EKONOMİ GÜNDEM KÜLTÜR-SANAT

İZMİR FUARINDA AFYON SESLERİ

AFYONKARAHİSAR’IN KATILDIĞI TTI (Tourism Trade International Fair and Congress) FUARININ AÇILIŞI YAPILDI

16.Uluslararası İzmir Turizm Ticaret Fuar ve Kongresi’nin açılışına Vali Yardımcımız Uğur Kolsuz, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır ve Belediye Kültür ve Sosyal İşler Müdürü İhsan Akar katıldı. Ayrıca turizm sektör temsilcileri, konaklama işletmeleri ve seyahat acentası düzeyinde katılım oldu. İzmir’deki  Afyonkarahisarlı Dernek Başkanları ile İzmir’de bulunan turizm temsilcileri  fuara katılım sağlayarak Afyonkarahisar standına ziyarette bulundu.

Vali Yardımcısı Uğur Kolsuz ‘’Afyonkarahisarımızın turizm potansiyeli oldukça yüksek  termaliyle kültür turizmiyle, inanç turizmiyle, doğa turizmiyle turizm çeşitliliği zengin olan bir ilimiz. İlimizin turizm zenginliklerinin tanıtılabilmesi için yurt içi ve yurt dışı turizm fuarlarına katılım son derece önemlidir. Bu fuarlarda turizm sektörüyle buluşmak adına fırsatlar oluşmaktadır. Ayrıca turizmin diğer destinasyonlar ve sektördeki gelişmeler hakkında bilgi sahibi olunabilmektedir. Dolayısıyla fuarlara katılımı önemsiyoruz. Biz de bu çerçevede İzmir Fuarı’nda yer aldık. Fuara da Afyonkarahisar Valiliğimiz ve Afyonkarahisar Belediyesi iş birliğinde turizm sektörüyle birlikte katıldık’’ dedi.

Afyonkarahisar Valiliği ve Afyonkarahisar Belediyesi iş birliğinde hazırlanan ana teması ‘Termal Turizm ve Gastronomi’ destekleyici temaları ‘Kültür ve Doğa Turizmi’ olan Afyonkarahisar standında turizm sektör temsilcileri yer aldı. Konaklama tesisleri seyahat acentaları, Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi(AFSÜ) kendi çalışmalarını tanıttılar. Standda gastronomi öne çıktı. Afyonkarahisar Belediyesi tarafından katılımcılara ikram edilen yöresel lezzetlere ilgi yoğun oldu.

Turizm sektörünün ve illerin yoğun katılımıyla gerçekleşen TTI’da Vali Yardımcısı Uğur Kolsuz ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır, Belediye Kültür ve Sosyal İşler Müdürü İhsan Akar İl Müdürlüğü Müdür Yardımcısı ve Şube Müdürleri turizm standlarını ziyaret ederek sektörü Afyonkarahisar’a  ve Afyonkarahisar standındaki Afyonkarahisar’ın tarihini, termal güzelliklerini görmeye, yemeklerinden tatmaya çağrısında bulundular.       Sağlık Turizmi ile ilgili standları ziyaretleri sırasında ise Vali Yardımcısı Uğur Kolsuz Afyonkarahisar’da Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla kurulmakta olan Sağlık Endüstri Bölgesi ile ilgili yatırımcılara bilgi vererek  yatırıma davet etti.

Fuar katılımcıları Afyonkarahisar ziyaret ettikten sonra beğenileri belirterek yapılan çalışmalar ve tanıtım amaçlı oluşturulan stand için Afyonkarahisar Valisi Doç. Dr. Kübra GÜRAN YİĞİTBAŞI ile Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek ve emeği geçenlere teşekkür ettiler.

TC Kültür ve Turizm Bakanlığı himayelerinde, İZFAŞ ve TÜRSAB FUARCILIK AŞ. İşbirliği ile düzenlenen fuar 8-10 Aralık 2022 tarihlerinde açık olacaktır. TTI (Travel Turkey İzmir) 16 ülkeden 200 katılımcı ile 8 Aralık 2022 tarihinde kapılarını turizm profesyonellerine ve gezi tutkunlarına kapılarını açtı.