GÜNDEM

EBER GÖLÜ YOK OLUYOR, BAKANLIK İZLİYOR!

Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, Eber Gölü’nün gün geçtikçe kurduğunu belirterek, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın bu duruma karşı bugüne kadar neden hiçbir önlem almadığını ve duruma seyirci kaldığını Meclis gündemine taşıdı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin cevaplaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığına soru önergesi verdi.

BAKANLIK EBER GÖLÜ İÇİN ÇALIŞMA YAPACAK MI?

Önergesinde Eber Gölü’nün gün geçtikçe kurduğunu ve suların çekildiğini dile getiren Milletvekili Köksal, “Afyonkarahisar’a bağlı Sultandağı, Çay ve Bolvadin ilçelerine sınırları bulunan Eber Gölü’nde son yıllarda suların çekilmesi, arka arkaya yaşanan yangınlar, yağışların azalması özellikle gölü besleyen kaynakların önüne baraj ve bentlerin yapılması neticesinde göl beslenememiş yavaş yavaş çekilmiştir. Göllerin birinci besin kaynağı yağışlardan ziyade akarsulardır. Akarsuyun önünü kestiğimiz zaman gölü besleyen bir kaynağı da kesmiş olursunuz. Tabiri caizse gölün damarını kurutmuş olursunuz. Bu yüzden de Eber Gölü gün geçtikçe kurumakta sular çekilmektedir. Bu sıkıntıyla ilgili bakanlığınızca bir çalışma var mıdır? Gölün tamamen kurumasından evvel niçin hala harekete geçilmemektedir?” dedi.

BARAJLAR VE BENTLER YÜZÜNDEN GÖL BESLENEMİYOR..!

Eber Gölü’nün bölge insanı içinde hayati önem taşıyan bir yer olduğunun önemle altını çizen Köksal, “Eber Gölü bölgede tarımla uğraşan, sazlıklardan geçimini sağlayanlar için adeta ekmek kapısıdır. Aynı zamanda birçok endemik bitkiye ve göçmen kuşa ev sahipliği yapan bir yerdir. Ancak gölü besleyen akarsu kaynaklarına yapılan barajlar ve bentler yüzünden göl beslenememekte bu da gölün kurumasına neden olmaktadır. Ayrıca göldeki sazlıklarda arka arkaya yaşanan yangınlarda eklenince göldeki canlılar ve endemik türler yok olmaya başlamıştır. Göçmen kuşlarda beslendiği canlılar yok olduğu için artık Eber Gölü’ne gelmemeye başlamış, sayılarında ciddi bir düşüş olmuştur. Bakanlığınızca Eber Gölü’nde yaşanan bu sıkıntılara karşı bugüne kadar niçin hiçbir önlem alınmamış çalışma yapılmamıştır? Bundan sonrada gölün sularının çekilmesine, kurumasına ve yangın çıkarılmasına seyirci kalınacak mıdır?” ifadelerini kullandı.