GÜNDEM KÜLTÜR-SANAT

GİRESUNLULAR VE ARİF YAĞCI

YAĞCIYA GİRESUNLULARDAN AHDE VEFA

31 yıl önce Usta Gazeteci Arif Yağcı’nın haberi nedeniyle görkemli bir hal alan Giresunlular Şehitliğinde düzenlenen törende Yağcı’yı bir şükran plaketi verildi.

30 Ağustos Zafer Bayramı etkinlikleri kapsamında, İscehisar Doğanlar köyünde bulunan Giresunlular Şehitliğinde anma programı düzenlendi.

Büyük Taarruz ve Başkumandanlık Meydan Muharebesinin önemli cephelerinden biri olan ve  Giresun ile yörelerinden gelen gönüllü alayın askerlerinin burada şehit olmasından dolayı “Giresunlular Şehitliği” adını alan Şehitliğin bu hale getirilmesinde emeği geçenlere teşekkür ve şükran plaketi verildi.

İlimizin usta gazetecilerinden Arif Yağcı, 1990 yılında yine ilimizin köklü gazetelerinden Türkeli gazetesinde, ‘Unutulan Şehitlik” başlığı altında “Büyük Taarruzda 7 tepeyi Yunan’a dar eden Şehitlerimizin Zafer Bayramlarında garip kalmamalı” haberiyle Şehitliği gündeme taşımıştı.

Şehit arkadaşları adına buraya şehitlik yaptıran Giresunlu Gazi Halis Asal’ın vefatının ardından Şehitliğe hiç kimsenin gelmediği ve buranın hatırlanmadığını kaleme alan Arif Yağcı’nın manşet haberinin ardından Giresunlular Şehitliği bakıma alınmıştı.

Burada yatan 14 Giresunlu gönüllü şehitlerimiz için oluşturulan Giresunlular Şehitliğinde her yıl muhteşem bir törende düzenleniyor ve Giresun ve yörelerinden de çok sayıda katılım oluyor.

Aradan geçen 31 yıl sonra Gazeteci Arif Yağcı’nın haberi nedeniyle görkemli bir hal alan Giresunlular Şehitliğinde düzenlenen törende Gazeteci Arif Yağcı’yı bir şükran plaketi verildi.

Yağcı açıklamasında; 1990 yılında 31 yıl önce Giresunlular şehitliğini haber yapmış, bu şehitliğimizin şimdiki muhteşem haline gelmesine vesile olmuştuk. Giresunlu kardeşlerimiz bu vefayı unutmamış; bizleri şükran plaketi ile onurlandırdılar” diyerek teşekkür etti.