GÜNDEM İLÇE HABERLERİ POLİTİKA

İYİ’LERDEN ÇAY ÇIKARTMASI

İYİ Parti İl Yönetim Kurulu ve Çay İlçe Yönetim Kurulu, Çay ilçesinde bulunan sivil toplum örgütlerini ( STK) ziyaret ederek sorunlarını dinledi.

İYİ Parti İl Başkanı Muhammet Mısırlıoğlu ve beraberindeki yönetim kurulu üyeleri, Çay İlçesinde bulunan oda başkanlarını ziyaret ederek sorunlarını dinledi.

ESNAFIMIZ İŞYERİNİ, ARABASINI VE EVİNİ SATIYOR

İYİ Teşkilatın ilk durağı Esnaf ve Sanatkarlar Odası oldu. Heyeti Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ceylan Güler karşıladı. İl Başkanı Muhammet Mısırlıoğlu yaptığı konuşmada, Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener’in selamlarını getirdik. Biz sivil kuruluşları gezerken partimize oy istemeye veya diğer partileri kötülemeye gelmedik. Tek bir amacımız var, Tüm Türkiye genelinde sivil toplum kuruluşlarının sıkıntılarını, sorunlarını ilk ağızdan öğrenmek ve bu sıkıntıları rapor halinde Genel Merkezimize bildirmek dedi. Oda Başkanı Ceylan Güler ise,  Çay esnafının en büyük sıkıntısı çekmiş oldukları kredilerin faizlerinin ertelenmemesi. Esnafımız işyerini, arabasını ve evini satıyor. Çay esnafımıza acilen can suyu lazım. Faizsiz kredi imkanı sağlanmalı dedi. Ziyarete İl Başkanı Muhammet Mısırlıoğlu ve il yönetimi yanı sıra, Çay İlçe Başkanı Bekir Peker ve İlçe yönetim kurulu da hazır bulundu.

ZOR BİR SÜREÇ

Çay Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifini ziyaret eden İYİ Parti heyeti, kefaletle ilgili sıkıntıları Kooperatif Başkanı Selçuk Çivril’in ağzından dinledi. Başkan Çivril, esnafımız zor bir süreç içerisinde. 456 ortağımız var. Faizlerin yüksek olması esnafımızın belini büküyor. Pandemi nedeniyle esnafımızın kredi taksitleri ötelendi. Normal ödeme sürecine girildiğinde esnafımız bu ödemeleri yapabilecek mi merak ediyorum dedi. İYİ Parti İl Başkanı Muhammet Mısırlıoğlu ise, esnafın sıkıntılarını milletvekilleri tarafından mecliste dile getirileceğini söyledi. Ziyarete İl Başkanı Muhammet Mısırlıoğlu ve il yönetimi yanı sıra, Çay İlçe Başkanı Bekir Peker ve İlçe yönetim kurulu da hazır bulundu.

ESNAF BİTMİŞ BİR DURUMDA

Çay Ticaret ve Sanayi Oda Başkanı Salih Kaygısız’ı makamında ziyaret eden İYİ Parti heyeti, Sanayi ve Ticaret Odasının sıkıntılarını dinledi. Sıkıntıları Anlatan Oda Başkanı Salih Kaygısız, Çay bölgenin en zengin ilçesiyken, şimdi en fakir ilçesi oldu. Esnaf bitmiş durumda. İlçede %25 esnaf iş yerlerini kapattı. Üye sayımız 580’e düştü. Maalesef Sanat okullarımız bom boş. Sen yetiştirmezsen, çocuklar nasıl iş bulacak. Sanat okulunu bitirdiler. İyi bir durumda değiliz. Bunun sonu ne olur bilemiyorum. 2019 yılında batıktık, 2020 yılında verilen krediler esnafımızı ısıttı, şimdi soğuklar tekrar geldi.Çiftçimiz, esnafımız, emeklimiz herkes perişan durumda. Bu yüksek faizlerle esnafımızın ayakta kalması mümkün değil dedi. İl Başkanı Mısırlıoğlu ise, ülkemiz son iki yıldır afetlerle yaşıyor. Bir yanda pandemi, diğer yanda yangınlar seller ve diğer afetler. Her zaman bu iktidar ülkenin süper güç olduğunu söylerken, görüldü ki ülkemizin bir yangın söndürme uçağının bile olmadığını gördü dedi. Ziyarete İl Başkanı Muhammet Mısırlıoğlu ve il yönetimi yanı sıra, Çay İlçe Başkanı Bekir Peker ve İlçe yönetim kurulu da hazır bulundu.

DESTEKLER YETERLİ DEĞİL

Çay Ziraat Odası Başkanı Bayram Avdal ise, Üretici yüksek fiyatlar altında eziliyor. Tohum, gübre, akaryakıt fiyatları çiftçinin belini büküyor. Yaşanan kuraklık %65 ürün kaybına neden oldu. Çiftçimiz kredi kartlarıyla yaşamını sürdürüyor. Herkes şaşkın vaziyette. Ortaya çözüm konulmuyor. Verilen destekler yeterli değil. Ziraat Bankası düşük faiz ile kredi vermiyor. Kimse kredi çekmek için kefil bulamıyor. Düğününü yapan traktörünü alırdı. Şimdi halk fakirleşti, devlet zenginleşti. Ne çiftçi nede esnaf iyi durumda değil. Herkes perişan dedi. İl Başkanı Muhammet Mısırlıoğlu ise, çiftçi maliyetler yüksek olduğu için üretim yapmıyor. Her yıl ürün olmadığı için ya dışardan ihraç ediliyor yada yüksek fiyatlarla tüketiciye ulaşıyor. Çiftçiler zarar ederken, aracılar zengin oluyor. Bu sistem inşallah kalkacak dedi. Ziyarete İl Başkanı Muhammet Mısırlıoğlu ve il yönetimi yanı sıra, Çay İlçe Başkanı Bekir Peker ve İlçe yönetim kurulu da hazır bulundu.

214 SANAYİ DÜKKANINDA SADECE 71 ESNAF VAR

Çay Sanayi Sitesi Kooperatif Başkanı Sıtkı Şapçı yaptığı açıklamada, esnaflarımızın gelirleri çok zayıf. Her yerde büyük bir durgunluk var. Esnafımız Bağ-Kur primlerini ödeyemez durumda. Geçtiğimiz ay 71 esnafımızdan sadece 8 esnafımız Bağ-Kur primini ödeyebildi. Ayrıca 15 yıldır her seçim öncesi verilen kavşak sözü artık yerine getirilsin dedi. Ziyarete İl Başkanı Muhammet Mısırlıoğlu ve il yönetimi yanı sıra, Çay İlçe Başkanı Bekir Peker ve İlçe yönetim kurulu da hazır bulundu.