerinde de halkımız teveccüh eder, belediye başkanı olursak kardeşlerimizin her türlü dertleri ile ilgilenmeye devam edeceğiz.Onları kendimizden farklı görmeyeceğiz.Yarın engelli olmayacağımızın garantisi yok. Onun için ben bu faydalı çalışmanın engelli kardeşlerimiz için bizlere yol gösterici olacakları için hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Zeybek’e teşekkür

Engelsiz Hayat Topluluğu Başkanı Hasan Düşgül de konuşmasında, “Saygıdeğer basın mensupları öncelikle bizlere bu iyi niyet sözleşmesini imzalama fırsatı yaratıp AK Parti’nin kapılarını bizlere açan AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanımız Sayın Hüseyin Sezen’e, Engelsiz bir Afyonkarahisar için engelli dostu belediye başkan adayı olarak iyi niyet sözleşmemizi imzalayacak olan AK Parti Afyonkarahisar belediye başkan adayı Sayın Mehmet Zeybek beyefendiyeteşekkür ediyoruz. Ayrıca teşrifleri ile bizleri onurlandıran AK Parti il yönetimi ile Afyonkarahisar’da engelli bireyler yararına faaliyet göstermekte olan sivil toplum kuruluşlarına teşekkür ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

“Kampanyamızı Türkiye’ye yaymayı hedefliyoruz”

Düşgül, “Bizler 2014 yılında Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor daire başkanlığı bünyesinde faaliyetlerine başlayan Engelsiz Hayat Topluluğu olarak engelsiz bir dünya kurmak adına engelli ve dezavantajlı bireylerin sosyal hayata kazandırılması için faaliyet gösteren bir üniversite topluluğuyuz.2018 yılında Türkiye’nin en iyi üniversite topluluğu seçilmiş olan Engelsiz Hayat Topluluğu 4000’i aşkın üyesi ile yerel, ulusal ve hatta uluslararası projeyi ya gerçekleştirdik ya da paydaş olduk.31 Mart günü yapılacak olan yerel seçimlerde Afyonkarahisar için yeni bir süreç söz konusu olacaktır. Oluşacak olan bu yeni süreçte Afyonkarahisar 5 bin 422’si seçmen olan 35 bini aşkın engelli birey Afyonkarahisar’da hayatlarını sürdürmektedirler. Engelli bireylerin Kamu, sosyal, siyasal ve yaşam alanlarında karşılaştıkları problemleri gözler önüne sererek engelli bireylerin lehine yaşanılabilirve erişilebilir bir Afyonkarahisar hayal ediyoruz. Hayalimiz kapsamında engelsiz kent ve engelli dostu belediye başkan adayı kampanyamızı harekete geçirdik. Kampanyamızı Türkiye’ye yayarak yerel paydaşların katılımı ile engelsiz kentler oluşturmak istiyoruz” dedi.

“Kazanan engelsiz bir Afyonkarahisar olsun”

“Engelsiz kent, kentin sunduğu ekonomik, sosyal ve siyasi fırsatlardan kentte yaşayan engelli bireylerin eşit bir biçimde yararlanabileceği kentler olmakla beraber engelli dostu belediye başkan adaylarının seçildikleri takdirde yürütecekleri politikalarda engelli bireyleri göz önünde bulunduracağını taahhüt eden başkan adaylarıdır” diyen Düşgül konuşmasını, “Bizler sivil toplum kuruluşu olarak Türkiye’nin sosyal anlamda kalkınması için faaliyet göstermekteyiz. Bu uğurda belediye başkan adayı çıkaran siyasi partiler ile lobicilik faaliyetleri yürüterek belediye başkan adaylarını iyi niyet sözleşmesini imzalamaya davet etmekteyiz. Türkiye’de kapsam bakımından ilk olan kampanyamızın imzasını AK Parti Afyonkarahisar belediyesi başkan adayı Sayın Mehmet Zeybek beyefendi ile atmaktayız. Kendisine tekrardan teşekkür edip seçimlerde başarılar diliyoruz. Kazanan engelsiz bir Afyonkarahisar olsun” ifadeleri ile noktaladı.

Konuşmaların ardından hazırlanan sözleşme metni,Engelsiz Hayat Topluluğu Başkanı Hasan Düşgül, belediye başkan adayı Mehmet Zeybek ve AK Parti İl Başkanı Av. Hüseyin Sezen tarafından imzalandı.

Heyet daha sonra İl Başkanı Sezen, Kadın ve Gençlik Kolları Başkanları ile birlikte toplantı düzenleyerek istişarelerde bulundular.