GÜNDEM

SERTESER GÜNDEMİ DEĞENLENDİRDİ

SERTESER, GÜNCEL GELİŞMELER HAKKINDA DEĞERLENDİRMELERDE BULUNDU

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, ATSO Meclisi’nin 2021 yılı Temmuz ayı olağan toplantısında güncel gelişmeler hakkında değerlendirmede bulundu.

Serteser’in konuşması şöyle:

Sayın Meclis Başkanım;

Değerli Divan;

Değerli Yönetim Kurulu Üyelerimiz;

Kıymetli Meclis Üyelerimiz;

 

Sizleri sevgi ve saygı ile selamlıyorum.

 

Değerli Meclis Üyeleri;

Öncelikle geçmiş Kurban Bayramınız’ı en içten dileklerimle tebrik ediyorum. Dayanışma duygularının pekiştiği, milli birlik ve beraberliğimizi simgeleyen bayram günlerinde yaşadığımız sevincin daim olmasını diliyorum.

 

Antalya’nın Manavgat ilçesi başta olmak üzere dün ve bugün hepimizi derinden üzen orman yangınları dolayısıyla geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Bu yangınlarda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah rahmet eylesin.

 

Sayın Meclis Başkanımız’ın belirttiği üzere, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Sayın Mustafa Gül, koronavirüs dolayısıyla rahatsızlık geçiriyor. Kendisine acil şifalar diliyorum. İnşallah bir an önce bu rahatsızlığı atlatır.

 

Kıymetli Meclis Üyeleri;

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürümüz Sayın Erkan Tanyeri ile birlikte çok anlamlı ziyaretler gerçekleştirdik. Bu ziyaretleri organize etmesi dolayısıyla kendisine teşekkür ediyorum.

 

2004’te meydana gelen iş kazasında şehit olan sivil memur Arif Gönül’ün annesi Fatma Gönül’ü, Şırnak kırsalında operasyon dönüşünde askeri aracın uçuruma yuvarlanması sırasında yaralanan Gazi Jandarma Uzman Çavuş Emre Birgül’ü, Şırnak-Van karayolunda bölücü terör örgütü tarafından yapılan saldırıda şehit olan Jandarma Astsubay Çavuş Yunus Çiçek’in annesi Havva Çiçek ve babası Yılmaz Çiçek’i evlerinde ziyaret ettik.

 

Ziyaretlerimizde büyük misafirperverlik gördük. Şehit ailelerimiz ve gazilerimiz, dimdik ayakta; bu nedenle ziyadesiyle memnun oldum. Kendilerine ‘Bir ihtiyacınız var mı’ diye sorduğumda ‘Devletimiz her ihtiyacımızı karşılıyor’ cevabını aldım. Bu nedenle gurur duydum.

 

Bu vesile ile çok yakın bir tarihte hatırladığımız 15 Temmuz hain darbe kalkışmasına karşı koyarken şehit olan vatandaşlarımızı, terörle mücadelede verdiğimiz şehitlerimizi, Kurtuluş Savaşı şehitlerimizi ve bu toprakları vatan yapan ecdadımızı rahmetle anıyorum.

 

Değerli Meclis Üyeleri;

Bu akşam, bir toplantımızı daha video konferans yöntemiyle düzenliyoruz.

 

2020 yılının Mart ayından bu yana yaşadığımız Kovid-19 salgını dolayısıyla alınan tedbirler her ne kadar gevşetilse de toplum sağlığını korumak için hepimize görev düşüyor.

 

Öyle görülüyor ki uzmanlar ‘salgın bitti’ demeden, ülkemizde ve diğer ülkelerdeki vaka ve ölüm sayıları sıfırlanmadan, fiziki toplantılar yapılması uygun olmayacak.

 

Biz toplantılarımızı video konferans yöntemiyle yapmaya razıyız; yeter ki ekonomimizi etkileyecek kapanma kararları alınmak zorunda kalınmasın.

 

Allah, bir daha bu salgın nedeniyle yaşadığımız sıkı kısıtlamaları göstermesin.

 

Kıymetli Meclis Üyeleri;

Malumunuz olduğu üzere salgın tehdidine karşı en etkili yöntem aşılanma.

 

Aşılanmanın yanı sıra maske, mesafe ve temizlik kurallarına uymak da çok önemli.

 

Pandeminin şakası yok.

 

Dünyanın tamamını etkileyen koronavirüs salgını dolayısıyla özellikle Avrupa ülkelerinde, aşı olmayanların toplu taşıma araçlarını kullanamaması ve kapalı mekanlara alınmaması gibi tedbirler tartışılıyor. Ülkemizde de bu tartışmaların başlayacağını ve aşı olmayanlara karşı tedbirler alınacağını düşünüyorum.

 

İnşallah, ülkemiz ve dünyamız, bu salgını olabilecek en az hasarla atlatır.

 

Sayın Meclis Üyeleri;

Pandeminin olumsuz etkilerine rağmen, ekonomide toparlanma eğilimi olduğu gözlemleniyor.

 

Daha önce birkaç kez vurguladığım İstanbul Sanayi Odası Satın Alma Yöneticileri Endeksi Anketi verilerine göre Türk imalat sektörü Haziran’da yeniden büyümeye başladı.

 

Mayıs’ta 49,3 olarak ölçülen PMI, Haziran’da yeniden eşik değer 50,0’nin üzerine çıkarak 51,3 olarak gerçekleşti.

 

Başka bir veriye bakalım:

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından açıklanan Temmuz ayına ilişkin İktisadi Yönelim İstatistikleri ve Reel Kesim Güven Endeksi’ne göre, Reel Kesim Güven Endeksi Temmuz’da bir önceki aya kıyasla 1,8 puan artarak 114,8 seviyesinde gerçekleşti. Böylece Reel Kesim Güven Endeksi, Nisan 2012’den beri gördüğü en yüksek seviyeye ulaştı.

 

Endeksi oluşturan anket sorularında genel gidişat, gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarı, son üç aydaki toplam sipariş miktarı, gelecek üç aydaki toplam istihdam, sabit sermaye yatırım harcaması ve mevcut toplam sipariş miktarına ilişkin değerlendirmeler yer aldı.

 

Sayın Meclis Üyeleri;

Ekonomide yaşanan sorunları da biliyor; bu sorunların en kısa sürede çözülmesi için de gayret gösteriyoruz.

 

Üreticilerimiz için en önemli sorunun hammadde bulma sıkıntısı ve girdi maliyetlerinin yüksekliği olduğu görülüyor. Her iki sorunun çözümü için ilgili Bakanlıkların birlikte çalışması ve bir sonuca varması gerekiyor.

 

TÜSİAD Perakende Çalışma Grubu bünyesinde hazırlanan Perakendenin Geleceği: Mevcut Durum, Beklentiler ve Politika Önerileri Raporu’na göre, işsizliğe bağlı olarak tüketicilerin gelirlerinin düşmesi, perakende sektörünü olumsuz etkileyecek.

 

Yaşanacak tedarik ve finansman sorunlarının bazı işletmeleri zor durumda bırakacağı tahmin ediliyor.

 

Bunun yanı sıra özellikle pandemi döneminde kapanma sürecinin uzaması ile birlikte borçluluk oranlarının arttığını da söyleyebiliriz. Bu da ekonomimizi olumsuz etkileyen bir durum.

 

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi verilerine göre, kredi kartı ve tüketici kredisi borcu olanların sayısı son bir yılda 1 milyon 723 bin kişi artarak Mayıs sonu itibarıyla 34 milyon 536 bine çıktı.

 

Ticari kredilerin toplam borçluluk içindeki payı yüzde 78 düzeyinde gerçekleşti.

Bankalar ve banka dışı finansal kuruluşlar tarafından kullandırılan bireysel krediler ise yüzde 33 arttı.

 

Uzmanlar, piyasada ‘borcu borçla kapatma’ olarak adlandırılan finansal hareketin son dönemde yoğunlaştığına dikkat çekiyor.

 

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, gelişen ülke bankalarının varlık risklerine ilişkin rapor yayınladı.

 

Raporda, varlık risklerinin en fazla artması beklenen gelişen ülke Nijerya olarak gösterildi. Değerlendirmede ne yazık ki ülkemiz de Nijerya’dan sonraki riskli ülke olarak yorumlandı.

 

Bu veriler bizi tabii ki hoşumuza gitmiyor; ama bizi korkutmasın. Ülkemiz için daha çok üretmeli, daha çok istihdama odaklanmalı ve ekonomiye daha çok katma değer sağlamalıyız.

 

Kıymetli Meclis Üyelerimiz;

Koronavirüs salgınının alışveriş yaklaşımlarımızı etkilediği bir gerçektir. Alışverişlerimizde e-ticaret ve dijitalleşme ön plana çıkmaya başladı.

 

Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre, Türkiye’de e-ticaret hacmi 2020 yılında bir önceki yıla göre yüzde 66 oranında artarak 136 milyar TL’den 226,2 milyar TL’ye; sipariş sayısı ise yüzde 68 oranında artarak 1,36 milyar adetten 2,29 milyar adede yükseldi.

 

2019 yılında pazaryerinde faaliyet gösteren işletme sayısı 57 bin 394 iken bu sayı yüzde 331 oranında bir büyümeyle 2020 yılında 247 bin 654’e ulaşmıştır.

 

Siz değerli Meclis Üyelerimiz’in de yakından takip ettiğini düşündüğüm, albikere.com da Afyonkarahisar’dan doğup Türkiye’nin markası olma yolunda hızla ilerliyor.

 

Valimiz Sayın Gökmen Çiçek’in öncülüğünde 81 ilin ürünleri albikere.com’da yer alıyor. İnşallah bu özel markamızı elbirliğiyle daha da büyüteceğiz.

 

albikere.com e-ticaret sitemizin gelirinin tamamının Afyon Eğitim Vakfı’na bağışlandığını; böylece her alışverişte daha çok başarılı öğrenciye burs sağlandığını da bir kez daha hatırlatmak isterim.

 

Değerli Meclis Üyeleri;

Frig Vadisi’nde, özellikle Ayazini’ndeki muazzam değişikliğin mimarı Sayın Valimiz’dir.

Artık, Emre Gölü’nde balon uçuşları da yapılıyor.

Balon uçuşları, Frig Vadisi’nin çehresini ve turist yapısını değiştirecek; özellikle yurtdışından tarihe meraklı turistlerin ilimizi keşfetmesini kolaylaştıracaktır.

Bu nedenle Sayın Valimiz’e teşekkür ediyorum.

 

Kıymetli Meclis Üyeleri;

Odamız ile ilgili bir gelişmeyi sizinle paylaşmak isterim: Odamız, ilimizle özdeşleşen bir ürünün daha Coğrafi İşaret Tescili’ni aldı.

 

Afyon Sucuğu 28 Mayıs 2004, Afyon Pastırması 13 Haziran 2004, Afyon Mermeri 3 Kasım 2004, Afyon Kaymağı da 7 Aralık 2005 tarihlerinden geçerli olmak üzere Odamız tarafından tescil edilmişti; Afyon Manda Yoğurdu da 27 Temmuz 2021 tarihi itibariyle tescil edildi.

 

Bu konuda çalışmalarımız bundan sonra da devam edecek. Afyon Keçesi’nin de tescilini mümkün olan en kısa sürede almayı planlıyoruz.

 

Coğrafi İşaret tescili, yöresel ürünlerin markalaşması ve ekonomiye daha çok katkı sağlaması için çok önemlidir. İlimizde son dönemde yaptığı çalışmalarla Coğrafi İşaret tescilli ürünlerinin sayısı artırıldı. Bu nedenle başta Afyonkarahisar Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Zeybek olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

 

Değerli Meclis Üyeleri;

Malumunuz olduğu üzere Liselere Geçiş Sistemi’nde tercih sonuçları açıklandı.

 

Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimiz ile TOBB ETÜ arasında, 2019 yılında imzalanan Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü kapsamında ilimizde pilot okul olarak belirlenen Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, tercihlerde geçen yıl olduğu gibi büyük bir başarı kazandı.

Okulun açık olan 294 kontenjanının hepsi doldu. 90 öğrencimiz sınav puanı ile okulu tercih ederken, 204 öğrencimiz de ortaöğretim başarı puanı ile okulumuza yerleşti. Öğrencilerimize başarılar diliyorum.

 

Sayın Meclis Üyeleri;

Konuşmamın sonunda sizleri tekrar sevgi ve saygı ile selamlıyor, sağlıklı günler diliyorum.