EKONOMİ GÜNDEM

BEYAZ BELGEDEN HATIRLATMA

ŞARTLARI UYAN FİRMALARA PERSONEL BAŞINA 100 BİN LİRA GERİ ÖDEMELİ DESTEK VERİLİYOR

Beyaz Belge Genel Müdürü Resul Sündük, KOSGEB’ten yararlanacak işletme sahiplerini uyararak, destek başvurusunda bulunmak isteyenlerin bu başvurularını 31 Mart 2022 tarihine kadar yapmaları gerektiğini söyledi.

Şartları uyan firmalara Personel başına 100 bin lira geri ödemeli destek verileceğini belirten Resul Sündük, proje kapsamında imalat, bilgisayar programlama, bilimsel AR-GE sektörleri ve Covid-19 salgınının nispeten daha fazla etkilediği bazı hizmet ve ticaret sektörlerindeki MİKRO VEYA KÜÇÜK İŞLETMELER ve yenilikçi genç işletmelere KOSGEB tarafından faizsiz teminatsız geri ödemeli işletme sermayesi desteği sağlanacağını duyurdu.

Kredinin sadece personel istihdamını artırmaya yönelik bir kredi olduğuna işaret eden Resul Sündük,  çalıştırılacak her bir yeni personel için 100.000 TL, İşletme sahibi kadın veya işe alınan kişi kadın ise kredi miktarı 110.000 TL olduğunun altını çizdi.

Alınacak kredi desteğinin 24 ay geri ödemesiz ve faizsiz olduğunu ifade eden Beyaz Belge Genel Müdürü Resul Sündük, sözkonusu kredilerle ilgili işletme sahiplerinin kendilerine başvurması halinde, tüm işletme sahiplerine yakından yardımcı olacaklarını söyledi.

Alınan kredi  24 ay geri ödemesiz dönemi takiben 4’er aylık 6 eşit taksit faizsiz ve komisyonsuz ödenecek.

 

 İSTİHDAM EDİLECEK PERSONELDE ARANAN ŞARTLAR ŞÖYLE

1- Meslek lisesi mezunu, en az 2 veya 4 yıllık üniversite diplomalarından en az birine sahip olmak

2- Son üç yılda en fazla 6 ay sigortalı çalışmış olmak

3 – 1981 ve sonrası doğumlu olmak

4- İşletme sahibi ile akraba olmamak

 

İŞYERİNDE ARANAN ŞARTLAR

1- 2019 yılı cirosu en az 75.000 TL olmak veya 2017 ve sonrasında kurulan hedef sektörlerde faaliyet gösteren yenilikçi genç MİKRO VEYA KÜÇÜK İŞLETME olmak

2- Bu teşvik kapsamında işe alacağı personelin en az 12 ay çalıştırmak (Destek kapsamında istihdam taahhüdünde bulunulan personelin işten ayrılması/değiştirilmesi durumunda, şartlara uygun yeni bir personel istihdam edilebilecek,)

3- Çalışan sayısı, 2021 yılı çalışan sayısı ortalamasının altına düşmemek

4- Yasal sınırların üzerinde vadesi geçmiş vergi ve SGK prim borcu olmamak

5- mikro işletmeler en fazla 2 personel, küçük işletmeler en fazla 5 personel için destek alabilecektir.

 

Öte yandan KOSGEB Kredilerinden yararlanmak isteyen işletme sahiplerinin Belediye meydanı bozcalar işhanı 3. Katta hizmet vermekte olan Beyaz Belge’ye başvurmaları halinde konuyla ilgili ücretsiz bilgi alabilecekleri ifade edildi.

KOSGEB destekleri ücretsiz ve aracısız verilmektedir